Սերժ Սարգսյանը խոսել է զարգացում ապահովող բարերարների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ կառավարությունը պատրաստ է դառնալ Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունը նոր հարթություն տեղափոխելու շարժիչը։
«Մենք միասին ենք աշխատելու Հայաստանի որեւէ ոլորտն առաջ տանելու քաղաքականության իրականացման հարցում։ Այնպես, ինչպես այսօր մեր երկրում, կառավարության հետ միասին, ամեն օր որեւէ բան են փոխում Էդուարդո Էռնեկյանը, Սամվել Կարապետյանը, Վաչե Մանուկյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, Սեմ Սիմոնյանը, Վարդան Սերմաքեշը, ովքեր տնտեսության շատ կոնկրետ ոլորտներում նոր մշակույթ են ներդնում եւ զարգացում են ապահովում։
Այնպես, ինչպես մեր երկրի խնդիրների լուծման ճանապարհների որոնման հարցում շատ հաճախ ինստիտուցիոնալ դերակատարություն են ստանձնում հայ եկեղեցին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, Հայ դատի գրասենյակները, Ամերիկայի հայկական համագումարը, աշխարհասփյուռ մեր մյուս կառույցները։
Բայց մենք դժվար թե այնքան ժամանակ, անկեղծ ասեմ, նաեւ ցանկություն գտնենք, որ կարողանանք մեկ առ մեկ արձագանքել այն փոքրաթիվ անհատներին, ովքեր երբեք կամ առնվազն բավականաչափ երկար ժամանակահատված Հայաստանում չեն եղել, չգիտեն մեր իրականությունը, որոշ դեպքերում չեն մասնակցում անգամ իրենց համայնքային կյանքին, բայց դատավորի դեր են ստանձնել եւ աջ ու ձախ փնովում ու մեղադրանք են տարածում։ Վստահ եմ, սա անհեռանկար զբաղմունք է, որ ժամանակի ընթացքում ուղղակի վերանալու է»,- ասել է նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that the government is ready to become the engine that will take Armenia-Diaspora cooperation to a new level.
“We will work together in realization of the policy of advancing any sector in Armenia. The same way that Eduardo Eurnekian, Samvel Karapetyan, Vache Manukyan, Ruben Vardanyan, Sam Simonian and Vardan Sermakesh do in collaboration with Armenian government, introducing new culture and securing progress in many specific sectors of economy.
The same way that the Armenian Church, Armenian General Benevolent Union, Armenian National Committee offices, Armenian Assembly of America and our other global agencies often take institutional part in the search for solutions for the problems of our country.
However, we cannot find enough time or desire, to be honest, to name individually those few persons who have never been to Armenia or visited long ago, who don’t know our reality and in some cases don’t even partake in the life of their community, but take the role of the judge and find fault and blame in every direction. I am sure that it is a prospectless activity, which will simply disappear with time,” the President said.