Մեր նպատակը մեծ հայրենադարձությունն է, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ադլերի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում հայտարարել է, որ «մեր նպատակը մեծ հայրենադարձությունն է եւ հայության մարդկային, ֆինանսական, տնտեսական, հոգեւոր, գիտական ներուժը Հայաստանում կենտրոնացնելը»:
«Բոլորիդ ողջունում եմ եղբայրական Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում եւ ցանկանում ասել, որ հպարտ եմ ձեզնով: Ողջ քաղաքական մեր գործընթացի ընթացքում զգացել եմ ձեզնից յուրաքանչյուրի շունչը, աջակցությունը, եւ այս հաղթանակը ձեզնից յուրաքանչյուրի հաղթանակն է, սրանից հետո հայ ժողովուրդը լինելու է հաղթող, հայ ժողովուրդն ի վերջո վերադառնալու է իր հայրենիք»,- մայիսի 13-ի երեկոյան հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա կոչ է արել Ռուսաստանի հայ եւ ռուս գործարարներին գալ Հայաստան եւ ներդրումներ անել, ստեղծել աշխատատեղեր:
«Հիմա արդեն նոր Հայաստան է, որտեղ յուրաքանչյուր ներդրում պաշտպանված է լինելու, եւ որեւէ ներդրում չի լինելու սպառնալիքի ներքո: Այսօր մեր երկրի, հայ ժողովրդի հեղինակությունը բարձր է ավելի քան երբեւէ, եւ ստեղծված են բոլոր պայմանները, որ մենք ապրենք ու երջանիկ լինենք մեր հայրենիքում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական կապերի ապագային՝ վարչապետն ընդգծել է, որ «դրանք լինելու են շատ ավելի ամուր, ավելի դաշնակցային եւ եղբայրական»:
Այսօր Սոչիում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակում, նախատեսված է Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Наша цель – это великая репатриация, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Церкви Святого Саргиса в Адлере, что «наша цель – великая репатриация и сосредоточение человеческого, финансового, экономического, духовного, научного потенциала армян в Армении».
«Приветствую всех в городе Сочи братской России и хочу сказать, что горжусь вами. В ходе всего политического процесса я чувствовал дух, поддержку каждого из вас, и эта победа является победой каждого из вас, отныне армянский народ будет победителем, в конце концов, армянский народ вернется на свою родину»,- вечером 13 мая заявил Никол Пашинян.
Он призвал армянских и российских бизнесменов России приехать в Армению и осуществить инвестиции, создать рабочие места.
«Сейчас мы уже живем в новой Армении, в которой каждая инвестиция защищена и ни одна инвестиция не будет под угрозой. Сегодня авторитет нашей страны и армянского народа высок как никогда, и созданы все условия, чтобы мы жили счастливо на нашей родине»,- отметил Никол Пашинян.
Говоря об армяно-российских отношениях, премьер-министр подчеркнул, что «они будут более крепкими, союзническими и братскими».
Сегодня в Сочи в рамках заседания Высшего Евразийского экономического совета, планируется встреча Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным.