Պարզաբանում. Վիգեն Սարգսյան - Mediamax.am
ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել Վիգեն Սարգսյանին ՀՀ պաշտպանության նախարար նշանակելու մասին: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը Վիգեն Սարգսյանի մասին է:
1. Ո՞վ է Վիգեն Սարգսյանը:
Վիգեն Սարգսյանը ծնվել է 1975թ. Երեւանում, բժիշկների ընտանիքում:
1996թ. ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի պետական կառավարման ակադեմիայի հեռակա բաժանմունքը` անձնակազմի կառավարում մասնագիտացմամբ: 1997թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների բաժինը, իսկ 2000թ. ստացել է Իրավունքի եւ դիվանագիտության արվեստների մագիստրոսի կոչում Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչեր դիվանագիտական դպրոցից:
1995-98թթ. աշխատել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում՝ որպես խորհրդարանի նախագահի օգնական, իսկ այնուհետեւ` խորհրդական:
2000-2003թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում՝ զբաղեցնելով պաշտպանության նախարարի ռեֆերենտի պաշտոնը:
2003թ. նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օգնական:
2009թ. հունվարին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Վիգեն Սարգսյանը նշանակվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ:
2011 թվականի հոկտեմբերին նշանակվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
Ամուսնացած է, ունի երեք դուստր:
2. Ին՞չ է ասել Վիգեն Սարգսյանը անվտանգության սպառնալիքների մասին:
2015թ. դեկտեմբերին Վիգեն Սարգսյանն ասել էր, որ Արցախի եւ Հայաստանի անվտանգության ապահովումը «գերջանքեր է պահանջելու»:
Նա նշել էր, որ խոսքը գնում է ինչպես մարդկային, այնպես էլ նյութական ռեսուրսների մասին՝ նկատելով, որ հայկական կողմը ստիպված է լինելու շարունակել զգալի միջոցներ հատկացնել ռազմական ծախսերի համար:
«Այլընտրանքը շատ ավելի վատը կարող է լինել», - ասել էր Վիգեն Սարգսյանի «Արմենիա» հեռուստաընկերության «RԷվոլյուցիա» հաղորդման ընթացքում:
Նա շեշտել էր, որ «Արցախի ժողովուրդը պատրաստ է կատաղի պայքար մղել» իր անկախության համար եւ շեշտել է, որ որեւէ լուծում հայկական կողմերին պարտադրվել չի կարող:
Խոսելով հակամարտության կարգավորման հեռանկարների մասին, Վիգեն Սարգսյանը հիշեցրել էր Իսրայելի նախկին վարչապետ Գոլդա Մեիրի հետեւյալ խոսքերը.
«Խաղաղության հնարավոր կլինի հասնել այն ժամանակ, երբ արաբները իրենց զավակներին կսկսեն սիրել ավելի շատ, քան ատում են մեզ»:
3. Ի՞նչ է ասել Վիգեն Սարգսյանը պետական շինարարության մասին:
2015թ. ապրիլին Վիգեն Սարգսյանն ասել էր, որ 25 տարին պետական շինարարության համար մեծ ժամկետ չէ:
«Մեզանից յուրաքանչյուրն էլ ուզում է, որ մեր օրոք եւ մեր ձեռքերով պետությունը փոխվի դեպի լավը, սակայն պետական շինարարության համար 25 տարին նույնիսկ մեկ ակնթարթ չէ: Եթե նայենք Խորհրդային Հայաստանի անցած 70 տարիներին, կտեսնենք, որ հիմնական համակարգային փոփոխությունները տեղի են ունեցել տասնամյակների աշխատանքի շնորհիվ: Սա չի նշանակում, որ պետք է ձեռքերս ծալած նստենք, բայց չպետք է նաեւ թերագնահատենք մեր արածը», - ասել էր Վիգեն Սարգսյանը «ՀԲԸՄ զրույցների» ընթացքում:
4. Ի՞նչ է ասել Վիգեն Սարգսյանը կարիերայի մասին:
2014թ. հուլիսին հանդիպելով «Լույս» հիմնադրամի ուսանողներին, Վիգեն Սարգսյանն ասել էր.
«Մասնագիտական կարիերան սկսելիս սկզբունքային նշանակություն ունի հասկանալ եւ որոշել, թե ինչ եք դուք ցանկանում կյանքից: Եվ իրականում, այն, ինչ դուք, որպես նպատակասլաց եւ կրթված երիտասարդներ, ցանկանում եք, փոփոխություն բերելն է: Ոչ ոք չի դատելու ձեզ նրանով, թե քանի անգամ եք դուք շքեղ արձակուրդ անցկացրել գեղատեսիլ վայրերում, ոչ ոք չի դատելու ձեզ ձեր բնակարանով կամ հագուստի որակով: Ձեզ հիշելու են այն փոփոխությամբ, որը դուք բերել եք: Եվ այս իմաստով Հայաստանը այն վայրն է, որտեղ դուք կարող եք բերել այդ փոփոխությունները: Լինելով անցումային շրջանում, շատ հարմար պահ է անել այդ փոփոխությունները»:
5. Ի՞նչը կարելի է համարել վերջին տարիների Վիգեն Սարգսյանի գլխավոր ձեռքբերումը:
2015 թվականին Վիգեն Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգողն էր, եւ նրա գաղափարն էր ոգեկոչումը կառուցել չորս հիմնական սյուների շուրջ՝ հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար եւ վերածնունդ:  Վիգեն Սարգսյանի գաղափարն էր 2015թ. ապրիլի 23-ին Երեւանում կազմակերպել System of a Down խմբի համերգը, որը շատերի համար շրջադարձային դարձավ Ցեղասպանության թեման նորովի ընկալելու համար:

Объяснение: Виген Саргсян - Mediamax.am
Президент Серж Саргсян подписал указ о назначении Вигена Саргсяна на пост министра обороны Армении. Ему посвящен очередной выпуск рубрики «Объяснение».
1. Что известно о Вигене Саргсяне?
Виген Саргсян родился в Ереване в 1975 году, в семье врачей.
В 1996 году окончил заочное отделение Санкт-Петербургского государственного университета управления по специальности «управление персоналом», в 1997 году – факультет международных отношений Ереванского государственного университета. В 2000 году получил степень магистра права и дипломатии Флетчерчской школы дипломатии Университета Тафтса (США).
В 1995-1998 гг. работал помощником и советником председателя Национального Собрания Армении.
В 2000-2003 гг. служил в рядах Вооруженных сил Армении, занимая пост референта министра обороны.
В 2003 году был назначен помощником президента Армении Роберта Кочаряна.
В январе 2009 года указом президента Армении Сержа Саргсяна был назначен заместителем руководителя аппарата главы государства.
В откябре 2011 года был назначен руководителя аппарата президента Армении.
Виген Саргсян женат, воспитывает троих дочерей.
2. Что говорил Виген Саргсян об угрозах безопасности?
В декабре 2015 г. Виген Саргсян заявил, что обеспечение безопасности Арцаха и Армении «требует сверхусилий».
Он отмечал, что речь идет как о человеческих, так и материальных ресурсах, заметив, что армянская сторона продолжит выделять существенные средства на военные расходы.
«Альтернатива может быть гораздо более печальной», - сказал Виген Саргсян в интервью программе «R-Эволюция» на телеканале «Армения».
Он отмечал, что народ Арцаха готов «вести яростную борьбу» за свою независимость и подчеркивал, что армянским сторонам не может быть навязано какое-либо решение.
Говоря о перспективах мирного урегулирования карабахского конфликта, Виген Саргсян напомнил высказывание бывшего премьер-министра Израиля Голды Меир:
«Мир на Ближнем Востоке наступит тогда, когда арабы будут любить своих детей сильнее, чем они ненавидят евреев».
3. Что говорил Виген Саргсян о государственном строительстве?
В апреле 2015 года Виген Саргсян говорил, что «25 лет - небольшой срок для строительства государства».
«Каждый из нас хочет, чтобы в наше время и благодаря нам государство менялось к лучшему. Однако с точки зрения государственного строительства 25 лет – это даже не одно мгновение. Если оглянуться на 70 лет Советской Армении, то можно заметить, что основные системные изменения произошли после усилий, длившихся десятилетия. Это не значит, что мы должны сидеть сложа руки. Но и то, что мы уже сделали, нельзя недооценивать», - говорил Виген Саргсян в ходе бесед AGBU.
4. Что говорил Виген Саргсян о карьере?
В июле 2014 года на встрече со студентами фонда «Луйс» Виген Саргсян говорил:
«Перед тем, как начинать профессиональную карьеру, принципиально важно понять и решить, чего вы хотите от жизни. Никто не будет судить о вас по тому, сколько раз вы проведете роскошный отпуск в каком-то красивом месте, по вашему дому, или качеству одежды. Вас запомнят по тем изменениям, которые вы принесете. Мы живем в переходном этапе, и сейчас - самое удобное время для этих перемен».
5. Что можно назвать важнейшим достижением Вигена Саргсяна за последние годы?
В 2015 году Виген Саргсян координировал мероприятия, посвященные столетию Геноцида армян. Именно он выступил с идеей построить мероприятия на четырех основных элементах: память, благодарность, международная борьба за признание и возрождение. Вигену Саргсяну принадлежала идея организовать концерт System of a Down 23 апреля 2015 года в Ереване. Для многих этот концерт стал переломным моментом для переосмысления темы Геноцида.