Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր նախագահ Արմեն Սարգսյանին է ներկայացրել Սյունիքում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով ապառազմականացված անվտանգության գոտի ստեղծելու իր հայեցակարգը։
Նա շեշտել է, որ սահմաններին առնչվող գործընթացն իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից պատերազմի բացահայտ սպառնալիքի, ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հայատյացության պետական քաղաքականության պայմաններում:
«Ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները կրակոցներ են արձակում ՀՀ Սյունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարեւանությամբ: Բնակիչների իրավունքների տեսանկյունից սադրանքներ ու անհանգստություն են առաջացրել ադրբեջանական զինվորականների, ցուցանակների ու դրոշների առկայությունը Սյունիքի համայնքների միջեւ ճանապարհներին: Առկա են նաեւ սեփականության իրավունքի կոպիտ խախտումներ»,- ասել է պաշտպանը:
Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ պաշտոնապես սահմանագծում ու սահմանազատում կատարված չեն, ինչը նշանակում է, որ պետական սահմանների որոշման գործընթացն իրավական տեսանկյունից այս պահին առնվազն անորոշ է:
Նախագահն ու պաշտպանը քննարկել են նաեւ գերիների վերադարձի եւ անհայտ կորածների հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը։

Президент и Омбудсмен обсудили концепцию зоны безопасности в Сюнике - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Защитник прав человека Арман Татоян представил сегодня президенту Армении Армену Саргсяну свою концепцию создания демилитаризованной зоны безопасности, призванной гарантировать права жителей Сюникской области.
Он подчеркнул, что пограничный процесс осуществляется в контексте открытой угрозы войны со стороны Азербайджана и проводимой властями Азербайджана государственной политики aрмянoненавистничества.
«Азербайджанские военнослужащие открывают огонь в непосредственной близости от сел Сюникской области, фиксируются грубые нарушения прав собственности граждан Армении», - сказал Омбудсмен.
Армен Саргсян подчеркнул, что официальной демаркации и делимитация границы между Азербайджаном и Арменией нет, а это означает, что процесс определения государственной границы на данный момент как минимум юридически неопределен.