Նախագահը խոսել է ԵՄ հետ բանակցությունների նախապատմության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարծիք է հայտնել, որ Եվրամիության հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման մասին բանակցությունները կարող են ավարտվել 2-3 տարվա ընթացքում:
Դեկտեմբերի 14-ին Արմենիա հեռուստաընկերությանը տված բացառիկ հարցազրույցում ՀՀ նախագահը հույս է հայտնել, որ բանակցությունները կմեկնարկեն 2018 թվականի առաջին կեսին:
Խոսելով վերջերս Հայաստանի եւ Եվրամիության կողմից ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին, Սերժ Սարգսյանն այն անվանել է «առողջ տրամաբանության հաղթանակ»:
Անդրադառնալով բանակցությունների նախապատմությանը, որոնք նախկինում վարվում էին Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ, նախագահն ասել է, որ դեռեւս 2010 թվականին հայկական կողմը տեղեկացրել էր եվրոպացի գործընկերներին, որ չի կարող այնպիսի քայլեր ձեռնարկել, որոնք կվնասեն Ռուսաստանի հետ առեւտրա-տնտեսական հարաբերություններին:
«Սակայն եկավ  մի պահ [2013 թվականին-Մեդիամաքս], երբ մեր առջեւ ընտրություն կատարելու խնդիր դրվեց։ Եվ մենք ստիպված էինք հիշեցնել մեր եվրոպացի գործընկերներին այն, ինչ ասել էինք դեռ 2010 թվականին։ Ուստի ծիծաղելի են պնդումներն այն մասին, որ ես իբր միանձնյա որոշում եմ կայացրել «մեկ գիշերվա ընթացքում»», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President tells the history of agreement negotiations with EU - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan has expressed an opinion that the negotiations with the European Union on visa liberalization may finish within two or three years.
During the exclusive interview to Armenia TV Company, given on December 14, the Armenian President has shared his hope that the negotiations will begin in the first half of 2018.
While speaking of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, recently signed by Armenia and the EU, Serzh Sargsyan has described it as “a victory of sound logic”.
Touching on the events leading up to the negotiations, which used to be about the Association Agreement with the EU, the President has stated that the Armenian side warned the European partners back in 2010 that any action harming trade and economic relations with Russia was not possible.
“However, there came a point in time [in 2013 – Mediamax], when we were forced to make a choice and we had to remind our European partners what we had stated back in 2010. Therefore, the claims that I “made a unilateral decision overnight” are simply ridiculous,” said Serzh Sargsyan.