Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է ՀՀ վարչապետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետ նշանակելու մասին:
Մայիսի 18-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր էր ստորագրել ՀՀ կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն՝ կառավարության անդամները կշարունակեն պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
Սահմանադրության համաձայն՝ կառավարության լիազորությունները վայր դնելուց հետո՝ 10 օրվա ընթացքում, նշանակվում է նոր վարչապետ: Կառավարության ղեկավարին նշանակում է ՀՀ նախագահը՝ խորհրդակցելով խորհրդարանական խմբակցությունների հետ: Վարչապետ է նշանակվում այն անձը, որը վայելում է խորհրդարանի մեծամասնության աջակցությունը:
Վարչապետի նշանակումից հետո՝ 20 օրվա ընթացքում, վարչապետի առաջարկությամբ նախագահը նշանակում է կառավարության անդամներին:

Карен Карапетян назначен премьер-министром Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о назначении Карена Карапетяна премьер-министром Армении.
18 мая президент подписал указ об отставке правительства Армении, согласно которому члены правительства продолжат исполнять свои обязанности до формирования нового кабинета министров.
Согласно Конституции, в течение 10 дней  после роспуска правительства будет назначен новый премьер-министр. Главу правительства назначает президент Армении после совещаний с парламентскими фракциями. Должность премьер-министра получает человек, пользующийся поддержкой парламентского большинства.
В течение 20 дней после назначения премьер-министра президент назначает членов правительства по предложению премьера.