Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է ՀՀ վարչապետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետ նշանակելու մասին:
Մայիսի 18-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր էր ստորագրել ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն՝ կառավարության անդամները կշարունակեն պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
Սահմանադրության համաձայն՝ կառավարության լիազորությունները վայր դնելուց հետո՝ 10 օրվա ընթացքում, նշանակվում է նոր վարչապետ: Կառավարության ղեկավարին նշանակում է ՀՀ նախագահը՝ խորհրդակցելով խորհրդարանական խմբակցությունների հետ: Վարչապետ է նշանակվում այն անձը, որը վայելում է խորհրդարանի մեծամասնության աջակցությունը:
Վարչապետի նշանակումից հետո՝ 20 օրվա ընթացքում, վարչապետի առաջարկությամբ նախագահը նշանակում է կառավարության անդամներին:

On May 18 President signed a decree today on approving the resignation of the government.
According to the decree, the members of the current government will continue accomplishing their duties until the new government is formed.
According to the Constitution, new Prime Minister is appointed in 10 days after the current convocation of National Assembly finishes its duties. President of Armenia appoints the new Prime Minister after consulting with the parliamentary factions. The new Prime Minister is appointed based on the majority of votes in the Parliament.
President appoints members of the Government as a result of consultations with Prime Minister in 20 days after he takes the office.