Փաշինյան. Ընտրությունները կանցկացվեն համամասնական ընտրակարգով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է իրականացվեն համամասնական ընտրակարգով՝ առանց վարկանիշային ընտրացուցակի:
Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ժամանակ նա ասել է, որ Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ընտրակարգը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին ձեռք բերված քաղաքական պայմանավորվածության մաս չի եղել:
«Ես բոլոր քննարկումներում հարց եմ ուղղել մեր գործընկերներին՝ այդ թվում խորհրդարանական, թե իրենք ինչ կարծիքի են ընտրակարգի վերաբերյալ՝ լինի՞ ռեյտինգային ընտրակարգ, թե՞ ոչ: Մեր խոսակցությունների ժամանակ արձանագրել ենք, որ եւ «Բարգավաճ Հայաստան», եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները այս հարցը թողնում են խորհրդարանական մեծամասնության հայեցողությանը»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ դրանից հետո խորհրդարանական մեծամասնությունը քննարկումներ է ունեցել արտախորհրդարանական ուժերի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, եւ հաշվի առնելով նախկինում ստանձնած հանձնառությունը, որոշում է կայացրել, որ պետք է գնան Ընտրական օրենսգրքի պարզ փոփոխությունների:

Pashinyan: Snap elections will be held with proportional system - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today has stated that the snap parliamentary elections should be held with a proportional electoral system, without the rating-based list.
During the Q&A in the National Assembly, Pashinyan has said that the electoral system indicated in the current Electoral Code was not part of the political agreement on the snap elections.
“In all discussions I asked our colleagues, I mean the parliamentary factions as well, what they think about the electoral system and if they want to have the rating-based one or not. We have concluded that both Prosperous Armenia and Bright Armenia leave this matter to the decision by the parliament majority,” said the Prime Minister.
He has noted that the parliament majority held discussions with non-parliamentary forces and representatives of the civil society after the talks with Prosperous Armenia and Bright Armenia. Pashinyan has stated that given the commitment that was undertaken previously, the government will make simple changes to the Electoral Code.