Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «Հայաստանն ու նրա ժողովուրդը վերապրել են իրենց պատմության դժվար շրջան, եւ վարչապետը ստիպված էր շատ դժվար որոշումներ կայացնել»:
Ելույթ ունենալով այսօր ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում, որն անցկացվել է հեռավար կարգով, Պուտինը, մասնավորապես, ասել է.
«Իրոք, Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը վերապրել են իրենց պատմության շատ դժվար ժամանակաշրջան, եւ վարչապետը ստիպված էր կայացնել շատ դժվար, բայց Հայաստանի ժողովրդի համար անհրաժեշտ որոշումներ»:
Ռուսաստանի նախագահը շեշտել է, որ այս որոշումների ընդունումը Նիկոլ Փաշինյանից «անձնական մեծ արիություն էր պահանջում»:
«Սա ակնհայտ է: Այսօրվա հանդիպմանը ներկա գտնվողներից յուրաքանչյուրը հասկանում է պատասխանատվության աստիճանը նման որոշումներ կայացնելիս:Նա իր վրա վերցրեց այս պատասխանատվությունը», - ասել է Պուտինը:
Նա ավելացրել է, որ ՀԱՊԿ գործընկերների խնդիրն է աջակցել Հայաստանի վարչապետին եւ նրա թիմին` խաղաղ կյանք հաստատելու, կայացված որոշումների կատարումն ապահովելու եւ դժվար իրավիճակում հայտնված մարդկանց օգնելու համար:

Путин заявил о «большом личном мужестве» Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что «Армения и ее народ пережили сложный период в своей истории, и премьер-министр был вынужден принять очень сложные решения».
Выступая сегодня на саммите лидеров стран ОДКБ, которое проводилось в удаленном режиме, Путин, в частности, заявил.
«Действительно, Армения и армянский народ пережили очень сложный период сейчас в своей истории, и премьер-министр вынужден был принять очень сложные, но необходимые для народа Армении решения».
Президент России подчеркнул, что их принятие «потребовало большого личного мужества» от Никола Пашиняна.
«Это очевидная вещь. Каждый из присутствующих на сегодняшнем совещании понимает степень ответственности при принятии решений подобного рода. Он эту ответственность на себя взял», - сказал Путин. Он добавил, что задача коллег по ОДКБ заключается в том, чтобы поддержать премьера Армении и его команду с тем, чтобы наладить мирную жизнь, добиться исполнения всех принятых решений и помочь людям, оказавшимся в трудной ситуации.