Պարզաբանում. ՀՕՊ միավորված տարածաշրջանային համակարգը - Mediamax.am
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագիրը, չնայած որ ստորագրվել էր 2015թ.-ին, մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց հունիսի 3-ից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ այն դրական եզրակացությամբ ներկայացվելու է Ազգային ժողովի վավերացմանը: «Պարզաբանում» խորագիրը նվիրված է Համաձայնագրին ու դրա շուրջ ծագած հարցերին:
1. Համաձայնագրով պահպանում են, արդյո՞ք, իրենց ինքնուրույնությունը ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերը:
Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության կատարելագործման նպատակով ստեղծվելիք համակարգը ոչ թե միասնական է, այլ համատեղ: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերը պահպանում են իրենց ինքնուրույնությունը:
Ղազախստանն ու Բելառուսը, օրինակ, ՌԴ հետ ստեղծել են ՀՕՊ միասնական տարածաշրջանային համակարգեր: Այս պահին միայն Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ կնքել է միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագիր, ինչն ապահովագրում է ՀՀ ՀՕՊ զորքերը այլ պետության ՀՕՊ զորքերի ենթակայությանը տրամադրելուց:
Դիտարկվող Համաձայնագրով հայկական կողմը իր ՀՕՊ համակարգն ամբողջությամբ չի տրամադրում միավորված տարածաշրջանային համակարգին: Հայկական կողմն է որոշում, թե իր ՀՕՊ համակարգի որ մասն է տրամադրվելու կամ հետ վերցվելու: Նշված հարցում եւս ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերը պահպանում են իրենց ինքնուրույնությունը:
Համաձայնագրի հավելվածի համաձայն` խաղաղ ժամանակ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի զորքերը (ուժերը)՝ պահպանում են իրենց ազգային հրամանատարություններին անմիջական ենթակայությունը:
2. Ի՞նչ հնարավորություններ է տալիս Համաձայնագիրը Հայաստանին:
Համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս օգտագործել ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական զորքերի հնարավորությունները` ընդհուպ մինչեւ միջուկային զենքի կիրառում: ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական ուժերն ունեն արբանյակային համակարգ, ինչպես նաեւ հսկման համակարգեր, որոնք ՀՀ տարածքում կարող է օգտագործվել ի շահ ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի:
3. Համակարգում կառավարման ի՞նչ լծակներ ունի Հայաստանի Հանրապետությունը:
Համաձայնագրի 3-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարածքների անջատվածությունը, հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի կազմում ՀՀ պետական սահմանի ներքո առանձնացվում է Հավաքական անվտանգության առանձին շրջանի հակաօդային պաշտպանության միավորված համակարգ: Այս համակարգի համատեղ գործողությունների կառավարումը իրականացնում է ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի պետը: Նշված հարցերով ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերը ենթարկվում են Հայաստանի Գերագույն հրամանատարին:
4. Որո՞նք ենք համակարգում կառավարման Ռուսաստանի Դաշնության լծակները:
Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի զորքերի (ուժերի) ու հակաօդային պաշտպանության այլ տարածաշրջանային համակարգերի կազմի մեջ մտնող զորքերի (ուժերի) համատեղ գործողությունները համակարգում է ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական ուժերի գլխավոր հրամանատարը: Սա վերաբերում է միայն այլ ՀՕՊ համակարգերի հետ ՀՕՊ միավորված համակարգին: ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերը ինքնուրույն կարող են համագործակցել ցանկացած այլ ՀՕՊ համակարգերի հետ, ընտրություն կատարելու հարցում նրանք ազատ են:
Ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է ՌԴ Հարավային զինվորական օկրուգի զորքերի հրամանատարը. սա այն դեպքում, երբ ռուսական կողմի համար առաջացել է ագրեսիայի սպառնալիք կամ հայկական կողմն ի վիճակի չէ ինքնուրույն հաղթահարել առաջացած սպառնալիքը:
5. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում համաձայնագիրը գործո՞ւմ է:
Համաձայնագրում նշված «Հավաքական անվտանգության առանձին շրջան» հասկացությունը բնորոշվում է որպես  Հայաստանի Հանրապետության տարածքի եւ օդային տարածության սահմաններում տարածաշրջանի մաս: Այդ իսկ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում Համաձայնագիրը չի գործում եւ, հետեւաբար, այն չի ազդում ՀՀ եւ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության վրա:
6. Ի՞նչով է զբաղվելու Համակարգը խաղաղության ժամանակ:
Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգը նախատեսված է գործելու միայն ագրեսիայի անմիջական սպառնալիքի եւ պատերազմի ժամանակ:
Խաղաղ ժամանակ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգը զբաղվելու է տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության մարտական հերթապահության կազմակերպմամբ եւ իրականացմամբ, սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան կիրառման համար մշտապես պատրաստվածության մեջ պահելով եւ այլն:
7. Ի՞նչ ժամկետներով է կնքվել Համաձայնագիրը:
Համաձայնագիրը կնքվել է 5 տարով: Այն հետագա գործողության 5-ամյա ժամանակահատվածներում ինքնաբերաբար երկարաձգվելու է, եթե կողմերից որեւէ մեկը դիվանագիտական ուղիներով մյուս կողմին գրավոր չծանուցի դրա գործողությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին` հերթական ժամանակահատվածի ավարտից առնվազն 6 ամիս առաջ:

Armenia and Russia signed the Agreement on establishment of a Joint Regional Air Defense System of Collective Security in Caucasus in 2015, but it stirred interest only after June 3, when the Government submited the document for the Armenian National Assembly’s approval. This issue of the Key section is dedicated to the questions that rose about the Agreement.
1. Does Armenian Air Force remain independent?
The system, which is to enhance the regional air defense, is joint and not unified. This means that Air Defense units of Armenian Army will remain independent.
For instance, Khazakhstan and Belarus had established unified regional air defense systems with Russia. As by this moment, only the Republic of Armenia signed an agreement on establishment of a joint system, which ensures that Armenian Air Force will not come under command of Air Force of any other state.
By the considered agreement, the Armenian side doesn’t fully provide its air defense system to the joint one. The Armenian side decides which part of its air defense system will be provided or withdrawn from the joint system. Air Defense units of Armenian Armed Forces remain independent in this regard as well.
The Agreement indicates that the Armenian forces of the Joint regional air defense system of collective security in Caucasus will be under the direct command of their national general staff.
2. What possibilities does the Agreement give Armenia?
The Agreement allows to use the capabilities of Russian Aerospace Forces up to utilization of nuclear weapon. Russian Aerospace Forces have satellite and survelliance systems that can be used in favour of Armenian Air Force on the territory of Armenia.
3. What leverage does the Republic of Armenia have in the Joint system?
The 3rd clause of the Agreement indicates that since Armenia and Russia have no land borders, the Joint regional air defense system within the borders of Armenia is a separate system within the overall Joint regional air defense system of collective security. This system’s activity is managed by the commander of Armenian Air Force. Armenian Air Defense units are managed by Supreme Commander of the Armenian Armed Forces in these issues.
4. What is Russia’s leverage in the Joint system?
Joint actions of the Joint regional air defense system of collective security in Caucasus and military units of other regional air defense systems is regulated by Commander-in-Chief of Russian Aerospace Forces. This concerns only joint activity of the Joint air defense system and other air defense systems. Armenian Air Force can independently cooperate with any air defense systems, it has freedom of choice.
In case the Russian side is in danger of an offensive or the Armenian side is unable to neutralize the threat on its own, the general command is realized by Commander of Southern Military District of Russia.
5. Does the Agreement work on the territory of the Nagorno-Karabakh Republic?
The Agreement defines “Separate region of joint security” as the territory and aerial domain of Armenia, a part of the region. For this reason the Agreement has no force in NKR, therefore, it doesn’t affect the cooperation between MoDs of Armenia and NKR.
6. What will be the System’s occupation in the time of peace?
Joint regional air defense system of collective security in Caucasus is to take action only in case of a direct threat of an offensive and during war.
In the time of peace Joint regional air defense system of collective security in Caucasus will carry out organization and implementation of air defense duty, keeping weapons and military equipment at permanent readiness, etc.
7. What is the duration of this Agreement?
The duration of the Agreement is 5 years. Upon expiration, the Agreement is automatically prolonged, unless one of the parties submits a written warning of its intentions to withdraw from the treaty, no later than 6 months prior to the completion of the duration period.