Վարչապետը «հիվանդագին կառչած է» աթոռից, ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր ասել է, որ «ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի բուն եւ միակ պատճառը երկիրը ղեկավարելու իր առաքելության մեջ լիովին ձախողված եւ մեր ժողովրդին ստորացուցիչ պարտության մատնած անձի հիվանդագին կառչածությունն է սեփական աթոռին»:
Այսօր Ilur.am կայքում հրապարակվել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետեւյալ մեկնաբանությունը.
«Եւս մեկ անգամ գնահատելով բանակի զսպվածությունը ընդդիմության կողմից իրեն քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու ճնշումների նկատմամբ, ես միաժամանակ ողջունում եմ ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի որոշումը՝ իր պաշտոնանկության խնդիրը իրավական ճանապարհով վիճարկելու հարցում։
Ուզում եմ ընդգծել նաեւ, որ ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի բուն եւ միակ պատճառը երկիրը ղեկավարելու իր առաքելության մեջ լիովին ձախողված եւ մեր ժողովրդին ստորացուցիչ պարտության մատնած անձի հիվանդագին կառչածությունն է սեփական աթոռին, ինչը հղի է մեզ վիճակված նորանոր եւ շատ ավելի ցավալի վտանգներով։
Դրանով հանդերձ, արդեն քանիերորդ անգամ հարկադրված եմ կրկնել, որ իշխանափոխության հարցը պետք է լուծվի բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, ինչի նախապայմանը իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ փոխզիջման անհապաղ կայացումն է։ Դրա հնարավորությունը դեռեւս սպառված չեմ համարում, քանի որ հակառակ իր կոշտ հռետորաբանությանը, ընդդիմությունն առայժմ կարմիր գծերը չի հատել։ Սահմանադրական ճանապարհից շեղվելու պարագայում Հայաստանն այլեւս երբեք նորմալ եւ արժանապատիվ պետություն դառնալու հնարավորություն չի ունենա։
Այնպես որ ներկայիս իրավիճակի հանգուցալուծումը ո՛չ միայն եւ ո՛չ այնքան պահի, որքան հեռանկարի խնդիր է»։

Pashinyan is clinging to power, says former Armenian President - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former President of Armenia Levon Ter-Petrosyan today has stated that "the main and sole reason of current potentially explosive situation is the unhealthy hold on power of the person, who fully failed the mission to govern the nation and doomed our people to a humiliating defeat.”
Ilur.am has published the following remarks by Ter-Petrosyan today:
“I once again appreciate the army’s restraint under the pressure from the opposition to drag it into political affairs, and I welcome the Chief of General Staff’s decision to settle the matter of his dismissal through legal processes.
I would like to stress that the main and sole reason of current potentially explosive situation is the unhealthy hold on power of the person, who fully failed the mission to govern the nation and doomed our people to a humiliating defeat. This is fraught with new and more painful threats for our country.
That being said, I have to repeat yet again that power can be received only through constitutional means. The pre-condition for that is a compromise between the government and the opposition, which must be reached urgently. I believe it is still possible, because despite tough words, the opposition has not yet crossed a line. If Armenia wavers from the constitutional path, it will never have an opportunity to be a normal, dignified state.
Resolution of current situation is a matter of the perspective, not the moment and not so much the present.”