Սերժ Սարգսյանը խոսել է զարգացում ապահովող բարերարների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ կառավարությունը պատրաստ է դառնալ Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը նոր հարթություն տեղափոխելու շարժիչը։
«Մենք միասին ենք աշխատելու Հայաստանի որեւէ ոլորտն առաջ տանելու քաղաքականության իրականացման հարցում։ Այնպես, ինչպես այսօր մեր երկրում, կառավարության հետ միասին, ամեն օր որեւէ բան են փոխում Էդուարդո Էռնեկյանը, Սամվել Կարապետյանը, Վաչե Մանուկյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, Սեմ Սիմոնյանը, Վարդան Սերմաքեշը, ովքեր տնտեսության շատ կոնկրետ ոլորտներում նոր մշակույթ են ներդնում եւ զարգացում են ապահովում։
Այնպես, ինչպես մեր երկրի խնդիրների լուծման ճանապարհների որոնման հարցում շատ հաճախ ինստիտուցիոնալ դերակատարություն են ստանձնում հայ եկեղեցին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, Հայ դատի գրասենյակները, Ամերիկայի հայկական համագումարը, աշխարհասփյուռ մեր մյուս կառույցները։
Բայց մենք դժվար թե այնքան ժամանակ, անկեղծ ասեմ, նաեւ ցանկություն գտնենք, որ կարողանանք մեկ առ մեկ արձագանքել այն փոքրաթիվ անհատներին, ովքեր երբեք կամ առնվազն բավականաչափ երկար ժամանակահատված Հայաստանում չեն եղել, չգիտեն մեր իրականությունը, որոշ դեպքերում չեն մասնակցում անգամ իրենց համայնքային կյանքին, բայց դատավորի դեր են ստանձնել եւ աջ ու ձախ փնովում ու մեղադրանք են տարածում։ Վստահ եմ, սա անհեռանկար զբաղմունք է, որ ժամանակի ընթացքում ուղղակի վերանալու է»,- ասել է նախագահը:

Серж Саргсян высказался о филантропах, обеспечивающих развитие - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Сагсян сказал сегодня, что правительство готово способствовать перемещению взаимодействия Армения-Диаспора на новую плоскость.
«Мы вместе будем работать над реализацией политики по продвижению вперед каждой сферы в Армении. Так, как сегодня в нашей стране вместе с правительством каждый день что-то меняют в нашей стране Эдуардо Эрнекян, Самвел Карапетян, Ваче Манукян, Рубен Варданян, Сэм Симонян, Вартан Сирмакес, которые внедряют новую культуру и обеспечивают развитие в конкретных сферах.
Так, как в вопросе поиска решений для проблем нашей страны часто институциональную роль берут на себя Армянская церковь, Всеармянский благотворителный союз, офисы Ай Дата, Армянский конгресс Америки  и другие структуры по всему миру.
Но вряд ли мы можем найти столько времени, и, честно говоря, столько желания, чтобы отвечать немногочисленным лицам, которые никогда или достаточно долго не жили в Армении, не знают наших реалий, в некоторых случаях даже не участвуют в жизни общины в своей стране, но берут на себя роли судей, обвиняют и критикуют направо и налево. Уверен, это бесперспективное занятие, которое со временем исчезнет», - сказал президент.