Վարչապետը «հիվանդագին կառչած է» աթոռից, ասել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր ասել է, որ «ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի բուն եւ միակ պատճառը երկիրը ղեկավարելու իր առաքելության մեջ լիովին ձախողված եւ մեր ժողովրդին ստորացուցիչ պարտության մատնած անձի հիվանդագին կառչածությունն է սեփական աթոռին»:
Այսօր Ilur.am կայքում հրապարակվել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետեւյալ մեկնաբանությունը.
«Եւս մեկ անգամ գնահատելով բանակի զսպվածությունը ընդդիմության կողմից իրեն քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու ճնշումների նկատմամբ, ես միաժամանակ ողջունում եմ ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի որոշումը՝ իր պաշտոնանկության խնդիրը իրավական ճանապարհով վիճարկելու հարցում։
Ուզում եմ ընդգծել նաեւ, որ ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի բուն եւ միակ պատճառը երկիրը ղեկավարելու իր առաքելության մեջ լիովին ձախողված եւ մեր ժողովրդին ստորացուցիչ պարտության մատնած անձի հիվանդագին կառչածությունն է սեփական աթոռին, ինչը հղի է մեզ վիճակված նորանոր եւ շատ ավելի ցավալի վտանգներով։
Դրանով հանդերձ, արդեն քանիերորդ անգամ հարկադրված եմ կրկնել, որ իշխանափոխության հարցը պետք է լուծվի բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, ինչի նախապայմանը իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ փոխզիջման անհապաղ կայացումն է։ Դրա հնարավորությունը դեռեւս սպառված չեմ համարում, քանի որ հակառակ իր կոշտ հռետորաբանությանը, ընդդիմությունն առայժմ կարմիր գծերը չի հատել։ Սահմանադրական ճանապարհից շեղվելու պարագայում Հայաստանն այլեւս երբեք նորմալ եւ արժանապատիվ պետություն դառնալու հնարավորություն չի ունենա։
Այնպես որ ներկայիս իրավիճակի հանգուցալուծումը ո՛չ միայն եւ ո՛չ այնքան պահի, որքան հեռանկարի խնդիր է»։

Премьер-министр «цепляется за кресло», заявил Тер-Петросян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил сегодня, что «главной и единственной причиной создавшейся сегодня взрывоопасной ситуации является болезненная привязанность к своему креслу человека, полностью провалившего свою миссию по управлению государством и обрекшего наш народ на унизительное поражение».
Сегодня на сайте ilur.am был опубликован следующий комментарий Левона Тер-Петросяна:
«Еще раз высоко оценив сдержанность армии перед давлением оппозиции с целью вовлечения ее в политические процессы, я одновременно приветствую решение начальника Генштаба Вооруженных сил Армении об обжаловании вопроса о своей отставке правовым путем.
Также хочу подчеркнуть, что главной и единственной причиной создавшейся взрывоопасной ситуации является болезненная привязанность к своему креслу человека, полностью провалившего свою миссию по руководству страной и обрекшего народ на унизительное поражение, что чревато новыми и намного более болезненными угрозами.
В то же время, вынужден в который раз повторить, что вопрос о смене правительства должен решаться исключительно конституционным путем, предусловием для которого является немедленный компромисс между властью и оппозицией. Я пока не считаю исчерпанной возможность этого, потому что, несмотря на жесткую риторику, оппозиция красную черту еще не пересекала. В случае отклонения от конституционного пути у Армении никогда больше не будет возможности стать нормальным и достойным государством.
Так что выход из сложившейся ситуации - вопрос не только и не столько настоящего момента, сколько перспективы».