Կհանդիպեն Թյուրքական խորհրդի ղեկավարները եւ Հունգարիայի վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թյուրքական խորհրդի երկրների ղեկավարները կհանդիպեն մարտի 31-ին, հայտնում է Ղազախստանի արտգործնախարարությունը:
Թյուրքական խորհրդի (Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհուրդ) գագաթնաժողովը տեղի կունենա Թուրքեստանում (Ղազախստանի Թուրքեստանի շրջանի վարչական կենտրոն):
Գագաթնաժողովի նախաձեռնողը Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն է:
Թյուրքական խորհրդի անդամ պետությունների բոլոր ղեկավարները եւ այս կազմակերպությունում որպես դիտորդ հանդես եկող Հունգարիայի վարչապետը հաստատել են իրենց մասնակցությունը:
Թյուրքական խորհրդի անդամներն են Ադրբեջանը, Թուրքիան, Ղրղըզստանը, Ղազախստանը, Ուզբեկստանը: Թուրքմենստանը ներկայանում է որպես խորհրդի «հնարավոր ապագա անդամ», իսկ Ուկրաինան՝ «հնարավոր ապագա դիտորդ»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հենց Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն էր 2012 թվականին գործարք կնքել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ` հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանության համար Բուդապեշտում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին Բաքու վերադարձնելու մասին:

Лидеры тюркских стран и премьер-министр Венгрии проведут саммит - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Лидеры стран, входящих в Тюркский совет, встретятся 31 марта, сообщает МИД Казахстана.
Саммит Тюркского совета (Совета сотрудничества тюркоязычных государств) состоится в Туркестане (административный центр Туркестанской области Казахстана).
Инициатором проведения саммита выступил первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
Свое участие в форуме подтвердили все главы государств-членов Тюркского совета и премьер-министр Венгрии, являющейся наблюдателем в данной организации.
Членами Тюркского совета являются Азербайджан, Турция, Киргизия, Казахстан, Узбекистан. Туркменистан фигурирует в качестве «возможного будущего члена» совета, а Украина - «возможного будущего наблюдателя».
Медиамакс отмечает, что именно премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заключил в 2012 году сделку с властями Азербайджана по возвращению в Баку Рамиля Сафарова, отбывавшего пожизненное заключение в Будапеште за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна.