«Լուսավոր Հայաստանը» ԱԺ-ում «միակ ընդդիմադիր ուժը» կլինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում 5%-ի շեմը հաղթահարած «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում լինելու է «միակ ընդդիմադիր ուժը»։
«Մեր կուսակցությունը արժեւորում է օրինական ընտրությունների կազմակերպման իրողությունը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով մեր կուսակցությանը վստահության քվե տված քաղաքացիներին։ Մենք դա համարում ենք մեր եռամյա ակտիվ գործունեության հանրային գնահատականը, ապացույցը, որ Հայաստանի հասարակությունն ունի իրապես ազատական ու եվրոպական մոդելի պետություն կառուցելու անվերապահ պահանջ։
Միեւնույն ժամանակ, դեկտեմբերի 9-ի ընտրություններով ավարտվում է հեղափոխությունը, ու երկիրը թեւակոխում է համակարգային, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների փուլ, որտեղ խորհրդարանն ունի հայեցակարգային մոտեցումներ ունեցող, փոխզսպող եւ հակակշիռ հանդիսացող ուժի անհրաժեշտություն։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը քաղաքակրթական եւ արժեքային ընդդիմություն է ձեւավորված քաղաքական մեծամասնությանը։ Միաժամանակ, մտահոգ ենք, որ անգամ հեղափոխությունից հետո խոշոր բիզնեսը եւ քաղաքականությունը շարունակում են մնալ քաղաքական խրոնիկ հիվանդ համակարգի հետեւանք, որի դեմ պայքարը լինելու է մեր ուժի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը։
Հավատարիմ ենք մեր կուսակցության կողմից որդեգրված արժեքներին եւ սկզբունքներին,  որը միտված է համակարգային բարեփոխումների իրականացմանն ու այդ արժեքների շուրջ հասարակության լայն համախմբմանը։ Որպես նոր Հայաստանի պատմական ընտրության արդյունքում խորհրդարանական միակ ընդդիմադիր ուժ՝ միշտ բաց ենք համագործակցության համար խորհրդարանից դուրս գործող արժեքավոր քաղաքական ուժերի եւ անհատների հետ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Bright Armenia declares itself “the only opposition party” in the parliament - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Bright Armenia Party, one of the three to pass the 5% threshold in the early parliamentary elections, has said in a statement it will be "the only opposition party” in the National Assembly.
“We value legitimate elections and thank our voters for the trust they bestowed on us. We consider it public assessment of our active work of three years, proof that Armenian society puts forward an unconditional demand for a free state built on the European model.
At the same time, the December 9 elections concluded the revolution. Armenia is entering a stage of systemic and institutional reforms, where the parliament needs a group with an agenda, a group to serve as a balancing force.
By values, Bright Armenia stands in opposition to the political majority. At the same time, we have concerns that even after the revolution large business and policies carry the consequences of chronically ill system, and the fight against them will become a priority for our party.
We remain committed to the values and principles adopted by our party, which aims for systemic reforms and unification of the society behind these values. As the only opposition party to come out of the historical elections in the new Armenia, we are always open to cooperation with political forces and individuals outside of the parliament,” Bright Armenia said in a statement.