Կարեն Կարապետյանը կանդամակցի ՀՀԿ-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը (ՀՀԿ) անդամակցելու դիմում է ներկայացրել:
Վարչապետը նշել է, որ իր որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն փաստը, որ կառավարությունում աշխատելու հրավերն ինքը ստացել է ՀՀ նախագահ եւ ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից:
Կարեն Կարապետյանը նշել է նաեւ այն հանգամանքը, որ յուրաքանչյուր կառավարություն պետք է ունենա քաղաքական հենարան, իսկ այս կառավարության հենարանը ՀՀԿ-ն է:
Անդրադառնալով հնարավոր հարցին, թե ինչու չստեղծել նոր կուսակցություն եւ այն դարձնել կառավարության քաղաքական հենարանը` վարչապետը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդիր ունենալու պարագայում նման գործընթացն արդարացված չէր լինի:
ՀՀԿ-ն քաղաքական հենարան համարելու հիմքը, ըստ կառավարության ղեկավարի, նրա պահպանողական լինելն է ու այն հանգամանքը, որ «այնտեղ հարազատ շատ մարդիկ կան»:
«Մենք անհրաժեշտ ենք համարում շատ բան փոխել տնտեսական, սոցիալական կյանքում եւ կառավարման համակարգում, իսկ փոփոխությունները պետք է սկսենք մեզանից: Այս հարցը ՀՀԿ-ում շատ ավելի հստակ է դրված: Ստանձնելով վարչապետի պաշտոնը՝ ես դարձա փոխվելու եւ փոխելու գործընթացի մի մասը: Ինչպես մյուս կուսակցությունները, ՀՀԿ-ն եւս ոչ միշտ է եղել արդյունավետ, բայց դա այն կուսակցությունն է, որը, գիտակցելով երկրի անվտանգության հիմնախնդիրները, որոշել է ստանձնել փոխվողի դերը»,- ասել է վարչապետը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan opened the government session today with the statement that he applied to join the Republican Party of Armenia.
The Prime Minister noted that his decision is based on the fact that he was invited to work in the government by President of the Party and Armenia Serzh Sargsyan.
Karen Karapetyan also pointed out the fact that every government should have a political foundation, and in this government the Republican Party performs as such.
Touching upon probable question on why not create a new party and make it the foundation of the government, the Prime Minister noted that while the NK issue is present, such actions are not justified.
According to Armenian PM, the reason to consider the Republican Party the political foundation is its preservance and the fact that “there are many people close to me” there.
“We believe it is necessary to make many changes in economy, social affairs and governing system, and we should begin the change from ourselves. This issue is stated in the Republican Party more clearly. By taking the position of Prime Minister, I became a part of the process of changing and being changed. The same as other parties, the Republican Party was not always efficient, but it is the party that decided to take the role of a changing subject, realizing the main problems of the country’s security,” the Prime Minister said.