ՀՀ նախագահը գործընկերներին հստակ հայտարարության կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը բոլոր միջազգային գործընկերներին՝ Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին, ԵՄ-ին այսօր կոչ է արել ամբողջությամբ հասկանալ հակամարտություն էությունը եւ հստակ հանդես գալ պատերազմը դադարեցնելու հայտարարություններով:
Հունաստանի JUDAN լրագրողների միության կազմակերպած՝ «Ճգնաժամը Կովկասում եւ պատերազմի պատճառները» խորագրով հեռավար կոնֆերանսի ժամանակ նախագահը նշել է, որ «պետք է շատ հստակ եւ ուժեղ հայտարարություն լինի, որ հրադադարը բացարձակ անհրաժեշտություն է, եւ որ Թուրքիան պետք է դուրս գա այս հակամարտությունից»:
Արմեն Սարգսյանը տրամաբանական է համարել ԵՄ եւ ՆԱՏՕ անդամ երկրների կողմից Թուրքիային զենքի վաճառքի վրա էմբարգո կիրառելու վերաբերյալ Հունաստանի առաջարկը:
«Եթե Թուրքիային վաճառված զենքերն օգտագործվեին ագրեսորի, միջազգային, իսլամիստ ահաբեկիչների դեմ, ես դա կհասկանայի, սակայն երբ դրանք ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ծագում ունեն եւ թիրախավորում են քաղաքացիական անձանց Արցախում, դա անընդունելի է: Եթե այս գաղափարը կամ քայլը հավանության արժանանա այլ երկրների կողմից, Հայաստանը կողջունի նման նախաձեռնությունը»,- ասել է նախագահը:

Президент Армении призвал своих коллег сделать четкие заявления - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян призвал международных партнеров - Россию, США и Европейский Союз - полностью вникнуть в суть карабахского конфликта и сделать четкие заявления о прекращении войны.
Выступая на дистанционной конференции, организованной Союзом журналистов Греции, президент сказал, что «заявление о том, что прекращение огня является абсолютной необходимостью, и что Турция должна выйти из этого конфликта, должно быть очень четким и сильным».
Армен Саргсян счел логичным предложение Греции ввести эмбарго на продажу оружия Турции странами-членами ЕС и НАТО.
«Было бы понятно, если бы оружие, проданное Турции, использовалось против агрессоров, международных исламистских террористов, однако когда им таргетируются мирные жители Арцаха, это недопустимо. Если эта идея и шаг удостоятся одобрения других стран, Армения будет приветствовать такую инициативу», - сказал президент.