Կառավարությունը լավ արդյունքների է հասել, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ տնտեսական աճի արդյունքները պետք է հասանելի լինեն հանրության բոլոր շերտերի եւ հատկապես՝ սոցիալապես խոցելի խավերի համար:
Այդ մասին նա ասել է սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների հետ խորհրդակցության ժամանակ, որի ընթացքում ամփոփվել են 2017թ. արդյունքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, սոցիալական և տնտեսական ոլորտների քաղաքականության մշակման ու իրականացման պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարները:
«Կարծում եմ, մոտակա մի քանի շաբաթների ընթացքում մենք ավարտին կհասցնենք մինչև 2030 թվականը Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման ռազմավարությունը: Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ կառավարությունը 2017 թվականին լավ արդյունքների է հասել, չեմ կարծում, որ շեղումները շատ մեծ կլինեն, մենք թերևս կունենանք 7,4-7,7 տոկոսի միջակայքում տնտեսական աճ: Սա, անշուշտ, լավ ցուցանիշ է: Բայց մենք նաև պետք է հաշվի առնենք, որ մեկ տարվա լավ տնտեսական աճը չի կարող ազդեցություն ունենալ մեր հասարակության լայն շրջանակների վրա: Եվս 2-3 տարի այսպիսի աճ` կարծում եմ, որ սրանով մենք կարող ենք ստեղծել շատ լավ հիմքեր մեր ժողովրդագրական ծրագրերն իրականացնելու համար»,- ասել է նախագահը:

Правительство достигло хороших результатов, заявил президент - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что результаты экономического роста должны быть доступны всем слоям общества, в частности - социально уязвимым группам.
Президент заявил об этом на совещании с лицами, ответственными за социально-экономическую политику, на котором были подведены итоги 2017 года.
В совещании участвовали премьер-министр Карен Карапетян, вице-премьер Ваче Габриелян, руководитель аппарата президента Армен Геворгян, председатель ЦБ Артур Джавадян и главы ведомств, ответственных за разработку и реализацию социально-экономической политики.
«Думаю, в течение ближайших нескольких недель мы завершим стратегию экономического и социального развития Армении до 2030 года. Учитывая то обстоятельство, что в 2017 году правительство достигло хороших результатов, не думаю, что будут зафиксированы существенные отклонения. Нам удастся обеспечить экономический рост от 7,4 до 7,7 процентов. Это, безусловно, хороший показатель. Но мы также должны учитывать, что достигнутый за один год хороший экономический рост не может повлиять на широкие круги общества. Если удастся обеспечить такой же рост в ближайшие 2-3 года, на мой взгляд, мы сможем создать хорошую основу для реализации наших демографических программ»,- отметил президент.