Բացվել է Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երևանում պաշտոնապես բացվել է ՀՀ կառավարության Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը:
Հունվարի 12-ին ելույթ ունենալով կենտրոնի բացման արարողությանը, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ կենտրոնի գաղափարը կառավարության ծրագրի առանցքային թիրախներից մեկն է եւ պետք է ուղենշի Հայաստանի տնտեսության զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ կենտրոնը ձեւավորվում է հանրություն-մասնավոր հատված գործընկերության սկզբունքով:
«Պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ մենք ակնկալում  ենք հասկանալ, թե ինչ պետք է անենք, որպեսզի եւ´ տնտեսության աճ ունենանք, եւ´ ներդրողների ներգրավվում, եւ´ երկարաժամկետ զարգացում, եւ´ մեր ներուժի արդյունավետ օգտագործում: Հոգաբարձուների խորհրդում մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներն ավելի շատ են, քան պետական հատվածինը, եւ մենք ակնկալում ենք ու շատ ուրախ կլինենք, եթե սփյուռքի, արտերկրի լավագույն մասնագետները, այն մարդիկ, ովքեր անտարբեր չեն եւ կուզենան մասնակցել կենտրոնի աշխատանքներին, ներգրավվեն այս հարթակում»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
«Կենտրոնի ղեկավարը լինելու է իմ  խորհրդական Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, եւ ես շատ մեծ հույսեր եմ կապում այս թիմի հետ: Մենք բաց ենք կառուցողական համագործակցության համար»,- ասել է վարչապետը:
Ալեքսանդր Խաչատուրյանը ասել է, որ կենտրոնի ֆինանսավորումն իրականացվել է պետական բյուջեից, միջազգային հաստատությունների, դոնորների միջոցներից եւ մասնավոր հատվածի նվիրատվություններից: Առաջին մասնավոր նվիրատվությունը կատարել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:

Открылся Центр стратегических инициатив правительства Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Ереване официально открылся Центр стратегических инициатив правительства Армении.
Выступая на церемонии открытия центра 12 января, премьер-министр Армении Карен Карапетян сказал, что открытие центра было одной из центральных целей программы правительства, нацеленной на разработку долгосрочной стратегии развития армянской экономики.
Глава правительства отметил, что центр является результатом сотрудничества государства и частного сектора.
«Мы надеемся понять, что нужно сделать, чтобы добиться роста экономики, привлечения инвесторов, долгосрочного развития, эффективного использования нашего потенциала. В Совете попечителей центра больше представителей частного сектора, чем государства, и мы будем рады, если лучшие специалисты из Диаспоры, из-за рубежа, люди, которые не безразличны и хотят участвовать в работе центра, вовлекались в работу этой платформы», - сказал Карен Карапетян.
«Руководителем центра будет мой советник Александр Хачатурян, и я связываю большие надежды с этой командой. Мы открыты для конструктивного сотрудничества», - сказал премьер.
Александр Хачатурян сказал, что центр финансируется за счет средств госбюджета, международных организаций, доноров и пожертвований частного сектора. Первое пожертвование в качестве частного лица сделал премьер-министр Карен Карапетян.