Կարեն Կարապետյանը կանդամակցի ՀՀԿ-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը (ՀՀԿ) անդամակցելու դիմում է ներկայացրել:
Վարչապետը նշել է, որ իր որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն փաստը, որ կառավարությունում աշխատելու հրավերն ինքը ստացել է ՀՀ նախագահ եւ ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Կարեն Կարապետյանը նշել է նաեւ այն հանգամանքը, որ յուրաքանչյուր կառավարություն պետք է ունենա քաղաքական հենարան, իսկ այս կառավարության հենարանը ՀՀԿ-ն է:
Անդրադառնալով հնարավոր հարցին, թե ինչու չստեղծել նոր կուսակցություն եւ այն դարձնել կառավարության քաղաքական հենարանը` վարչապետը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդիր ունենալու պարագայում նման գործընթացն արդարացված չէր լինի:
ՀՀԿ-ն քաղաքական հենարան համարելու հիմքը, ըստ կառավարության ղեկավարի, նրա պահպանողական լինելն է ու այն հանգամանքը, որ «այնտեղ հարազատ շատ մարդիկ կան»:
«Մենք անհրաժեշտ ենք համարում շատ բան փոխել տնտեսական, սոցիալական կյանքում եւ կառավարման համակարգում, իսկ փոփոխությունները պետք է սկսենք մեզանից: Այս հարցը ՀՀԿ-ում շատ ավելի հստակ է դրված: Ստանձնելով վարչապետի պաշտոնը՝ ես դարձա փոխվելու եւ փոխելու գործընթացի մի մասը: Ինչպես մյուս կուսակցությունները, ՀՀԿ-ն եւս ոչ միշտ է եղել արդյունավետ, բայց դա այն կուսակցությունն է, որը, գիտակցելով երկրի անվտանգության հիմնախնդիրները, որոշել է ստանձնել փոխվողի դերը»,- ասել է վարչապետը:

Карен Карапетян вступит в РПА - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня на заседании правительства заявил, что подал заявку на вступление в Республиканскую партию Армении (РПА).
По словам премьера, поводом для такого решения стал тот факт, что он получил предложение работать в правительстве от президента Армении и лидера РПА Сержа Саргсяна.
Карен Карапетян отметил также, что у каждого правительства должна быть политическая опора, а опорой действующего правительства является РПА.
Комментируя возможные вопросы о том, почему бы ему не создать новую партию и не сделать ее опорой нового правительства, премьер отметил, что в условиях наличия карабахского конфликта подобный процесс не оправдан.
Основанием для того, чтобы считать РПА политической опорой, является консервативная направленность партии, а также тот факт, что в этой партии «много близких ему людей».
«Мы считаем необходимым изменить многое и в экономической и социальной жизни, и в системе управления, а изменения должны начаться с нас самих. Этот вопрос в РПА стоит очень четко. Вступив в должность премьер-министра, я стал частью процесса перемен. Как и другие партии, РПА не всегда была эффективной, но эта партия, осознавая проблемы безопасности страны, решила начать изменения с себя», - сказал премьер-министр.