Արտաքին պարտքը ծառայել է իր նպատակին, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ տնտեսական ներուժ ստեղծելը գին ուներ, ինչի արդյունքն արտաքին պարտքի ծավալի մեծացումն է:
«Վերցրած արտաքին պարտքը ծառայել է իր հիմնական նպատակին՝ տնտեսությունը դիմագրավեց ֆինանսական անբարենպաստ վիճակին, իսկ դրա մի մասը ներդրվեց հեռանկարային ենթակառուցվածքային ծրագրերում, ինչպիսիք են Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհն ու երկրի անվտանգությունը»,- ասել է նախագահը:
Նա նշել է, որ ավելացված արտաքին պարտքը չի վատնվել ընթացիկ ծախսերի վրա:
«Գալիք տարիների փոփոխությունները լինելու են բեկումնային, քանի որ հասել ենք այն կետին, որտեղ, ընդունելով պահպանողական եւ սահմանափակ բյուջե, կարողացել ենք արդյունավետ դիմագրավել մարտահրավերներին, ապահովել տնտեսական աճ, բարձրացնել տնտեսության մրցունակությունն ու մեծացնել արտահանումը: Այլեւս անցյալ է դրսի օգնությանն ու վարկային միջոցներին ապավինելու քաղաքականությունը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարի գործիքներին՝ նախագահը նշել է, որ այս առումով մեր երկիրը հետխորհրդային երկրների թվում դարձել է լավագուններից մեկը՝ տալով տնտեսությունն ընդլայնող դրամավարկային քաղաքականությանը լուրջ իմպուլս:
«Հերթը տնտեսվարողինն ու գործարարի պրպտող մտքինն է, որի արդյունքին արդեն իսկ ականատես ենք»,- ասել է նախագահն ու վստահություն հայտնել, որ դրանք բազմապատկվելու են:

Внешний долг послужил своей цели, сказал Серж Саргся - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что создание экономического потенциала имело цену, результатом чего стал рост объема внешнего долга.
«Внешний долг послужил своей цели: экономика выдержала неблагоприятную финансовую ситуацию. А часть ее была вложена в долгосрочные инфраструктурные программы, такие как автомагистраль Север-Юг и безопасность страны»,- сказал президент.
Он отметил, что возросший внешний долг не был использован для текущих расходов.
«Изменения будущих лет будут поворотными, потому что мы пришли к тому моменту, когда, приняв консервативный и ограниченный бюджет, мы сумели эффективно противостоять вызовам, обеспечить экономический рост, повысить конкурентоспособность экономики и увеличить экспорт. Политика упования на помощь извне и кредитные средства уже в прошлом»,- сказал Серж Саргсян.
Говоря об инструментах борьбы с финансово-экономическим кризисом, президент отметил, что в этом плане наша страна показала один из лучших результатов среди постсоветских стран, дав серьезный импульс денежно-кредитной политике, расширяющей экономику:
«Очередь за изобретательностью хозсубъектов и предпринимателей, результаты чего мы уже можем видеть», - сказал президент и выразил уверенность, что в будущем эти результаты преумножатся.