Արմեն Սարգսյան. «Ժողովրդին դիմելը ծայրահեղ միջոց չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, «ժողովրդին դիմելը ծայրահեղ միջոց չէ» եւ «21-րդ դարում ժողովրդի կամաարտահայտությունը շատ արժեքավոր է»:
Արմեն Սարգսյանն այդ մասին ասել է՝ այսօր Մեդիամաքսին, «Շանթ» հեռուստաընկերությանը եւ «Առավոտ» օրաթերթին տված հարցազրույցում:
Նախագահն ասել է, որ փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովի կայացրած որոշումն առայժմ չի ստացել:
«Ստանալուց հետո հանրությանը կտեղեկացնեմ իմ վերաբերմունքի մասին եւ խոսքը չի գնալու սոսկ ստորագրելու կամ չստորագրելու մասին: Ես փորձելու եմ իմ ներդրումն ունենալ ըստ էության», - նկատել է Արմեն Սարգսյանը: Նա ընդգծել է, որ
նախագահը Սահմանադրության «մեկնաբանը» չէ:
«Նախագահը հետեւում է Սահմանադրության կատարմանը, սակայն դրա երաշխավոր չի հանդիսանում: Նախագահը չպետք է խառնվի իշխանության թեեւերի աշխատանքին, հանրային տիրույթում կարծիք հայտնի գործադիր կամ օրենսդիր իշխանության գործունեության մասին, բայց կարող է խորհուրդ տալ եւ աջակցել:
Իմ արտահայտվելու գործիքները բավականին սահմանափակ են, եւ այս դեպքում խոսքն այն մասին չէ, որ ես կցանկանայի ավելի շատ լիազորություններ ունենալ: Քանի որ մենք անցում ենք կատարել դեպի խորհրդարանական կառավարման համակարգ, ապա որքան քիչ լիազորություններ ունենա նախագահը, այդքան լավ», - ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ասել է, որ նախագահական ինստիտուտը չպետք է սահմանափակվի միայն Սահմանադրության եւ օրենքների համապատասխանությունը կամ անհամապատասխանությունը պարզելով:
«Նախագահը պետք է ավելի լայն նայի հարցերին. արդյո՞ք այս կամ այն օրենքը, գործողությունը, որոշումը ինչպիսի ազդեցություն կարող է ունենալ մեր հանրության վրա: Ենթադրենք, իմ սեղանին հայտնվել է մի օրենք, որը, մասնագետների կարծիքով, չի հակասում Սահմանադրությանը եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու անհրաժեշտություն չկա: Նախագահին մնում է կամ օրենքը ստորագրել, կամ չստորագրել եւ այդ դեպքում որոշակի ժամանակ անց Ազգային Ժողովը ավտոմատ կերպով այն կյանքի է կոչելու: Բայց նախագահը կարող է գիտակցել, որ Սահմանադրությանը չհակասելով հանդերձ, տվյալ օրենքը կարող է բացասական դեր խաղալ որոշակի ոլորտների համար: Որոշ երկրներում նման դեպքերում նախագահը կարող է վետոյի իրավունք կիրառել՝ հանրությանը ցույց տալով, որ համաձայն չէ օրենքի հետ եւ գործադիր եւ օրենսդիր իշխանությանն առաջարկում է նորից քննարկել: Կան երկրներ, որոնցում նախագահն իրավունք ունի օրենքը վերադարձնել խորհրդարան», - ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ ուշադիր հետեւել է վերջին օրերի իրադարձություններին:
«Ես կողմնակից եմ, որ մեր մշակույթում ամրանա ժողովրդին դիմելու գործընթացը: Ժողովրդին դիմելը ծայրահեղ միջոց չէ: Ժողովրդին կարելի է դիմել հանրաքվեի, կամ կամքի արտահայտման (պլեբիսցիտի) միջոցով: 21-րդ դարում սա շատ արժեքավոր է: Այսօր մենք ապրում ենք երկու կյանքով՝ իրական եւ վիրտուալ: Վիրտուալ կյանքում լինում են բուռն քննարկումներ, կարծիքների բախումներ, հսկայական քանակությամբ ֆեյքեր եւ այդտեղ դու չես կարողանում տարանջատես իրականը ոչ իրականից, ճշմարիտը՝ արհեստականորեն ներմուծվածից: Այս պայմաններում շատ կարեւոր է, պատկերավոր ասած, ամպերից ցած իջնել եւ շփվել ժողովրդի հետ, լսել նրա իրական կարծիքը: Պլեբիսցիտը կարող է չկապվել Սահմանադրության, այս կամ այն օրենքի հետ: Կան երկրներ, օրինակ, Շվեյցարիան, որտեղ հանրությանը որոշումներ կայացնելու մասնակից դարձնելը ոչ միայն հաջող կիրառվում է, այլեւ դարձել է իրենց կյանքի մասը: Այս մշակույթը Հայաստանում կիրառելուց վախենալ պետք չէ: Սա 21-րդ դարի «կրկնակի կյանքի» պայմաններում նույնիսկ անհրաժեշտություն է», - նկատել է Արմեն Սարգսյանը:

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian has stated that "turning to the people is not a drastic measure” and "expression of the will of the people is very valuable in the 21st century”.
President Sarkissian has made these remarks in the interview to Mediamax, Shant TV Company and Aravot newspaper today.
According to the President, he has not yet received the decision of the referendum, which the National Assembly of Armenia made on February 6.
“Once it is referred to me, I will inform the public about my opinion. It is not simply a matter of signing or not signing the document. I will try to make a contribution,” said Armen Sarkissian. He has underlined that the president should not be considered an “interpreter” of the Constitution.
“The President observes implementation of the Constitution but does not guarantee it. The President must not interfere in the work of the branches of power or publicly share opinions about the work of executive or legislative powers. However, the President can give advice and support. The tools I have at my disposal to express opinion are quite limited, but this is not about craving more authorities. We shifted towards the parliamentary form of governance, which means that the less authorities the President has, the better,” said Armen Sarkissian.
He believes that the institution of presidency should not be limited to observing compliance with the Constitution or detecting incompliance with it.
“The President should have a broader view on issues - consider how the given law, action or decision can affect the society. Let’s assume that I receive a bill, which the experts believe complies with the Constitution. They say there is no need to apply to the Constitutional Court. The President either signs the document or refuses to sign it, which means that the National Assembly will enforce it anyway some time later. However, even if the bill does not contradict the Constitution, the President could believe that the bill might have negative impact in certain areas. In some countries the President can veto the bill in such a case, showing the society that he or she disagrees with the proposed law and suggests executive and legislative powers to consider it again. There are countries where the President has the right to refer the law back to the parliament,” said Armen Sarkissian.
President Sarkissian has noted that he followed the events of recent days closely.
“I agree that the phenomenon of turning to the people should be established in our culture. Turning to the people is not a drastic measure. It can be done through referendum or plebiscite, and it is very valuable in the 21st century. Today we live two lives – real and virtual. There can be heated discussions, clash of opinions and huge amount of fake accounts in the virtual world. It prevents people from differentiating between real and unreal, true and false. In these circumstances, it is very important to face reality, so to say, communicate with the people and hear real opinions. Plebiscite does not have to be connected with the Constitution or a law. For instance, in Switzerland, making the people a party to the decision-making process is a success and a part of everyday life. We should not be afraid to try it here in Armenia. It is a necessity in the “double lives” we live in the 21st century,” said President Sarkissian.