Պարզաբանում. Օբամայի 8 տարիները եւ հայկական թեմաները
Հունվարի 20-ին Բարաք Օբաման ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը կփոխանցի Դոնալդ Թրամփին: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը Օբամայի նախագահության 8 տարվա եւ այդ ընթացքում Հայաստանի եւ հայերի հետ նրա առնչությունների մասին է:
1. Ո՞րն էր հայերի ամենամեծ սպասելիքը Բարաք Օբամայից:
2006 թվականին, երբ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը հետ կանչվեց genocide բառն օգտագործելու համար, Բարաք Օբաման քննադատել էր ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի քաղաքականությունը: «Հայերի ցեղասպանությունը ոչ պնդում է, ոչ էլ անձնական կարծիք կամ տեսակետ, այլ պատմական վկայություններով արձանագրված փաստ»,- հայտարարել էր նա:
2008թ. քարոզարշավի ընթացքում Բարաք Օբաման խոստացավ նախագահ ընտրվելու դեպքում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա ստացավ ԱՄՆ հայկական համայնքի աջակցությունը, սակայն ընտրվելուց հետո այդպես էլ երբեք չարտասանեց «ցեղասպանություն» բառը եւ ապրիլի 24-ի ուղերձներում 1915թ. հայերի կոտորածներն հիմնականում անվանում էր «Մեծ եղեռն»:
«Մեծ Եղեռնի զոհերին անհնար է վերադարձնել։ Սակայն վերջին 94 տարիներին հայության ներդրած ավանդը վկայում է հայ ժողովրդի տաղանդի, կարողությունների եւ տոկունության մասին, ինչպես նաեւ վերջնական պատասխանն է բոլոր նրանց, ովքեր փորձել են ոչնչացնել հայերին»,- ասել էր Օբաման 2009թ. ապրիլի 24-ի իր ուղերձում։
2011թ. մարտին ՀՀ նախագահը Շվեյցարիայում հայտարարեց, որ անձամբ դիմել է Բարաք Օբամային՝ խնդրելով արտասանել «ցեղասպանություն» եզրը: ԱՄՆ նախագահը սակայն այդ տարի խուսափեց G-բառից եւ ասաց.
«Ես հետեւողականորեն ասել եմ, որ իմ կարծիքը 1915 թվականի իրադարձությունների եւ պատմության վերաբերյալ չեն փոփոխվել: Փաստերի ամբողջական, անկեղծ եւ արդար ճանաչումը բխում է մեր ընդհանուր շահերից: Վիճարկվող պատմությունն ապակայունացնում է ներկան»։
2012թ. ընտրություններում ԱՄՆ հայկական համայնքը հայտարարեց, որ չի աջակցելու ո՛չ Օբամային, ո՛չ Ռոմնիին:
Շատերը սպասում էին, որ Օբաման genocide կասի գոնե Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի ժամանակ, բայց ապարդյուն. «100-րդ տարելիցը կարեւոր պահ է, որը կոչ է անում բոլորին հիշել պատմական հիշողության կարեւորությունը, ինչպես նաեւ անցյալի հետ հաշվի նստելու բարդ, սակայն անհրաժեշտ քայլի մասին»:
2. Ո՞րն էր Օբամայի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում:
2009-ի ապրիլին Թուրքիայի խորհրդարանում ելույթ ունենալով, Բարաք Օբաման ասել էր. «Ես գիտեմ այն կոշտ հայացքների մասին, որ առկա են այս խորհրդարանում` կապված 1915 թվականի սարսափելի իրադարձությունների հետ։ Հայ եւ թուրք ժողովուրդների համար, սակայն, առաջընթացի լավագույն ուղին աշխատանքն է անցյալի վրա` թափանցիկ, ազնիվ ու կառուցողական աշխատանքը։ Ուզում եմ, որ դուք տեղյակ լինեք` Միացյալ Նահանգները միանշանակ սատարում է Թուրքիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորմանը։ Սա հուշում է թուրքական ղեկավարությանը, որ այդ դեպքում ձեր երկիրը կդառնա տարածաշրջանի միակ պետությունը, որը խաղաղ ու բնականոն հարաբերություններ կունենա հարավկովկասյան բոլոր երկրների հետ։ Այս խաղաղությանը հասնելու համար դուք կարող եք կառուցողական դեր խաղալ` նպաստելով Lեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը»:
Այդ այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահը, Թուրքիայի նախագահի հետ ունեցած համատեղ ասուլիսի ժամանակ, հայտարարեց, որ չի փոխել իր կարծիքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
3. Ի՞նչ դիրքորոշում ուներ Բարաք Օբաման ԱՄՆ-Հայաստան կապերի վերաբերյալ:
Բարաք Օբամայիˋ ՀՀ նախագահին ուղղված վերջին պաշտոնական ուղերձը եղել է 2016-ի սեպտեմբերի 21-ինˋ ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ: Դրանում, մասնավորապես, ասված էր.
«Միացյալ Նահանգները հաստատուն եւ աներեր գործընկեր է եղել Հայաստանի համար՝ անկախության առաջին իսկ օրերից: Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ այդ օրերի խոստմանը, երբ հայերը 1920թ-ից ի վեր առաջին անգամ հպարտությամբ բարձրացրեցին իրենց եռագույն դրոշը: Այսօր մենք կրկին փաստում ենք մեր համոզմունքն առ այն, որ ապահով, բարեկեցիկ ու ժողովրդավարական Հայաստանը էական է հայ ժողովրդի եւ առավել լայն տարածաշրջանի անվտանգության համար: Շնորհակալություն ենք հայտնում Հայաստանին մեր ընդհանուր նպատակներին աջակից լինելու համար, մասնավորապես՝ սիրիացի փախստականների ճգնաժամին արձագանքելու եւ գլոբալ խաղաղապահ գործողություններում ու միջուկային անվտանգության ասպարեզում ունեցած ներդրումների համար: Մենք կշարունակենք աշխատել միասին՝ օգնելու լիարժեք իրացնել Հայաստանի ողջ ներուժը»:
4. Քանի՞ անգամ են հանդիպել Բարաք Օբաման եւ Սերժ Սարգսյանը:
2010թ. ապրիլի 11-ից 13-ը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հրավերով Վաշինգտոնում մասնակցեց Գլոբալ միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի աշխատանքներին: Ապրիլի 12-ին կայացել էր նրա հանդիպումը Բարաք Օբամայի հետ:
ՀՀ եւ ԱՄՆ նախագահները կարճ հանդիպում էին ունեցել նաեւ 2015թ. սեպտեմբերի 30-ին Նյու Յորքում: Հանդիպման առիթը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի անունից` ի պատիվ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանին մասնակցող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների տրված ընդունելությունն էր:
5. Ի՞նչ քայլեր կատարեց Օբաման ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ:
2009թ. հուլիսի 10-ին իտալական Լ’Ակվիլա քաղաքում Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահներ Բարաք Օբաման, Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Նիկոլա Սարկոզին ԼՂ խնդրի վերաբերյալ հայտարարություն ընդունեցին, որում մասամբ հրապարակվեցին 2007թ. միջնորդների կողմից բանակցող կողմերին ներկայացված Մադրիդյան սկզբունքները:
ԱՄՆ, ՌԴ եւ Ֆրանսիայի նախագահների հաջորդ հայտարարությունն ընդունվեց 2010թ. հունիսին Կանադայի Մուսկոկա քաղաքում, որում կողմերն աջակցություն հայտնեցին Հայաստանին եւ Ադրբեջանին՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ համաձայնություն ձեռք բերելու գործում։
2011թ. մայիսի վերջին երեք նախագահները Ֆրանսիայի Դովիլ քաղաքում ընդունված հայտարարությունում կոչ արեցին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին ավարտել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքների համաձայնեցումը եւ ընդունել դրանք հունիսին սպասվող հանդիպման ժամանակ:
2011թ. հունիսի 23-ին, Կազանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախօրեին Սերժ Սարգսյանն ու Բարաք Օբաման հեռախոսազրույց ունեցան՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
2012թ. հունիսի 18-ին մեքսիկական Լոս-Կաբոս հանգստավայրում եւ 2013թ. հունիսին  Հյուսիսային Իռլանդիայի Էնիսկիլեն քաղաքում ընդունված հայտարարություններում Օբաման, Պուտինն ու Օլանդը վերահաստատեցին միջնորդ պետությունների հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գաղափարին:
2016թ. հուլիսի 6-ին Օբաման եւ Պուտինը հեռախոսազրույց ունեցան եւ քննարկեցին հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքները:
6. Ո՞ր հայն է կատարել Բարաք եւ Միշել Օբամաների պատմական լուսանկարը:
ԱՄՆ նախագահ վերընտրվելուց հետո Բարաք Օբաման իր Թվիթերում գրեց` «4 more years» եւ տեղադրեց լուսանկար, որում նա սիրով գրկում է իր տիկնոջը` Միշելին: Այդ նկարը դարձավ Օբամայի հաղթանակի խորհրդանիշը եւ re-tweet արվեց ավելի քան 800 հազար անգամ, իսկ Facebook-ում հավաքեց ավելի քան 4.4 մլն «like» ու 582 հազար «share»` սահմանելով ինտերնետի նոր ռեկորդ:
Նկարի հեղինակը հայազգի լուսանկարիչ Սքաութ Թուֆանկջյանն է (Scout Tufankjian): Ինտերնետի պատմության ընթացքում ամենահանրաճանաչ դարձած լուսանկարի հեղինակը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում պատմել էր, որ լուսանկարն արված է Այովա նահանգի Դուբյուք քաղաքում եռօրյա ավտոբուսային շրջագայության վերջին օրը: Առաջին տիկինը բացակայում էր շրջագայության առաջին երկու օրերին, եւ իրենք նախագահի հետ չէին տեսել միմյանց ճիշտ մինչեւ այն պահը, որը պատկերված է լուսանկարի վրա:
Տաթեւ Հովհաննիսյան, Սիրանուշ Եղիազարյան, Մարի Թարյան, Նարինե Դանեղյան, Սիրանուշ Սիմոնյան, Լենա Գեւորգյան, Մարիամ Մանոյան

On January 20 Barack Obama will hand over the position of the U.S. President to Donald Trump. This time Key section will tell about eight years of Obama’s presidency and his relations with Armenia and Armenian issues throughout that time.
1. What was Armenians’ biggest expectation from Barack Obama?
In 2006, when the U.S. Ambassador to Armenia John Evans was recalled for using the word “genocide”, Barack Obama criticized then U.S. President George W. Bush’s policy. “The Armenian Genocide is not a claim, a personal opinion or a view, but a fact proved by historical evidence,” he stated.
During the 2008 campaign Barack Obama promised to recognize the Armenian Genocide if he was elected president. He secured support from the U.S.-Armenian community, but never pronounced the word “genocide” after the elections and referred to 1915 massacres of Armenians as “Meds Yeghern” in his statement on April 24.
“Nothing can bring back those who were lost in the Meds Yeghern. But the contributions that Armenians have made over the last ninety-four years stand as a testament to the talent, dynamism and resilience of the Armenian people, and as the ultimate rebuke to those who tried to destroy them,” Obama said in his statement on 24 April 2009.
In March 2011 Armenian President stated in Switzerland that he personally addressed Barack Obama, asking him to use the term “genocide”. Nevertheless, that year the U.S. President avoided the G-word and said:
“I have consistently stated my own view of what occurred in 1915, and my view of that history has not changed. A full, frank, and just acknowledgement of the facts is in all our interests. Contested history destabilizes the present.”
During the 2012 elections the Armenian community of USA announced they would support neither Obama nor Romney.
Many people expected Obama to say “genocide” at least on the Armenian Genocide Centennial in 2015, but to no avail. “This centennial is a solemn moment. It calls on us to reflect on the importance of historical remembrance, and the difficult but necessary work of reckoning with the past”, Obama said.
2. What was Obama’s position on Armenian-Turkish relations?
While delivering a speech at Turkish Parliament in 2009, Barack Obama said: “I know there’s strong views in this chamber about the terrible events of 1915. The best way forward for the Turkish and Armenian people is a process that works through the past in a way that is honest, open and constructive. I want you to know that the United States strongly supports the full normalization of relations between Turkey and Armenia. It speaks to Turkey’s leadership that you are poised to be the only country in the region to have normal and peaceful relations with all the South Caucasus nations. And to advance that peace, you can play a constructive role in helping to resolve the Nagorno-Karabakh conflict.”
During that visit the U.S. President stated at the joint press conference with Turkish President that he had not changed his views on the Armenian Genocide.
3. What was Obama’s position on U.S.-Armenian relations?
Barack Obama’s last official message to Armenian President was issued on 21 September 2016, on the occasion of Independence Day of the Republic of Armenia. In particular, the message reads:
“The United States has been a steadfast partner of Armenia from the first days of its independence. We remain committed to the promise of those early years, when Armenians proudly raised their tricolor flag for the first time since 1920. Today, we again affirm our belief that a secure, prosperous, and democratic Armenia is essential for the security for the Armenian people and for the region more broadly. We thank Armenia for its support of our shared goals, particularly its response to the Syrian refugee crisis and its contributions to global peacekeeping operations and nuclear security. We will continue to work together to help Armenia realize its full potential.”
4. How many times did Barack Obama and Serzh Sargsyan meet?
On 11-13 April 2010, at the invitation of the U.S. President Barak Obama, Armenian President Serzh Sargsyan participated in the works of the Nuclear Security Summit in Washington. On April 12, he had a meeting with Barack Obama.
The U.S. and Armenian Presidents also had a brief conversation on 30 September 2015 in New York. It took place at the reception, held by the U.S. President Barack Obama in honor of the heads of country delegations participating in the 70th session of the UN General Assembly.
5. What steps did Obama take for the NK conflict settlement?
On 10 July 2009, in the Italian city of L’Aquila, Presidents of the Minsk Group Co-Chair states Barack Obama, Dmitry Medvedev and Nicolas Sarkozy adopted a statement on the NK conflict, which contained parts of the Madrid Principles that the mediators suggested to the negotiating sides in 2007.
The U.S., Russian and French Presidents adopted another statement in June 2010 in Muskoka, Canada. The parties expressed their support for Armenia and Azerbaijan in agreeing main principles of the NK issue settlement.
In late May 2011 the three Presidents adopted one more statement in Deauville, France, urging Armenian and Azerbaijani Presidents to complete the work over basic principles of NK conflict settlement and accept them at their meeting, scheduled for June.
On 23 June 2011, Serzh Sargsyan and Barack Obama had a phone conversation initiated by the latter, ahead of the meeting between Presidents of Armenia and Azerbaijan in Kazan.
On 18 June 2012 in Mexican Los Cabos resort, and in June 2013 in Enniskillen, Northern Ireland, Presidents Obama, Putin and Hollande reaffirmed the mediator states’ commitment to peaceful settlement of the NK issue.
On 6 July 2016, Obama and Putin had a phone conversation and discussed the results of the trilateral meeting between Presidents of Armenia and Azerbaijan, which took place on June 20 in St. Petersburg.
6. Which Armenian made Barack and Michelle Obama’s viral photo?
After being re-elected as the U.S. President, Barack Obama tweeted “4 more years”, and posted a photo where he warmly hugs his wife Michelle. That photo became a symbol of Obama’s victory and was retweeted for more than 800 000 times. On Facebook, it got over 4.4 million likes and 582 000 shares, setting a new internet record.
The picture was made by photoreporter of Armenian descent Scout Tufankjian. The author of the most viral photo in the history of internet told in the interview to Mediamax that she took the picture in Dubuque, Iowa on the last day of a three day bus tour.
The First Lady had not been on the first few days of the bus tour, and she and the President had not seen each other for a few days until right before that moment.