Տրենին. «Հայաստանը Ռուսաստանի համար այնքան էլ հուսալի դաշնակից չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրեն, Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի անդամ Դմիտրի Տրենինը կարծում է, որ «Հայաստանը Ռուսաստանի համար այնքան էլ հուսալի դաշնակից չէ»
Այդ մասին նա գրում է «Ռւսաստանի դաշնակցային քաղաքականությունը. Ինչ անել եւ ինչ փոխել» հոդվածում, որը «Դաշնակիցներ» գրքի գրախոսությունն է:
«Պատմականորեն Հայաստանը Ռուսաստանի առաջադիրքն էր Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի ուղղությամբ: Այսօր նրա տարածքում տեղակայված է Ռուսաստանի 102-րդ ռազմաբազան: Այս առաջատար դիրքը, սակայն, աշխարհագրորեն մեկուսացված լինելով Ռուսաստանի տարածքից, ռազմավարական էքսկլավ է հանդիսանում եւ, հետեւաբար, խոցելի է:
Ռուսաստանի պաշտպանության նպատակների համար Հայաստանում ռազմական ներկայությունը առանձնահատուկ արժեք չունի: Տարածաշրջանում Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական սահմանը անցնում է Գլխավոր Կովկասյան լեռնաշղթայով՝ Հարավային Օսիայում եւ Աբխազիայում առաջավոր դիրքերով:
Հայաստանը պլացդարմ չէ նաեւ Անդրկովկասում Ռուսաստանի շահերը առաջ մղելու համար՝ Թուրքիայի եւ Իրանի ուղղությամբ: Հայաստանի հետ հարաբերությունների տնտեսական նշանակությունը Ռուսաստանի համար մեծ չէ:  Հայաստանում դիրքի հիմնական արժեքը Անդրկովկասում հարաբերական կայունության պահպանման, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հավասարակշռության, Թուրքիայի հավակնությունների սահմանափակման հնարավորությունն է», - գրում է Տրենինը:
«Հայաստանի համար, ընդհակառակը, Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները կենսական նշանակություն ունեն: Այս առումով Ռուսաստանը չի կարող անտեսել Ռուսաստանում ապրող ավելի քան 1,2 միլիոն հայերի զգացմունքները: Երեւանյան էլիտան, սակայն, հիմնականում կողմնորոշված է դեպի սփյուռքի այն մասը, որը բնակվում է Ռուսաստանից դուրս (ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում եւ այլ երկրներում) եւ հաճախ Ռուսաստանին վերաբերվում է արհամարհանքով եւ սպառողի դիրքերից:
2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը, Հայաստանի աշխարհաքաղաքական կողմնորոշման փոփոխության չբերեց. Մոսկվայի աջակցության այլընտրանքի բացակայությունն ակնհայտ է նույնիսկ նրանց համար, ովքեր առանձնապես չեն համակրում Ռուսաստանին:
Այնուամենայնիվ, այսօր Հայաստանը այդքան էլ հուսալի դաշնակից չէ Ռուսաստանի համար: Եթե հետագայում այս իրավիճակը սկզբունքորեն չփոխվի, Ռուսաստանի համար Հայաստանի հետ հարաբերությունների նշանակությունը կնվազի եւ այս երկրի հետ կապերը կարող են վերանայվել եւ ճշգրտվել՝ առանց վնասի Ռուսաստանի շահերի համար»,- եզրափակում է Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրենը:

Дмитрий Тренин: «Армения не вполне надежный союзник для России» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор Московского Центра Карнеги, член Совета по внешней и оборонной политике Дмитрий Тренин считает, что «Армения является для России союзником не вполне надежным».
Как сообщает Медиамакс, политолог пишет об этом в статье «Союзническая политика России: что делать и что менять?», которая является рецензией на книгу «Союзники».
«Исторически Армения являлась форпостом России, выдвинутым в направлении Ближнего и Среднего Востока. Сегодня на её территории расположена 102-я военная база Вооружённых Сил РФ. Эта передовая позиция, однако, географически изолирована от территории России, представляет собой стратегический эксклав и таким образом – фактор уязвимости. Собственно для целей обороны России военное присутствие в Армении не имеет особой ценности: стратегическая граница РФ в регионе проходит по Главному
Кавказскому хребту, с выдвинутыми вперёд позициями в Южной Осетии и Абхазии.
Не является Армения также и плацдармом для продвижения интересов России в Закавказье, в направлении Турции и Ирана. Экономическое значение отношений с Арменией для России невелико. Главная ценность позиции в Армении – в возможности поддержания относительной стабильности в Закавказье, баланса между Азербайджаном и Арменией, сдерживания амбиций Турции», - пишет Тренин.
«Для Армении союзнические отношения с Россией имеют, напротив, жизненно важное значение. Россия в этой связи не может игнорировать чувства более 1,2 млн
российских армян. Правда, ереванская элита, в значительной степени ориентированная на ту часть диаспоры, которая проживает вне России (в США, Франции и
других странах), зачастую относится к России пренебрежительно и потребительски.
Смена власти в Ереване, случившаяся в 2018 году, не привела к геополитической переориентации Армении: безальтернативность поддержки со стороны Москвы очевидна даже для тех, кто не особенно симпатизирует России. Тем не менее сегодня Армения является для России союзником не вполне надёжным. Если эта ситуация в принципе не изменится в будущем, значение отношений с Арменией для России уменьшится, и характер связей с этой страной может быть пересмотрен и скорректирован без ущерба для интересов России», - заключает директор Московского Центра Карнеги.