Հայաստանը ակտիվորեն կզարգացնի Թուրքմենստանի հետ կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ հայ-թուրքմենական հարաբերությունները բարեկամական են եւ բազմաշերտ։
Երեկ երեկոյան Երեւան ժամանած Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ հանդիպման մեկնարկին Սերժ Սարգսյանը նաեւ նշել է:
«Թուրքմենստանը վստահելի գործընկեր է, եւ մենք հետաքրքրված ենք ակտիվորեն զարգացնելու մեր պետությունների միջեւ հարաբերությունները, ինչի համար կան բոլոր հնարավորությունները: Մենք ակտիվ շփվում ենք, եւ ես շատ ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն ունենք խոսելու մեր հետագա ծրագրերի մասին»։
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն իր հերթին ասել է, որ այս այցը նոր խթան է հաղորդում երկու երկրների «փոխգործակցությանը եւ բացահայտում է փոխհարաբերությունների զարգացման նոր հնարավորություններն ու հեռանկարը»:
«Առեւտրատնտեսական ոլորտում այսօր Թուրքմենստանը շատ մեծ ներուժ ունի: Նման ներուժ դուք եւս ունեք: Կարծում եմ, որ մենք այն կարող ենք օգտագործել տարբեր ուղղություններով»,-ասել է Թուրքմենստանի նախագահը:

Армения будет активно развивать связи с Туркменистаном - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что армяно-туркменские отношения являются дружественными и многослойными.
На встрече с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, прибывшим вчера вечером в Ереван, Серж Саргсян также отметил.
«Туркменистан – надежный партнер, и мы заинтересованы в активном развитии отношений между нашими государствами, для чего имеются все возможности. Мы активно общаемся, и я очень рад, что сегодня мы имеем возможность говорить о дальнейших планах».
Гурбангулы Бердымухамедов в свою очередь заявил, что этот визит придает новый стимул «сотрудничеству двух стран и выявляет новые возможности и перспективу развития отношений».
«В торгово-экономической сфере Туркменистан сегодня имеет большой потенциал. Подобный потенциал есть и у вас. Считаю, что мы его можем использовать в разных направлениях»,- отметил президент Туркменистана.