Կհանդիպեն Թյուրքական խորհրդի ղեկավարները եւ Հունգարիայի վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թյուրքական խորհրդի երկրների ղեկավարները կհանդիպեն մարտի 31-ին, հայտնում է Ղազախստանի արտգործնախարարությունը:
Թյուրքական խորհրդի (Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհուրդ) գագաթնաժողովը տեղի կունենա Թուրքեստանում (Ղազախստանի Թուրքեստանի շրջանի վարչական կենտրոն):
Գագաթնաժողովի նախաձեռնողը Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն է:
Թյուրքական խորհրդի անդամ պետությունների բոլոր ղեկավարները եւ այս կազմակերպությունում որպես դիտորդ հանդես եկող Հունգարիայի վարչապետը հաստատել են իրենց մասնակցությունը:
Թյուրքական խորհրդի անդամներն են Ադրբեջանը, Թուրքիան, Ղրղըզստանը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը: Թուրքմենստանը ներկայանում է որպես խորհրդի «հնարավոր ապագա անդամ», իսկ Ուկրաինան՝ «հնարավոր ապագա դիտորդ»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հենց Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն էր 2012 թվականին գործարք կնքել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ` հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար Բուդապեշտում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին Բաքու վերադարձնելու մասին:

Turkic leaders and Hungarian PM to hold a summit - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Leaders of the member states of the Turkic Council will hold a meeting on March 31, Kazakhstan’s MFA has announced.
The summit of the council (Cooperation Council of Turkic-Speaking States) will take place in Turkestan (the administrative center of Turkenstan region of Kazakhstan).
The summit is organized at the initiative of Kazakhstan’s 1st President Nursultan Nazarbayev.
All heads of member states and the Prime Minister of Hungary Viktor Orban, which performs as an observer in the council, have confirmed attendance.
The council includes Azerbaijan, Turkey, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Uzbekistan. Turkmenistan is “possible future member” and Ukraine is “possible future observer”.
In 2012, Hungary’s PM Viktor Orban made a deal with Azerbaijani authorities on extradition of Ramil Safarov, jailed for life in Budapest for the cruel murder of Armenian army officer Gurgen Margaryan.