Այսպես խոսեց Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրված ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ելույթ է ունեցել Ազգային Ժողովում եւ պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է մի քանի հատված ելույթից եւ հարցերի պատասխաններից:
«Ստվերային» վարչապետ չդառնալու մասին
Սերժ Սարգսյանն ակնարկել է, որ կարող էր փորձել «ստվերային» վարչապետ դառնալ եւ ազդել երկրի կառավարման վրա՝ պետական պաշտոն չզբաղեցնելով: Սակայն, ասել է նա, այդպիսի պահվածքը «թուլության եւ պատասխանատվությունից խուսափելու դրսեւորում կլիներ», ինչպես նաեւ կվտանգեր իշխանական ուղղահայացի բնականոն աշխատանքը:
Վարչապետի պաշտոնին չհավակնելու իր նախկին խոստման մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ առաջադրվել է վարչապետի պաշտոնում ոչ թե որպես նախկին նախագահ եւ տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած պետական գործիչ, այլ որպես Ազգային Ժողովում մեծամասնություն ունեցող քաղաքական ուժի ղեկավար:
Թիվ մեկ խնդրի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ անվտանգության ապահովումը շարունակելու է մնալ իր թիվ մեկ խնդիրը: Նա ասել է, որ շարունակվելու է հայկական բանակի արդիականացումը, նոր զինատեսակների ձեռքբերումը եւ դրանց տեղական արտադրությունը, սպաների եւ զինվորների կենցաղային պայմանների բարելավումը:
Ապրիլյան պատերազմի դասերի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի առաջին դասն է այն էր, որ « տեւական ժամանակ չպետք է հույս փայփայենք, որ հակառակորդը թողնելու է Արցախի խնդիրը ուժով լուծելու իր ցանկությունը»:
Բանակցային գործընթացի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԼՂ կարգավորման «բանակցային գործընթացը կանգնած է, որովհետեւ դրանից Ադրբեջանի ղեկավարության սպասված արդյունքները անիրատեսական եւ անընդունելի են մեզ համար»:
Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը շարունակելու է զարգացնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ ՀԱՊԿ ու ԵԱՏՄ այլ անդամների հետ, ինչպես նաեւ՝ բարեկամական հարաբերությունները Եվրոպական միության, ԱՄՆ եւ Չինաստանի հետ: «Մեր սկզբունքը եղել եւ մնում է՝ չփորձել օգուտներ քաղել ուրիշների հակամարտությունից», - ասել է նա:
Իր առանձնատան մասին
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ եթե նախկին երկու նախագահները օգտվել են առանձնատուն ունենալու իրավունքից, ինքն էլ կարող է օգտվել դրանից: Պատասխանելով պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանի հարցին, նա ասել է, որ որեւէ խնդիր չի տեսնում նրանում, որ ի տարբերություն Տեր-Պետրոսյանին եւ Քոչարյանին հատկացված առանձնատների, իրեն սեփականության իրավունքով հատկացված առանձնատունը գտնվում է պետական ամառանոցների տարածքում:

Так говорил Серж Саргсян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Экс-президент Серж Саргсян, выдвинутый на пост премьер-министра Армении, выступил сегодня в Национальном Собрании и ответил на вопросы депутатов.
Медиамакс выделил несколько фрагментов из выступления и ответов на вопросы.
О нежелании становиться «теневым» премьер-министром
Серж Саргсян намекнул, что мог бы стать «теневым» премьер-министром и влиять на управление страной, не занимая государственную должность. Однако, заявил он, такое поведение стало бы «проявлением слабости и ухода от ответственности», а также угрожало бы естественной работе властной вертикали.
О прежнем обещании не претендовать на пост премьер-министра
Серж Саргсян отметил, что выдвинут на пост премьер-министра не как экс-президент и государственный деятель, занимавший разные должности, а как лидер политической силы, обладающей большинством в Национальном собрании.
О задаче «номер один»
Серж Саргсян отметил, что обеспечение безопасности останется его задачей «номер один». Он отметил, что продолжит модернизацию армянской армии, приобретение нового вооружения за рубежом и производство местного, улучшение бытовых условий офицеров и солдат.
Об уроках Апрельской войны
Серж Саргсян отметил, что первый урок апрельской войны 2016 года заключается в том, что «в течение длительного времени мы не должны питать надежд, что противник откажется от своего желания разрешить нагорно-карабахский конфликт силовым путем».
О переговорном процессе
Серж Саргсян отметил, что «переговорный процесс стоит, поскольку ожидания от него руководства Азербайджана нереальны и неприемлемы для нас».
О России и Западе
Серж Саргсян отметил, что Армения продолжит развивать союзнические отношения с Россией и другими членами ОДКБ и ЕАЭС, а также дружественные отношения с Европейским союзом, США и Китаем. «Наш принцип был и остается следующим: не пытаться извлечь выгоду из чужих конфликтов»,- отметил он.
О своем особняке
Серж Саргсян отметил, что если прежние президенты пользовались правом на владение особняком, он тоже может воспользоваться им. Отвечая на вопрос депутата Артака Зейналяна, он заявил, что не видит какой-либо проблемы в том, что в отличие от особняков экс-президентов Тер-Петросяна или Кочаряна, выделенный ему дом расположен на территории государственных дач.