Փաշինյան. ԼՂ կարգավիճակի հարցը երբեք հստակ չի ձեւակերպվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կապակցությամբ բանակցային սեղանին երբեք չի եղել այնպիսի տարբերակ, որտեղ հստակ ձեւակերպվեր եւ երաշխավորվեր ԼՂ կարգավիճակի հարցը»։
«Վերջին տարիներին ԼՂ կարգավիճակի հարցը ավելի եւ ավելի է մի կողմ մղվել։ Այն պահին, երբ ես ստանձնել եմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, որպես ժառանգություն ստացել եմ մի տարբերակ, որտեղ Արցախի կարգավիճակի մասին ընդհանրապես ոչ մի բան չկա։ Կա միայն, որ Ադրբեջանին պետք է վերադարձվեն ձեզ հայտնի տարածքները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանի հարցին։
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ «վերջին թուղթը, որ դրվել է բանակցային սեղանին, հենց այդպիսին է»։
Ի պատասխան՝ Արմեն Աշոտյանը հորդորել է «հրապարակել նշված փաստաթուղթը»։
«Բարի եղեք՝ իմ հայտարարությունն ընդունել ի գիտություն։ Կգա ժամանակը, եւ ես հրապարակեմ դրանք ամբողջությամբ»,- ասել է վարչապետը։

Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the Armenian National Assembly that “Nagorno Karabakh’s status was never precisely formulated and guaranteed during the negotiation process”.
“NK status has been pushed aside over the past few years. When I became the Prime Minister, I inherited a version, which doesn’t provide for anything about NK status. We have only a situation when we are obliged to return to Azerbaijan the territories about which you all know,” Armenian PM said, answering to Armenian MP Armen Ashotyan’s question.
The Armenian PM added that “the last paper put on the negotiations table was that way”.
Armenian PM talks NK issue settlement
In response to Armen Ashotyan called on “to publish the mentioned paper”.
“Please take my statement into consideration. I will release the paper completely when the time comes,” Armenian PM said.