Փաշինյան. Ընտրությունները կանցկացվեն համամասնական ընտրակարգով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է իրականացվեն համամասնական ընտրակարգով՝ առանց վարկանիշային ընտրացուցակի:
Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ նա ասել է, որ Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ընտրակարգը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին ձեռք բերված քաղաքական պայմանավորվածության մաս չի եղել:
«Ես բոլոր քննարկումներում հարց եմ ուղղել մեր գործընկերներին՝ այդ թվում խորհրդարանական, թե իրենք ինչ կարծիքի են ընտրակարգի վերաբերյալ՝ լինի՞ ռեյտինգային ընտրակարգ, թե՞ ոչ: Մեր խոսակցությունների ժամանակ արձանագրել ենք, որ եւ «Բարգավաճ Հայաստան», եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները այս հարցը թողնում են խորհրդարանական մեծամասնության հայեցողությանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ դրանից հետո խորհրդարանական մեծամասնությունը քննարկումներ է ունեցել արտախորհրդարանական ուժերի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, եւ հաշվի առնելով նախկինում ստանձնած հանձնառությունը, որոշում է կայացրել, որ պետք է գնան Ընտրական օրենսգրքի պարզ փոփոխությունների:

Выборы пройдут только по пропорциональной системе, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что досрочные парламентские выборы будут проводиться только по пропорциональной (партийной) системе, без рейтинговых списков.
Отвечая сегодня на вопросы парламентариев, он сказал, что избирательная система, предусмотренная Избирательным кодексом, не является частью политических договоренностей о проведении досрочных выборов.
«В ходе обсуждений я спрашивал наших коллег, в том числе - парламентских, что они думают об избирательной системе, быть рейтинговой системе, или нет? В процессе переговоров мы зафиксировали, что фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» оставляют этот вопрос на усмотрение парламентского большинства», - отметил Никол Пашинян.
Он сказал, что после этого парламентское большинство провело обсуждения с представителями внепарламентских сил и гражданского общества и, принимая во внимание предыдущие обязательства, решило внести простые изменения в Избирательный кодекс.