2026 թվականի փետրվարի 5-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտնեց, որ Հայաստան է այցելել ամերիկյան AECOM ճարտարագիտա-խորհրդատվական ընկերության թիմը՝ սկսելու TRIPP-ի տեղանքի հետազոտման աշխատանքները։
«Այս աշխատանքները կներառեն տեխնիկատնտեսական գնահատում եւ առաջարկների մշակում երկաթուղու եւ այլ ենթակառուցվածքների ձեւավորման վերաբերյալ, որոնք կօգնեն խթանել երկարաժամկետ տնտեսական աճ Հայաստանում, փոխկապակցվածություն եւ տարածաշրջանային ինտեգրում»,- ասվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը տեղեկություններ է հավաքել AECOM-ի մասին։
1. Ի՞նչ է AECOM-ը:
AECOM-ը ամերիկյան ընկերություն է: Գլխավոր գրասենյակը Դալասում է, Տեխաս նահանգում։ Հիմնադրվել է 1990 թվականին, թեեւ նախորդող ընկերությունները ավելի քան 120 տարվա պատմություն ունեն։
AECOM-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թրոյ ՌուդըԼուսանկարը` REUTERS
Ընկերության բաժնետոմսերը ցուցակված են Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում (NYSE: ACM)։ 2024 ֆինանսական տարում AECOM-ի հասույթը կազմել է 16,1 մլրդ դոլար։
Ընկերությունը աշխատում է ավելի քան 150 երկրներում եւ 51 000 աշխատակից ունի։
2. Ի՞նչով է զբաղվում ընկերությունը:
AECOM-ը տրամադրում է համապարփակ խորհրդատվական ծառայություններ ենթակառուցվածքների ոլորտում, ներառյալ՝
• Ինժինիրինգ եւ նախագծում;
• Քաղաքաշինություն եւ ճարտարապետություն;
• Տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ (երկաթուղիներ, ավտոճանապարհներ, օդանավակայաններ, նավահանգիստներ);
• Ջրամատակարարում եւ բնապահպանական ծառայություններ;
• Էներգետիկ եւ էլեկտրաէներգետիկ ենթակառուցվածքներ;
• Շինարարության եւ ծրագրերի կառավարում;
• Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատում;
• Ռիսկերի կառավարում եւ կայունության պլանավորում:
3. Ի՞նչ երկաթուղային նախագծեր է իրականացրել AECOM-ը:
Վարշավայի երկաթուղային հանգույցի տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումը (ավելի քան 900 կմ երկաթուղային գծեր)։
Արագընթաց երկաթուղու եւ հասարակական տրանսպորտի նախագծեր Ասիայում (Հոնկոնգ, Թաիլանդ, Մալայզիա, Սինգապուր)։
4. Ընկերությունը նախկինում աշխատե՞լ է տարածաշրջանում:
2011 թվականի ապրիլին AECOM-ի փոխնախագահ Քրիսթոֆեր Չոան Երեւանում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանին եւ Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանին էր ներկայացրել «Հարավային միջանցքի» նախագիծը, որով նախատեսվում էր Վայոց Ձորի մարզի գինեգործական շրջանները միավորել Գորիս-Տաթեւ տարածաշրջանի հետ:
2017 թվականի նոյեմբերին AECOM-ը մասնակցել էր Երեւանում «Նոյ» ազգագրական շրջանի կառուցման հայեցակարգերի մրցույթին, որը նախաձեռնել էր Հայաստանի Զարգացման հիմնադրամը:
2018 թվականի սեպտեմբերին AECOM-ը ավարտել էր Կասպից ծովում Azeri Central East (ACE) նավթային նախագծի բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատումը (ESIA)։
AECOM-ը ակտիվորեն համագործակցել է Եվրոպական վերակառուցման եւ զարգացման բանկի (ՎԶԵԲ) հետ «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրերի մշակման համար Սամարղանդում (Ուզբեկստան) եւ Տիրանայուն (Ալբանիա)։
5. Ի՞նչ խնդիրների է բախվել AECOM-ը:
2005 թվականին AECOM-ը ներգրավված էր Նոր Օրլեանում Կատրինա հովվամրրիկի վերականգնողական աշխատանքներում եւ 11,8 մլն դոլար վճարեց՝ ԱՄՆ Դաշնային արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալությանը (FEMA) ներկայացված կեղծ պահանջների մեղադրանքները կարգավորելու համար:
AECOM-ի նախկին ֆինանսական վերահսկիչ Հասան Ֆորմանը պնդում էր, որ Աֆղանստանում ընկերությունը հաշիվներ էր ներկայացնում չմատուցած ծառայությունների համար։
Violation Tracker ծառայության տվյալներով, AECOM-ին եւ նրա դուստր ընկերություններին 2000 թվականից ի վեր դուրս են գրվել տուգանքներ՝ ընդհանուր 134,3 մլն դոլարի չափով։
Չնայած նշված եւ այլ խնդրահարույց հարցերին, AECOM-ը պահպանում է իր կարգավիճակը Fortune 500 ցուցակում եւ առաջատար դիրքերը ոլորտում։
6. Ի՞նչն է կապում AECOM-ը Թրամփի հետ:
AECOM-ի ինժեներական թիմը ներգրավված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Սպիտակ Տան տարածքում կառուցվող հանդիսությունների սրահի աշխատանքներում:
Սրահը կառուցելու համար 2025 թվականին ապամոնտաժվել էր Սպիտակ Տան մի հատվածը: Ամերիկյան մամուլի հրապարակումների համաձայն, դա արվել էր առանց համապատասխան մարմինների թույլտվության:

On February 5, 2026, the US Embassy in Yerevan announced that a team from the American engineering and consulting company AECOM had arrived in Armenia to begin site surveys under the TRIPP program.
Mediamax has collected information about AECOM.
1. What is AECOM?
AECOM is an American multinational infrastructure consulting firm headquartered in Dallas, Texas. The firm was established in 1990, though many predecessor firms had histories dating back over 120 years.
AECOM CEO Troy RuddPhoto: REUTERS
AECOM is listed on the New York Stock Exchange (NYSE: ACM). In fiscal year 2024, the firm reported revenues of $16.1 billion.
It has approximately 51,000 employees globally, works in over 150 countries.
2. What does the company specialize in?
AECOM provides comprehensive infrastructure consulting services including:
• Engineering and design
• Urban planning and architecture
• Transportation infrastructure (rail, roads, airports, ports)
• Water and environmental services
• Energy and power infrastructure
• Construction and program management
• Environmental and social impact assessments
• Risk management and resilience planning
3. What railway projects has AECOM implemented?
Warsaw Railway Node in Poland, where it conducted feasibility study covering more than 900 kilometers of railway lines.
Multiple high-speed rail and mass transit projects in Asia (Hong Kong, Thailand, Malaysia, Singapore).
4. Has the company worked in the region before?
In April 2011, AECOM Vice President Christopher Choan presented the Southern Corridor project in Yerevan to Armenian Economy Minister Tigran Davtyan and CEO of the National Competitiveness Foundation of Armenia Pegor Papazian. The project aimed to link the wine-making regions of Vayots Dzor province with the Goris-Tatev region.
In November 2017, AECOM took part in the concept design competition for the construction of the Noah Ethnographic District in Yerevan, an initiative launched by the Development Foundation of Armenia.
In September 2018, AECOM completed the environmental and social impact assessment (ESIA) for the Azeri Central East (ACE) oil project in the Caspian Sea.
AECOM has worked extensively with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) on Green City Action Plans in Samarkand, (Uzbekistan) and Tirana (Albania).
5. What problems has AECOM encountered?
AECOM paid $11.8 million to settle allegations of submitting false claims to The Federal Emergency Management Agency (FEMA) following Hurricane Katrina recovery efforts in New Orleans in 2005.
Former AECOM finance supervisor Hassan Foreman alleged that the firm billed for labor not performed in Afghanistan.
According to Violation Tracker, AECOM and its subsidiaries have accumulated $134.3 million in penalties since 2000.
Despite these controversies, AECOM has maintained its Fortune 500 status and industry leadership position.
6. How is AECOM linked to Trump?
AECOM’s engineering team is involved in the construction of the White House State Ballroom, a project initiated by U.S. President Donald Trump.
In 2025, a section of the White House complex was dismantled to facilitate the construction.
According to reports in the American press, the work was carried out without obtaining approval from the relevant bodies.