Նախագահը խոսել է ԵՄ հետ բանակցությունների նախապատմության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարծիք է հայտնել, որ Եվրամիության հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման մասին բանակցությունները կարող են ավարտվել 2-3 տարվա ընթացքում:
Դեկտեմբերի 14-ին Արմենիա հեռուստաընկերությանը տված բացառիկ հարցազրույցում ՀՀ նախագահը հույս է հայտնել, որ բանակցությունները կմեկնարկեն 2018 թվականի առաջին կեսին:
Խոսելով վերջերս Հայաստանի եւ Եվրամիության կողմից ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին, Սերժ Սարգսյանն այն անվանել է «առողջ տրամաբանության հաղթանակ»:
Անդրադառնալով բանակցությունների նախապատմությանը, որոնք նախկինում վարվում էին Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ, նախագահն ասել է, որ դեռեւս 2010 թվականին հայկական կողմը տեղեկացրել էր եվրոպացի գործընկերներին, որ չի կարող այնպիսի քայլեր ձեռնարկել, որոնք կվնասեն Ռուսաստանի հետ առեւտրա-տնտեսական հարաբերություններին:
«Սակայն եկավ  մի պահ [2013 թվականին-Մեդիամաքս], երբ մեր առջեւ ընտրություն կատարելու խնդիր դրվեց։ Եվ մենք ստիպված էինք հիշեցնել մեր եվրոպացի գործընկերներին այն, ինչ ասել էինք դեռ 2010 թվականին։ Ուստի ծիծաղելի են պնդումներն այն մասին, որ ես իբր միանձնյա որոշում եմ կայացրել «մեկ գիշերվա ընթացքում»», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении рассказал предысторию переговоров с ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян выразил мнение, что переговоры по либерализации визового режима с Евросоюзом могут завершиться в течение 2-3 лет.
14 декабря в эксклюзивном интервью телеканалу «Армения» президент выразил надежду, что переговоры начнутся в первой половине 2018 года.
Говоря о подписанном недавно Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Евросоюзом, Серж Саргсян назвал его «победой здравого смысла».
Затронув предысторию переговоров, которые ранее велись вокруг подписания Соглашения об Ассоциации с ЕС, президент отметил, что еще в 2010 году армянская сторона информировала европейских партнеров, что не может предпринять шагов, способных нанести ущерб торогово-экономическим отношениям с Россией.
«Однако наступил момент [в 2013 году-Медиамакс], когда нас поставили перед выбором. И мы были вынуждены напомнить своим европейским коллегам то, о чем заявляли еще в 2010 году. Поэтому заявления о том, что якобы я принял единоличное решение «за одну ночь», просто смешны»,- заявил Серж Саргсян.