Ռուսերենը՝ պաշտոնական լեզու Արցախում․ 3 հարց ու պատասխան - Mediamax.am
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի կայքում հրապարակվել է «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով հայերենից բացի պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ կստանա նաեւ ռուսերենը, իսկ հայերենը շարունակում է մնալ երկրի պետական լեզուն։ Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրում 3 հարց ու պատասխան է ներկայացնում նախագծի վերաբերյալ։
1․ Ինչո՞ւ է կարգավիճակ ստանում ռուսերենը։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Արցախում ռուսաստանցի խաղաղապահների երկարաժամկետ ներկայության եւ բազմաթիվ սոցիալական ու հաղորդակցային խնդիրների համատեղ լուծման անհրաժեշտության ըմբռնումը, շինարարության, առողջապահության, կրթության եւ գիտության ոլորտներում  համագործակությունը պահանջում են ռուսաց լեզվի դերի վերագնահատում:
«Հաշվի առնելով Արցախի եւ Ռուսաստանի մշակութային, ռազմական, տնտեսական հարաբերությունների  պատմական հիշողությունը եւ այն փաստը, որ բազմաթիվ արցախցիների համար շփման երկրորդ լեզու է հանդիսանում ռուսերենը` կարեւոր ենք համարում նոր որակի հարաբերությունների վերաարժեւորումը եւ նոր օրակարգի ձեւավորումը: Այս համատեքստում առաջնահերթ ենք համարում ռուսաց լեզվի կարգավիճակի բարձրացումը, ինչն անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու համար, իսկ տեսանելի ապագայում կնպաստի  իրավական շրջանակներում հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
2․ Ի՞նչ կարգավիճակ է ստանում ռուսերենը։
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է սահմանել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնական լեզուներն են՝ գրական հայերենը եւ ռուսերենը»։
Օրինագծի ընդունման դեպքում Արցախում ռուսերենը՝ հայերենի հետ միասին ստանում է պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ, ինչը նշանակում է, որ պետական գործառնությունները կարող են կատարվել նաեւ ռուսերենով։
Այսպիսով՝ Հանրապետությունը խրախուսում է հայերեն եւ ռուսերեն լեզուներով հրատարակությունները, մամուլը, ինչպես նաեւ հայերեն եւ ռուսերեն դասագրքերի, ուսումնական ձեռնարկների, տեղեկատու, գիտամեթոդական, գիտահանրամատչելի գրականության ստեղծումը։
3․ Ինչո՞վ է տարբերվում պաշտոնական լեզուն պետական լեզվից։
«Լեզվի մասին» օրենքի 1-ին հոդվածով, ինչպես նաեւ Արցախի Սահմանադրության 20-րդ հոդվածով սահմանված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական լեզուն հայերենն է: Այս դրույթը նոր օրենքի նախագծով մնում է անփոփոխ։
Օրենքի համաձայն՝ Արցախում լեզվի կարգավիճակի երկու կատեգորիա է կիրառվում՝ պետական լեզու եւ պաշտոնական։ «Լեզվի մասին» Արցախի Հանրապետության գործող օրենքում տրված են այդ կատեգորիաների սահմանումները։
Պետական լեզուն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով ամրագրված եւ պետության հոգածությամբ ու հովանավորությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում գերակայություն ունեցող լեզուն է։
Պաշտոնական լեզուն հայոց լեզվի քերականության, բառապաշարի, արտասանության կանոններին ենթարկվող, պաշտոնական գործառույթներին եւ հասարակության գրական ու գիտական պահանջներին ծառայող լեզու։
Նոր փոփոխությամբ պետական լեզվի սահմանումը մնում է անփոփոխ, իսկ պաշտոնական լեզվի սահմանումը ներկայացվում է հետեւյալ խմբագրմամբ․ «պաշտոնական լեզու՝ պաշտոնական գործառույթներին եւ հասարակության գրական ու գիտական պահանջներին ծառայող լեզու»։

Русский - официальный язык в Арцахе: 3 вопроса и ответа - Mediamax.am
На сайте парламента Республики Арцах опубликован проект закона о внесении изменений в закон «О языке», согласно которому, помимо армянского, статус официального получит также русский язык, при этом армянский останется в статусе государственного. Медиамакс представляет 3 вопроса и ответа на эту тему в рубрике «Разъяснение».
1. Почему русский язык получает статус?
В обосновании законопроекта говорится, что понимание необходимости длительного присутствия российских миротворцев в Арцахе и совместного решения многих социальных и коммуникационных проблем, а также сотрудничество в сферах строительства, здравоохранения, образования и науки требует переоценки роли русского языка.
«Принимая во внимание историческую память культурных, военных и экономических отношений между Арцахом и Россией и тот факт, что для многих арцахцев русский является вторым языком общения, мы считаем важным новую качественную перееоценку отношений и формирование новой повестки.
В этом контексте мы рассматриваем повышение статуса русского языка как приоритетную задачу, что создаст необходимые условия для углубления сотрудничества во всех сферах в обозримой перспективе и будет способствовать развитию отношений в рамках правового поля»,- говорится в обосновании законопроекта.
2. Какой статус предлагается для русского языка?
Согласно законопроекту, предлагается установить, что «официальными языками являются литературный армянский и русский».
В случае принятия законопроекта русский язык в Арцахе, наряду с армянским, получит статус официального, что означает, что государственные функции смогут осуществляться также на русском языке.
В случае принятия законопроекта, Республика Арцах будет поощрять книгоиздательство и прессу, а также создание учебников, учебных пособий, справочников, научно-методической, научно-популярной литературы на армянском и русском языках.
3. В чем различие между официальным и государственным языком?
В статье 1 закона «О языке», а также в статье 20 Конституции Арцаха указано, что государственным языком Республики является армянский. В новом законопроекте это положение остается неизменным.
Согласно закону, в Арцахе используются две категории языкового статуса - государственный язык и официальный язык. В действующем законе «О языке» Республики Арцах дается определение этих категорий.
Государственный язык - язык, утвержденный Конституцией и законами Нагорно-Карабахской Республики, находящийся под опекой и покровительством государства и преобладающий на территории НКР.
Официальный язык - язык, подчиняющийся правилам грамматики, лексики, произношения армянского языка, служащий официальным функциям, а также литературным и научным потребностям общества.
Согласно предлагаемым изменениям, определение государственного языка остается прежним, а определение официального языка представлено в следующей редакции:
«Официальный язык – язык, служащий официальным функциям, а также литературным и научным потребностям общества».