Պարզաբանում. Կարեն Կարապետյան - Mediamax.am
Այսօր հայտնի է դարձել, որ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելու է Երեւանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը Կարեն Կարապետյանի մասին է:
1. Ո՞վ է Կարեն Կարապետյանը:
Կարեն Կարապետյանը ծնվել է 1963թ. օգոստոսի 14-ին Ստեփանակերտում: 1970-1980թթ. սովորել է Երեւանի Լ. Տոլստոյի անվան միջնակարգ դպրոցում: 1980-1985թթ. սովորել եւ գերազանցության դիպլոմով ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը:
1989թ. ստացել է տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան, 2010-ին՝ տնտեսագիտության դոկտորի գիտական աստիճան:
1985-1996թթ. աշխատել է ՀՀ պետպլանի հաշվողական կենտրոնում, գիտության եւ մշակույթի գործիչների ասոցիացիայում, միաժամանակ դասավանդել է ԵՊՀ-ում:
1996-2001թթ. աշխատել է «Հայէներգո» ՊՁ-ում որպես գլխավոր տնօրենի տեղակալ, գլխավոր տնօրեն: 2001թ. նշանակվել է ՀՀ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ:
2001-2010 թթ. եղել է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրենը:
2009թ. ՀՀԿ համամասնական ցուցակով ընտրվել է Երեւան քաղաքի ավագանու անդամ: 2010թ. դեկտեմբերի 17-ին Երեւան քաղաքի ավագանու կողմից ընտրվել է Երեւանի քաղաքապետ, պաշտոնավարել է մինչեւ 2011թ. հոկտեմբերի 28-ը:
2011 դեկտեմբերին Կարեն Կարապետյանը նշանակվել էր ռուսաստանյան Գազպրոմբանկի առաջին փոխնախագահի պաշտոնում: 2012թ. նոյեմբերին դարձել էր «Գազպրոմ Մեժրեգիոնգազ» ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ` պահպանելով Գազպրոմբանկի առաջին փոխնախագահի պաշտոնը:
Ամուսնացած է, ունի երեք երեխա:
2. Ինչո՞վ է աչքի ընկել Կարեն Կարապետյանը Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնում:
Այդ մասին Մեդիամաքսը ծավալուն հրապարակում էր պատրաստել 2011թ. հոկտեմբերին, որը կարող եք կարդալ այս հղումով:
3. Ինչո՞ւ Կարեն Կարապետյանը հրաժարական տվեց Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնից:
Ըստ էության, այդ հարցը անպատասխան է մնացել: Շրջանառվում էին տարբեր վարկածներ, իսկ ինքը՝ Կարեն Կարապետյանը 2011թ. հոկտեմբերի 28-ին ֆեսյբուքյան իր էջում գրել էր.
«Որոշումը կայացրել եմ շատ դժվարությամբ, եւ հայտնում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ, որ այն որեւէ քաղաքական կամ ներիշխանական տարաձայնությունների ենթատեքստ չունի, ինչպես փորձ է արվում ներկայացնել: Կրկին հաստատում եմ, որ որոշումը պայմանավորված է միմիայն անձնական հանգամանքներով»:
«ԱրմՆյուզ» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում Կարեն Կարապետյանը հավելել էր, որ «կարիք չկա հասարակությանը ծանրաբեռնել այդ անձնական պատճառների մանրամասներով»:
Այնուհանդերձ, շատերը մնացին այն կարծիքին, որ Կարեն Կարապետյանը ստիպված է հեռացել պաշտոնից: Համենայն դեպս, հրաժարականից ընդամենը մեկ ամիս առաջ, 2011թ. սեպտեմբերի 28-ին, նա ասել էր.
«Մենք միանշանակ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, հպարտանալու համար շատ բաներ ունենք, ես համոզված եմ, որ մենք ունենք ֆանտաստիկ ապագա, եւ այն մեր բոլորիս ձեռքերում է, ոչ-ոք մեր փոխարեն չի կառուցելու մեր երկիրը, ոչ-ոք մեր փոխարեն չի բարեկարգելու մեր քաղաքը»:
4. Ինչո՞ւ են Կարեն Կարապետյանի մասին խոսելիս հաճախ հիշատակում «դռայվ» բառը:
2011թ. ապրիլի 12-ին, ելույթ ունենալով իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված մամուլի ասուլիսում, Կարեն Կարապետյանն ասել էր, որ իրեն քաղաքական գործիչ չի համարում:  «Ինձ համար շատ հետաքրքիր է այստեղ: Ինչպես ասում են, ես այստեղ դռայվ եմ զգում», - ասել էր քաղաքապետը: Դրանից հետո «դռայվ»-ը սկսեց ասոցացվել Կարեն Կարապետյանի հետ, ընդ որում այդ բառը գործածում էին ինչպես նրա կողմնակիցները, այնպես էլ հակառակորդները:
5. Ի՞նչ սպասել Կարեն Կարապետյանից:
Կարեն Կարապետյանը հայտնի է իր լիբերալ տնտեսական հայացքներով: 2011թ, մարտին «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում, Կարեն Կարապետյանն ասել էր. «Այն ոլորտները, որոնցում կա բիզնես-տրամաբանություն, պետք է փոխանցել մասնավոր ներդրողին»:
«Կան, իհարկե, այսպիսի ֆեոդալական միտումներ` որքան շատ բնագավառներ, ոլորտներ կամ ընկերություններ ես վերահսկում, ղեկավարում կամ կառավարում, այնքան ուժեղ ես դառնում: Դա բացարձակ այդպես չէ: Ավելին, մենք պատրաստ ենք մասնավոր ընկերությունների կառավարմանը հանձնել մեր 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունները»,- ասել էր Երեւանի քաղաքապետը:
«Վստահ եմ, որ ուժեղ կառավարչին կամ թիմին, որը վստահ է իր իրավացիության մեջ, չպետք է արհեստականորեն իրավացիություն ապացուցել «մկանները գործադրելու» հաշվին»,- նկատել էր Կարեն Կարապետյանը:
«Բիզնեսի կառավարման դեպքում կոռուպցիոն ռիսկերը նվազում են: Անհրաժեշտ է անպայման ստեղծել մի համակարգ, որում մարդիկ կվաստակեն օրինական հիմունքներով: Կոռուպցիայի դեմ ցանկացած պայքար ենթադրում է հիմնական խնդրի լուծում: Եթե դու դա չես լուծում, կոռուպցիան արմատախիլ չի լինում: Եթե հնարավորություն չես տալիս օրինական աշխատելու, յուրաքանչյուրը որոնում է, թե ինչպես դա ինքնուրույն անի»,- ասել էր Կարեն Կարապետյանը:

Key: Karen Karapetyan - Mediamax.am
It became known on September 8 that former Mayor of Yerevan Karen Karapetyan is nominated for the position of Armenia’s Prime Minister. This issue of Key section tells about Karen Karapetyan.
1. What do we know about Karen Karapetyan?
Karen Karapetyan was born on the 14th of August in 1963, Stepanakert. He went to Leo Tolstoy school in 1970-1980, Yerevan. In 1985, he graduated with diploma of honor from Faculty of Applied Mathematics of Yerevan State University.
In 1989, he received PhD in Economics, and became Doctor of Economics in 2010.
В 1985-1996, he worked at the Computer Center of Armenia’s State Planning Committee and Armenian Association of Science and Culture, and gave lectures at Yerevan State University.
Between 1996 and 2001, he worked as Deputy Director and CEO at Armenergo. In 2001, he was appointed Deputy Minister of Energy of Armenia.
In 2001-2010, he worked as Chairman of the Board and CEO at ArmRosGazprom CJSC.
In 2009, he was given membership in Yerevan Council of Elders by the list of the Republican Party of Armenia. On December 17, 2010 he was elected as Yerevan Mayor and held that position until October 28, 2011.
In December 2011, Karen Karapetyan was appointed First Vice-President of Russian Gazprombank, and in November 2012 he became Deputy General Manager for strategy and development at Gazprom Mezhregiongaz LLC – Gazprom’s subsidiary. Since 2015, he worked as Deputy General Manager for international projects of Gazprom Energoholding LLC.
Karen Karapetyan is married, with three children.
2. What is Karen Karapetyan remembered for as Yerevan Mayor?
In October 2011, Mediamax published a detailed article on this subject, which is available here (in Armenian).
3. Why did Karen Karapetyan resign from the position of Yerevan Mayor?
In fact, this question remains unanswered. Several versions spread around, and Karen Karapetyan himself posted the following statement on his Facebook page on October 28, 2011:
“I have made the decision on resignation with great difficulty, and I state with full responsibility that it was not caused by political reasons, as many would think. I state that this decision is conditioned only by personal reasons”.
Mayor added during his interview to ArmNews TV that “there is no point in burdening the public with details of those reasons”.
However, many people still thought that Karen Karapetyan was forced to resign. In any case, he said on September 28, 2011, just a month prior to his resignation:
“We are definitely on the right way, we have things to be proud of, and I am sure that we can anticipate a fantastic future that is in our hands. No one but us will build our country and improve our city.”
4. Why do people say “drive” when they talk about Karen Karapetyan?
On April 12, 2011, while delivering a speech at the press conference dedicated to his 100 days as Mayor, Karen Karapetyan said he didn’t consider himself a politician.
“It’s very interesting here. As they say, I get a drive,” Mayor said. After that the word “drive” became associated with Karen Karapetyan and was used by both his supporters and opponents.
5. What should we expect from Karen Karapetyan?
Karen Karapetyan is known for his liberal economic views. In March 2011 he said in the interview to Echo of Moscow radio station: “The spheres that contain business logic should be given to private investors.”
“Of course, there is a certain feudalistic tendency – the more industries, spheres and companies you control or manage, the stronger you become. That is absolutely not true,” Yerevan Mayor said then.
“I am convinced that a strong manager or a team shouldn’t prove themselves artificially just to “play their muscles,” Karen Karapetyan noted.
“Corruption risks decrease in business management. We should create a system where people earn money legally. Any fight against corruption requires the solution of the main issue. If you don’t solve it, corruption stays. If you don’t give a chance to earn legally, people search for other ways,” Karen Karapetyan said in 2011.