«Լուսավոր Հայաստանը» ԱԺ-ում «միակ ընդդիմադիր ուժը» կլինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում 5%-ի շեմը հաղթահարած «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում լինելու է «միակ ընդդիմադիր ուժը»։
«Մեր կուսակցությունը արժեւորում է օրինական ընտրությունների կազմակերպման իրողությունը՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով մեր կուսակցությանը վստահության քվե տված քաղաքացիներին։ Մենք դա համարում ենք մեր եռամյա ակտիվ գործունեության հանրային գնահատականը, ապացույցը, որ Հայաստանի հասարակությունն ունի իրապես ազատական ու եվրոպական մոդելի պետություն կառուցելու անվերապահ պահանջ։
Միեւնույն ժամանակ, դեկտեմբերի 9-ի ընտրություններով ավարտվում է հեղափոխությունը, ու երկիրը թեւակոխում է համակարգային, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների փուլ, որտեղ խորհրդարանն ունի հայեցակարգային մոտեցումներ ունեցող, փոխզսպող եւ հակակշիռ հանդիսացող ուժի անհրաժեշտություն։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը քաղաքակրթական եւ արժեքային ընդդիմություն է ձեւավորված քաղաքական մեծամասնությանը։ Միաժամանակ, մտահոգ ենք, որ անգամ հեղափոխությունից հետո խոշոր բիզնեսը եւ քաղաքականությունը շարունակում են մնալ քաղաքական խրոնիկ հիվանդ համակարգի հետեւանք, որի դեմ պայքարը լինելու է մեր ուժի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը։
Հավատարիմ ենք մեր կուսակցության կողմից որդեգրված արժեքներին եւ սկզբունքներին,  որը միտված է համակարգային բարեփոխումների իրականացմանն ու այդ արժեքների շուրջ հասարակության լայն համախմբմանը։ Որպես նոր Հայաստանի պատմական ընտրության արդյունքում խորհրդարանական միակ ընդդիմադիր ուժ՝ միշտ բաց ենք համագործակցության համար խորհրդարանից դուրս գործող արժեքավոր քաղաքական ուժերի եւ անհատների հետ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

«Просвещенная Армения» будет «единственной оппозиционной силой» в парламенте - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Партия «Просвещенная Армения», преодолевшая 5-процентный барьер на внеочередных парламентских выборах 9 декабря, заявила, что станет «единственной оппозиционной силой» в Национальном собрании.
«Наша партия ценит факт организации законных выборов, выражая свою признательность гражданам, доверившим нам свой голос. Мы считаем это общественной оценкой нашей трехлетней деятельности, доказательством, что у армянской общественности есть потребность в действительно либеральной и европейской модели государства.
В то же время, выборами 9 декабря завершается революция, и страна входит в этап системных, институциональных реформ, где у парламента есть необходимость в сдерживающей силе, являющейся противовесом и имеющей концептуальные подходы.
Партия «Просвещенная Армения» – цивильная и ценностная оппозиция сформировавшемуся политическому большинству. В то же время, мы обеспокоены тем, что даже после революции крупный бизнес и политика продолжают оставаться следствием хронически-больной политической системы, борьба против которой будет одним из главных приоритетов нашей силы.
Мы верны ценностям и принципам нашей партии, которые нацелены на осуществление системных реформ и широкого общественного единения вокруг этих ценностей. Как единственная оппозиционная парламентская сила, сформировавшаяся в результате исторических выборов в новой Армении, всегда открыты к сотрудничеству со значимыми политическими силами и личностями вне парламента»,- говорится в заявлении партии.