2026 թվականի փետրվարի 5-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտնեց, որ Հայաստան է այցելել ամերիկյան AECOM ճարտարագիտա-խորհրդատվական ընկերության թիմը՝ սկսելու TRIPP-ի տեղանքի հետազոտման աշխատանքները։
«Այս աշխատանքները կներառեն տեխնիկատնտեսական գնահատում եւ առաջարկների մշակում երկաթուղու եւ այլ ենթակառուցվածքների ձեւավորման վերաբերյալ, որոնք կօգնեն խթանել երկարաժամկետ տնտեսական աճ Հայաստանում, փոխկապակցվածություն եւ տարածաշրջանային ինտեգրում»,- ասվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը տեղեկություններ է հավաքել AECOM-ի մասին։
1. Ի՞նչ է AECOM-ը:
AECOM-ը ամերիկյան ընկերություն է: Գլխավոր գրասենյակը Դալասում է, Տեխաս նահանգում։ Հիմնադրվել է 1990 թվականին, թեեւ նախորդող ընկերությունները ավելի քան 120 տարվա պատմություն ունեն։
AECOM-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թրոյ ՌուդըԼուսանկարը` REUTERS
Ընկերության բաժնետոմսերը ցուցակված են Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում (NYSE: ACM)։ 2024 ֆինանսական տարում AECOM-ի հասույթը կազմել է 16,1 մլրդ դոլար։
Ընկերությունը աշխատում է ավելի քան 150 երկրներում եւ 51 000 աշխատակից ունի։
2. Ի՞նչով է զբաղվում ընկերությունը:
AECOM-ը տրամադրում է համապարփակ խորհրդատվական ծառայություններ ենթակառուցվածքների ոլորտում, ներառյալ՝
• Ինժինիրինգ եւ նախագծում;
• Քաղաքաշինություն եւ ճարտարապետություն;
• Տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ (երկաթուղիներ, ավտոճանապարհներ, օդանավակայաններ, նավահանգիստներ);
• Ջրամատակարարում եւ բնապահպանական ծառայություններ;
• Էներգետիկ եւ էլեկտրաէներգետիկ ենթակառուցվածքներ;
• Շինարարության եւ ծրագրերի կառավարում;
• Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատում;
• Ռիսկերի կառավարում եւ կայունության պլանավորում:
3. Ի՞նչ երկաթուղային նախագծեր է իրականացրել AECOM-ը:
Վարշավայի երկաթուղային հանգույցի տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումը (ավելի քան 900 կմ երկաթուղային գծեր)։
Արագընթաց երկաթուղու եւ հասարակական տրանսպորտի նախագծեր Ասիայում (Հոնկոնգ, Թաիլանդ, Մալայզիա, Սինգապուր)։
4. Ընկերությունը նախկինում աշխատե՞լ է տարածաշրջանում:
2011 թվականի ապրիլին AECOM-ի փոխնախագահ Քրիսթոֆեր Չոան Երեւանում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանին եւ Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանին էր ներկայացրել «Հարավային միջանցքի» նախագիծը, որով նախատեսվում էր Վայոց Ձորի մարզի գինեգործական շրջանները միավորել Գորիս-Տաթեւ տարածաշրջանի հետ:
2017 թվականի նոյեմբերին AECOM-ը մասնակցել էր Երեւանում «Նոյ» ազգագրական շրջանի կառուցման հայեցակարգերի մրցույթին, որը նախաձեռնել էր Հայաստանի Զարգացման հիմնադրամը:
2018 թվականի սեպտեմբերին AECOM-ը ավարտել էր Կասպից ծովում Azeri Central East (ACE) նավթային նախագծի բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատումը (ESIA)։
AECOM-ը ակտիվորեն համագործակցել է Եվրոպական վերակառուցման եւ զարգացման բանկի (ՎԶԵԲ) հետ «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրերի մշակման համար Սամարղանդում (Ուզբեկստան) եւ Տիրանայուն (Ալբանիա)։
5. Ի՞նչ խնդիրների է բախվել AECOM-ը:
2005 թվականին AECOM-ը ներգրավված էր Նոր Օրլեանում Կատրինա հովվամրրիկի վերականգնողական աշխատանքներում եւ 11,8 մլն դոլար վճարեց՝ ԱՄՆ Դաշնային արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալությանը (FEMA) ներկայացված կեղծ պահանջների մեղադրանքները կարգավորելու համար:
AECOM-ի նախկին ֆինանսական վերահսկիչ Հասան Ֆորմանը պնդում էր, որ Աֆղանստանում ընկերությունը հաշիվներ էր ներկայացնում չմատուցած ծառայությունների համար։
Violation Tracker ծառայության տվյալներով, AECOM-ին եւ նրա դուստր ընկերություններին 2000 թվականից ի վեր դուրս են գրվել տուգանքներ՝ ընդհանուր 134,3 մլն դոլարի չափով։
Չնայած նշված եւ այլ խնդրահարույց հարցերին, AECOM-ը պահպանում է իր կարգավիճակը Fortune 500 ցուցակում եւ առաջատար դիրքերը ոլորտում։
6. Ի՞նչն է կապում AECOM-ը Թրամփի հետ:
AECOM-ի ինժեներական թիմը ներգրավված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Սպիտակ Տան տարածքում կառուցվող հանդիսությունների սրահի աշխատանքներում:
Սրահը կառուցելու համար 2025 թվականին ապամոնտաժվել էր Սպիտակ Տան մի հատվածը: Ամերիկյան մամուլի հրապարակումների համաձայն, դա արվել էր առանց համապատասխան մարմինների թույլտվության:

Посольство США в Ереване сообщило 5 февраля 2026 года, что в Армению прибыла команда американской инженерно-консалтинговой компании AECOM для начала работ по исследованию местности в рамках программы TRIPP.
Медиамакс собрал сведения о AECOM.
1. Что такое AECOM?
AECOM - американская компания со штаб-квартирой в Далласе, штат Техас. Основана в 1990 году, хотя компании-предшественники имеют историю, насчитывающую более 120 лет.
Гендиретор AECOM Трой РудФото: REUTERS
Акции компании торгуются на Нью-Йоркской фондовой бирже (NYSE: ACM). В 2024 финансовом году выручка AECOM составила $16,1 млрд.
Компания работает более чем в 150 странах и имеет 51 000 сотрудников.
2. На чем специализируется компания?
AECOM предоставляет комплексные консалтинговые услуги в области инфраструктуры, включая:
• Инжиниринг и проектирование
• Градостроительство и архитектура
• Транспортная инфраструктура (железные дороги, автодороги, аэропорты, порты)
• Водоснабжение и экологические услуги
• Энергетическая и электроэнергетическая инфраструктура
• Управление строительством и программами
• Оценка экологического и социального воздействия
• Управление рисками и планирование устойчивости
3. Какие железнодорожные проекты были реализованы AECOM?
Технико-экономическое обоснование Варшавского железнодорожного узла в Польше (более 900 км железнодорожных линий).
Проекты высокоскоростного железнодорожного и общественного транспорта в Азии (Гонконг, Таиланд, Малайзия, Сингапур).
4. Работала ли ранее компания в регионе?
В апреле 2011 года вице-президент AECOM Кристофер Чоа представил в Ереване министру экономики Армении Тиграну Давтяну и исполнительному директору Фонда национальной конкурентоспособности Бекору Папазяну проект «Южный коридор», который предусматривал объединение винодельческих регионов области Вайоц Дзор с регионом Горис-Татев.
В ноябре 2017 года AECOM участвовала в конкурсе концепций этнографического района «Ной», инициированного Фондом развития Армении.
В сентябре 2018 года AECOM завершила оценку экологического и социального воздействия (ESIA) нефтяного проекта Azeri Central East (ACE) в Каспийском море.
AECOM активно сотрудничала с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) по разработке планов действий «Зеленый город» в Самарканде (Узбекистан) и Тиране (Албания).
5. С какими проблемами сталкивалась AECOM?
AECOM выплатила $11,8 млн для урегулирования обвинений о подаче ложных требований об оплате в Федеральное агентство по управлению чрезвычайными ситуациями США (FEMA) после восстановительных работ в Нового Орлеана после урагана Катрина (2005 год).
Бывший финансовый супервайзер AECOM Хассан Форман утверждал, что в Афганистане
компания выставляла счета за неоказанные услуги.
Согласно сервису Violation Tracker, AECOM и ее дочерним компаниям с 2000 года были выписаны различные штрафы на общую сумму в $134.3.
Несмотря на указанные и иные проблемные вопросы, AECOM сохраняет свой статус в списке Fortune 500 и лидирующие позиции в отрасли.
6. Что связывает AECOM с Трампом?
Инженерная команда AECOM вовлечена в работы по строительству зала для приемов на территории Белого дома, инициированного президентом США Дональдом Трампом.
Для строительства зала в 2025 году была демонтирована часть Белого дома. Согласно публикациям американской прессы, это было сделано без разрешения соответствующих органов.