Այսպես խոսեց Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրված ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ելույթ է ունեցել Ազգային Ժողովում եւ պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է մի քանի հատված ելույթից եւ հարցերի պատասխաններից:
«Ստվերային» վարչապետ չդառնալու մասին
Սերժ Սարգսյանն ակնարկել է, որ կարող էր փորձել «ստվերային» վարչապետ դառնալ եւ ազդել երկրի կառավարման վրա՝ պետական պաշտոն չզբաղեցնելով: Սակայն, ասել է նա, այդպիսի պահվածքը «թուլության եւ պատասխանատվությունից խուսափելու դրսեւորում կլիներ», ինչպես նաեւ կվտանգեր իշխանական ուղղահայացի բնականոն աշխատանքը:
Վարչապետի պաշտոնին չհավակնելու իր նախկին խոստման մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ առաջադրվել է վարչապետի պաշտոնում ոչ թե որպես նախկին նախագահ եւ տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած պետական գործիչ, այլ որպես Ազգային Ժողովում մեծամասնություն ունեցող քաղաքական ուժի ղեկավար:
Թիվ մեկ խնդրի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ անվտանգության ապահովումը շարունակելու է մնալ իր թիվ մեկ խնդիրը: Նա ասել է, որ շարունակվելու է հայկական բանակի արդիականացումը, նոր զինատեսակների ձեռքբերումը եւ դրանց տեղական արտադրությունը, սպաների եւ զինվորների կենցաղային պայմանների բարելավումը:
Ապրիլյան պատերազմի դասերի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի առաջին դասն է այն էր, որ « տեւական ժամանակ չպետք է հույս փայփայենք, որ հակառակորդը թողնելու է Արցախի խնդիրը ուժով լուծելու իր ցանկությունը»:
Բանակցային գործընթացի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԼՂ կարգավորման «բանակցային գործընթացը կանգնած է, որովհետեւ դրանից Ադրբեջանի ղեկավարության սպասված արդյունքները անիրատեսական եւ անընդունելի են մեզ համար»:
Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը շարունակելու է զարգացնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ ՀԱՊԿ ու ԵԱՏՄ այլ անդամների հետ, ինչպես նաեւ՝ բարեկամական հարաբերությունները Եվրոպական միության, ԱՄՆ եւ Չինաստանի հետ: «Մեր սկզբունքը եղել եւ մնում է՝ չփորձել օգուտներ քաղել ուրիշների հակամարտությունից», - ասել է նա:
Իր առանձնատան մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ եթե նախկին երկու նախագահները օգտվել են առանձնատուն ունենալու իրավունքից, ինքն էլ կարող է օգտվել դրանից: Պատասխանելով պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանի հարցին, նա ասել է, որ որեւէ խնդիր չի տեսնում նրանում, որ ի տարբերություն Տեր-Պետրոսյանին եւ Քոչարյանին հատկացված առանձնատների, իրեն սեփականության իրավունքով հատկացված առանձնատունը գտնվում է պետական ամառանոցների տարածքում:

Serzh Sargsyan speaks in Armenian parliament
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister candidate, former President of Armenia Serzh Sargsyan has delivered a speech in the National Assembly and answered the questions from MPs today.
Mediamax has selected several excerpts from the speech and the answers.
No desire to be a “shadow” Prime Minister
Serzh Sargsyan has noted that he could try to become the “shadow” Prime Minister and influence governance without taking a public office. However, he believes that it “would be a display of weakness and desire to avoid responsibility”, as well as a threat to the normal working process of the power vertical.
On the promise to never aspire to become Prime Minister
Serzh Sargsyan has stated that he is nominated for Prime Minister not as a former president or a public figure who has held several key positions in the government, but as the leader of the largest faction in the parliament.
On number one problem
Serzh Sargsyan has said that security will remain his number one goal. He has noted that modernization of the Armenian army, the purchase and production of new weapons, and improvement of living conditions for soldiers and officers will continue.
On the lessons learned from April War
Serzh Sargsyan has stated that the first lesson learned during the April War of 2016 is that “we should not hope that the adversary will abandon the desire to solve the Artsakh conflict by force”.
On negotiations
Serzh Sargsyan has stated that the negotiation process for the Nagorno-Karabakh conflict settlement “is being stalled by the unrealistic expectations of the Azerbaijani leadership, which are unacceptable for us”.
On Russia and the West
Serzh Sargsyan has noted that Armenia will continue developing allied relations with Russia and other members of CSTO and EAEU along with advancing the friendship with the European Union, USA and China. “Our principle remains the same: we refrain from gaining from others’ conflicts,” he said.
On his residence
Serzh Sargsyan has said that since the two previous presidents exercised the right to have a residence, he can too. When inquired by MP Artak Zeynalyan on the topic, he has noted that he sees no issue that contrary to Levon Ter-Petrosyan and Robert Kocharyan’s case, the house he is given is actually located in the area of official residences.