Արտաքին պարտքը ծառայել է իր նպատակին, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ տնտեսական ներուժ ստեղծելը գին ուներ, ինչի արդյունքն արտաքին պարտքի ծավալի մեծացումն է:
«Վերցրած արտաքին պարտքը ծառայել է իր հիմնական նպատակին՝ տնտեսությունը դիմագրավեց ֆինանսական անբարենպաստ վիճակին, իսկ դրա մի մասը ներդրվեց հեռանկարային ենթակառուցվածքային ծրագրերում, ինչպիսիք են Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհն ու երկրի անվտանգությունը»,- ասել է նախագահը:
Նա նշել է, որ ավելացված արտաքին պարտքը չի վատնվել ընթացիկ ծախսերի վրա:
«Գալիք տարիների փոփոխությունները լինելու են բեկումնային, քանի որ հասել ենք այն կետին, որտեղ, ընդունելով պահպանողական եւ սահմանափակ բյուջե, կարողացել ենք արդյունավետ դիմագրավել մարտահրավերներին, ապահովել տնտեսական աճ, բարձրացնել տնտեսության մրցունակությունն ու մեծացնել արտահանումը: Այլեւս անցյալ է դրսի օգնությանն ու վարկային միջոցներին ապավինելու քաղաքականությունը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարի գործիքներին՝ նախագահը նշել է, որ այս առումով մեր երկիրը հետխորհրդային երկրների թվում դարձել է լավագուններից մեկը՝ տալով տնտեսությունն ընդլայնող դրամավարկային քաղաքականությանը լուրջ իմպուլս:
«Հերթը տնտեսվարողինն ու գործարարի պրպտող մտքինն է, որի արդյունքին արդեն իսկ ականատես ենք»,- ասել է նախագահն ու վստահություն հայտնել, որ դրանք բազմապատկվելու են:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that creating economic potential had its price – the increase of the foreign debt volume.
“The foreign debt served its main purpose – our economy resisted unfavorable financial conditions, and a part of the debt was invested in perspective infrastructure programs, such as North-South Highway and the security of the country,” the President said.
He noted that the increased foreign debt was not wasted on ongoing expenditure.
“We will have key changes in the coming years, as we have reached the point where we managed to tackle the challenges efficiently, having approved a conservative and limited budget, to provide economic growth, and to increase competitiveness of the economy and the export. Help from outside and reliance on loans are in the past now,” Serzh Sargsyan said.
Touching upon the tools of resistance to the financial and economic crisis, the President noted that in this regard our country became one of the best in former Soviet republic, giving a significant impulse to monetary loan policy that expands economy:
“Now it is the turn of business people and their inquiring minds, the fruit of which we can see already,” the President said and exressed his confidence that they will multiply further.