Ռոբերտ Քոչարյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը եւ կատարվածը որակել է իբրեւ «իրավական սյուրռեալիզմ»:
«Սահմանադրական կարգի նկատմամբ ոտնձգությունն կատաարվել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցների կողմից, ովքեր հայտարարում էին, որ պետք է կազմալուծեն պետական համակարգը: Սահմանադրական ի՞նչ կարգ ենք մենք տապալել: Միայն հիվանդ երեւակայությամբ մարդը կարող է ենթադրել, որ դա հնարավոր մի բան է: Իրավական սյուրռեալիզմի տպավորություն է թողնում այս ամենը»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը«Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որը եթեր է հեռարձակվել հուլիսի 26-ի երեկոյան:
«Հորինված, շինծու, քաղաքական ենթատեքստ ունեցող, իրականության մեջ գոյություն չունեցող մեղադրանքներ են: Ես երբեք չեմ մտածել, որ մեր իրականության մեջ կարելի է այդպիսի շինծու քրեական գործ ստեղծել»,- ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հայաստանի երկրորդ նախագահն ասել է, որ իրեն հետապնդելով, իշխանությունները ցանկանում են կանխել իր հնարավոր մասնակցությունը արտահերթ ընտրություններին:
«Բանակն է մեղադրվում. պատերազմի մեջ գտնվող երկիր ենք, այս ի՞նչ ենք անում: Ղարաբաղի հարցը լուծվա՞ծ է, սահմաններում հանգի՞ստ է, էլ անելիք չունե՞նք, բանակի պախարակումը ինչի՞ համար է»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նախկին նախագահն ասել է, որ պատրաստ է հայտնվել անազատության մեջ, պայքարելու է իր իրավունքների համար է համոզված է, որ ի վերջո հաղթելու է:
«Այո, վաղը չէ մյուս օրը ես կարող եմ հայտնվել բանտում: Կգնամ, կնստեմ, կպայքարեմ մինչեւ վերջ. եթե մտածում են, թե փախչելու եմ, չէ, ինչի՞ պետք է փախչեմ»,- ասաց նա:
«Իրենք մտնում են դատարան՝ ինձ կալանքի տակ վերցնելու համար: Ղարաբաղի առաջին նախագահը, ՀՀ երկրորդ նախագահը, Ղարաբաղի նախագահը, որի ժամանակ փառավոր հաղթանակներ են եղել, անվտանգության գոտի է ձեւավորվել, եւ այն նախագահը, որի ժամանակ ՀՀ տնտեսությունն աճել է 5 անգամ, վաղը չէ մյուս օրը կարող է հայտնվել բանտում: Ես պատկերացնում եմ այն հրճվանքը, որ Ադրբեջանում պետք է ապրեն»,-  ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հուլիսի 26-ի երեկոյան ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ 2008թ. մարտի 1-2-ի իրադարձությունների կապակցությամբ:
ՀՔԾ հաղորդագրությունում ասված է.
«2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:»

Robert Kocharyan denies charges
“It was Levon Ter-Petrosyan’s supporters who tried to overthrow the constitutional order when they called for dissolution of the state system. What constitutional order did we attempt to overthrow? Only a person with sick imagination can assume it is possible. All of this is leaving an impression of legal surrealism,” Kocharyan said in the interview to Yerkir Media, which aired in the evening of July 26.
“These charges are fiction, fabricated, politically motivated, and they contradict the objective reality. I have never thought such a bogus criminal case possible,” said Robert Kocharyan.
The second Armenian president claims that current Armenian authorities are persecuting him to prevent his participation in snap elections.
“They are censuring the army. We are a country at war, what are we doing? Is the Nagorno-Karabakh conflict settled? Is the situation calm at our state borders? What is the purpose of censuring the army?” noted Kocharyan.
The former head of state added he was ready to face imprisonment and fight for his rights. He is certain he will win eventually.
“Yes, I might be jailed one of these days. I will go and sit in the cell, and I will fight for my rights. If they think I will try to escape, they are wrong. I have no reason to run,” he said.
“They have filed a court motion to arrest me. The first President of Karabakh, the second President of Armenia, the President of Artsakh in whose term we had fantastic victories and formed a safety zone, the President who grew Armenia’s economy fivefold might be jailed one of these days. I can imagine the fun Azerbaijan is having at us,” said Robert Kocharyan.
In the evening of July 26, the Armenian Special Investigation Service brought charges against the second Armenian President Robert Kocharyan in connection with the events of March 1-2, 2008.
The Special Investigation Service released the following statement:
“On the grounds of sufficient evidence which the Special Investigation Service of Armenia obtained during the preliminary investigation of the criminal case regarding the events that took place in Yerevan on 1-2 March 2008, on 26 July 2018 the Special Investigation Service has charged former President of Armenia Robert Kocharyan with overthrowing the constitutional order by a preliminary agreement with other persons, a crime punishable under Paragraph 1 of Article 300 of the Criminal Code of Armenia.
On the same day, the Special Investigation Service has filed a motion to the Yerevan court of general jurisdiction to arrest Robert Kocharyan.”