Կառավարությունը լավ արդյունքների է հասել, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ տնտեսական աճի արդյունքները պետք է հասանելի լինեն հանրության բոլոր շերտերի եւ հատկապես՝ սոցիալապես խոցելի խավերի համար:
Այդ մասին նա ասել է սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների հետ խորհրդակցության ժամանակ, որի ընթացքում ամփոփվել են 2017թ. արդյունքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, սոցիալական և տնտեսական ոլորտների քաղաքականության մշակման ու իրականացման պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարները:
«Կարծում եմ, մոտակա մի քանի շաբաթների ընթացքում մենք ավարտին կհասցնենք մինչև 2030 թվականը Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման ռազմավարությունը: Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ կառավարությունը 2017 թվականին լավ արդյունքների է հասել, չեմ կարծում, որ շեղումները շատ մեծ կլինեն, մենք թերևս կունենանք 7,4-7,7 տոկոսի միջակայքում տնտեսական աճ: Սա, անշուշտ, լավ ցուցանիշ է: Բայց մենք նաև պետք է հաշվի առնենք, որ մեկ տարվա լավ տնտեսական աճը չի կարող ազդեցություն ունենալ մեր հասարակության լայն շրջանակների վրա: Եվս 2-3 տարի այսպիսի աճ` կարծում եմ, որ սրանով մենք կարող ենք ստեղծել շատ լավ հիմքեր մեր ժողովրդագրական ծրագրերն իրականացնելու համար»,- ասել է նախագահը:

Armenian President: The government recorded good results in 2017 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has stated today that the outcome of economic growth should reach all parts of the society, particularly the socially vulnerable groups.
President Sargsyan has made that statement at the meeting with officials responsible for social and economic policy, during which the parties concluded the results of the year 2017.
The meeting was attended by Armenian Prime Minister Karen Karapetyan, Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan, Chief of Staff of Presidential Administration Armen Gevorgyan, Chairman of the Central Bank of Armenia Arthur Javadyan, as well as ministers responsible for development and implementation of policies in social and economic sectors.
“I think we will complete the 2030 strategy for Armenia’s economic and social development within several weeks. Given the fact that the government recorded good results in 2017, I do not believe we will see substantial deviations from the expected 7.4-7.7% rate of economic growth. Obviously, that is a good index. However, we need to take into account that one year’s economic growth cannot affect large groups of our society. If we maintain that index for two or three years, I believe we will be able to create a strong foundation for implementation of our demographic plans,” said President Sargsyan.