Փաշինյան. ԼՂ կարգավիճակի հարցը երբեք հստակ չի ձեւակերպվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կապակցությամբ բանակցային սեղանին երբեք չի եղել այնպիսի տարբերակ, որտեղ հստակ ձեւակերպվեր եւ երաշխավորվեր ԼՂ կարգավիճակի հարցը»։
«Վերջին տարիներին ԼՂ կարգավիճակի հարցը ավելի եւ ավելի է մի կողմ մղվել։ Այն պահին, երբ ես ստանձնել եմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, որպես ժառանգություն ստացել եմ մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին ընդհանրապես ոչ մի բան չկա։ Կա միայն, որ Ադրբեջանին պետք է վերադարձվեն ձեզ հայտնի տարածքները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի հարցին։
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ «վերջին թուղթը, որ դրվել է բանակցային սեղանին, հենց այդպիսին է»։
Ի պատասխան՝ Արմեն Աշոտյանը հորդորել է «հրապարակել նշված փաստաթուղթը»։
«Բարի եղեք՝ իմ հայտարարությունն ընդունել ի գիտություն։ Կգա ժամանակը, եւ ես հրապարակեմ դրանք ամբողջությամբ»,- ասել է վարչապետը։

Пашинян: Вопрос статуса НКР никогда конкретно не формулировался - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «на переговорном столе никогда не было варианта, в котором был бы конкретно сформулирован и гарантирован вопрос статуса Нагорного Карабаха».
«В последние года вопрос статуса НКР все более и более откладывался в сторону. В тот момент, когда я занял пост премьер-министра Армении, я получил наследство такой вариант, в котором ничего не говорится о статусе Арцаха. Есть только то, что Азербайджану следует вернуть известные вам территории», - заявил Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата парламента Армена Ашотяна.
Глава правительства добавил, что «последний документ, который был поставлен на стол переговоров, был именно таким».
В ответ на это Армен Ашотян призвал «опубликовать указанный документ».
«Будьте добры принять к сведению мое заявление. Придет время, и я опубликую их полностью», - отметил премьер-министр.