Պարզաբանում. ՀՕՊ միավորված տարածաշրջանային համակարգը - Mediamax.am
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագիրը, չնայած որ ստորագրվել էր 2015թ.-ին, մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց հունիսի 3-ից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ այն դրական եզրակացությամբ ներկայացվելու է Ազգային ժողովի վավերացմանը: «Պարզաբանում» խորագիրը նվիրված է Համաձայնագրին ու դրա շուրջ ծագած հարցերին:
1. Համաձայնագրով պահպանում են, արդյո՞ք, իրենց ինքնուրույնությունը ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերը:
Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության կատարելագործման նպատակով ստեղծվելիք համակարգը ոչ թե միասնական է, այլ համատեղ: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության զորքերը պահպանում են իրենց ինքնուրույնությունը:
Ղազախստանն ու Բելառուսը, օրինակ, ՌԴ հետ ստեղծել են ՀՕՊ միասնական տարածաշրջանային համակարգեր: Այս պահին միայն Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ կնքել է միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու վերաբերյալ համաձայնագիր, ինչն ապահովագրում է ՀՀ ՀՕՊ զորքերը այլ պետության ՀՕՊ զորքերի ենթակայությանը տրամադրելուց:
Դիտարկվող Համաձայնագրով հայկական կողմը իր ՀՕՊ համակարգն ամբողջությամբ չի տրամադրում միավորված տարածաշրջանային համակարգին: Հայկական կողմն է որոշում, թե իր ՀՕՊ համակարգի որ մասն է տրամադրվելու կամ հետ վերցվելու: Նշված հարցում եւս ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերը պահպանում են իրենց ինքնուրույնությունը:
Համաձայնագրի հավելվածի համաձայն` խաղաղ ժամանակ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի զորքերը (ուժերը)՝ պահպանում են իրենց ազգային հրամանատարություններին անմիջական ենթակայությունը:
2. Ի՞նչ հնարավորություններ է տալիս Համաձայնագիրը Հայաստանին:
Համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս օգտագործել ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական զորքերի հնարավորությունները` ընդհուպ մինչեւ միջուկային զենքի կիրառում: ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական ուժերն ունեն արբանյակային համակարգ, ինչպես նաեւ հսկման համակարգեր, որոնք ՀՀ տարածքում կարող է օգտագործվել ի շահ ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի:
3. Համակարգում կառավարման ի՞նչ լծակներ ունի Հայաստանի Հանրապետությունը:
Համաձայնագրի 3-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ, հաշվի առնելով տարածաշրջանում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարածքների անջատվածությունը, հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի կազմում ՀՀ պետական սահմանի ներքո առանձնացվում է Հավաքական անվտանգության առանձին շրջանի հակաօդային պաշտպանության միավորված համակարգ: Այս համակարգի համատեղ գործողությունների կառավարումը իրականացնում է ՀՀ զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի պետը: Նշված հարցերով ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերը ենթարկվում են Հայաստանի Գերագույն հրամանատարին:
4. Որո՞նք ենք համակարգում կառավարման Ռուսաստանի Դաշնության լծակները:
Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգի զորքերի (ուժերի) ու հակաօդային պաշտպանության այլ տարածաշրջանային համակարգերի կազմի մեջ մտնող զորքերի (ուժերի) համատեղ գործողությունները համակարգում է ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերական ուժերի գլխավոր հրամանատարը: Սա վերաբերում է միայն այլ ՀՕՊ համակարգերի հետ ՀՕՊ միավորված համակարգին: ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերը ինքնուրույն կարող են համագործակցել ցանկացած այլ ՀՕՊ համակարգերի հետ, ընտրություն կատարելու հարցում նրանք ազատ են:
Ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է ՌԴ Հարավային զինվորական օկրուգի զորքերի հրամանատարը. սա այն դեպքում, երբ ռուսական կողմի համար առաջացել է ագրեսիայի սպառնալիք կամ հայկական կողմն ի վիճակի չէ ինքնուրույն հաղթահարել առաջացած սպառնալիքը:
5. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում համաձայնագիրը գործո՞ւմ է:
Համաձայնագրում նշված «Հավաքական անվտանգության առանձին շրջան» հասկացությունը բնորոշվում է որպես  Հայաստանի Հանրապետության տարածքի եւ օդային տարածության սահմաններում տարածաշրջանի մաս: Այդ իսկ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում Համաձայնագիրը չի գործում եւ, հետեւաբար, այն չի ազդում ՀՀ եւ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության վրա:
6. Ի՞նչով է զբաղվելու Համակարգը խաղաղության ժամանակ:
Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգը նախատեսված է գործելու միայն ագրեսիայի անմիջական սպառնալիքի եւ պատերազմի ժամանակ:
Խաղաղ ժամանակ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգը զբաղվելու է տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության մարտական հերթապահության կազմակերպմամբ եւ իրականացմամբ, սպառազինությունն ու ռազմական տեխնիկան կիրառման համար մշտապես պատրաստվածության մեջ պահելով եւ այլն:
7. Ի՞նչ ժամկետներով է կնքվել Համաձայնագիրը:
Համաձայնագիրը կնքվել է 5 տարով: Այն հետագա գործողության 5-ամյա ժամանակահատվածներում ինքնաբերաբար երկարաձգվելու է, եթե կողմերից որեւէ մեկը դիվանագիտական ուղիներով մյուս կողմին գրավոր չծանուցի դրա գործողությունը դադարեցնելու իր մտադրության մասին` հերթական ժամանակահատվածի ավարտից առնվազն 6 ամիս առաջ:

Объяснение: Объединенная региональная система ПВО - Mediamax.am
Хотя соглашение об объединенной системе противовоздушной обороны в Кавказском регионе коллективной безопасности между Арменией и Российской Федерацией было подписано в 2015 году, особый интерес оно привлекло к себе после 3 июня, когда с положительным заключением было представлено на одобрение Национального Собрания. Новый выпуск в рубрике «Объяснение» посвящен данному соглашению и возникшим него вопросам.
1. Позволяет ли соглашение войскам ПВО ВС Армении сохранить самостоятельность?
Система, которая будет создана для улучшения противовоздушной обороны в Кавказском регионе коллективной безопасности, является не единой, а объединенной. Это означает, что войска ПВО ВС Армении сохранят свою независимость.
Казахстан и Беларусь, например, сформировали с Россией единые региональные системы ПВО. Армения на данный момент - единственная страна, которая заключила соглашение о создании объединенной региональной системы, что ограждает войска ПВО Армении от подчинения войскам ПВО другого государства.
Согласно рассматриваемому соглашению, армянская сторона не должна полностью предоставлять свою систему ПВО объединенной региональной системе. Армянская сторона вправе решать, какую часть своей системы ПВО предоставлять общим силам, а какую -отзывать. В этом вопросе войска ПВО республики также сохраняют свою независимость.
Согласно приложению к соглашению, в мирное время в Кавказском регионе коллективной безопасности войска (силы) ПВО объединенной региональной системы обороны сохраняют непосредственное подчиненение национальным командованиям.
2. Какие возможности соглашение открывает перед Арменией?
Соглашение позволяет использовать возможности воздушно-космических войск ВС России, вплоть до применения ядерного оружия. Воздушно-космические силы России владеют спутниковой системой, а также системой слежения, которая может использоваться в интересах ПВО ВС Армении на территории республики.
3. Какими рычагами управления в системе обладает Армения?
Учитывая отсутствие общей границы между Арменией и Россией, статья 3 соглашения предусматривает создание в границах Армении отдельного района объединенной системы ПВО коллективной безопасности в составе объединенной региональной системы ПВО.  Совместное управление действиями системы осуществляется начальником войск ПВО ВС Армении.  По этим вопросам войска ПВО ВС Армении подчиняются Верховному Главнокомандующему страны.
4. Какими рычагами воздействия в рамках системы обладает Российская Федерация?
Совместные действия войск (сил) объединенной региональной системы обороны в Кавказском регионе коллективной безопасности, а также совместные действия с войсками (силами), входящими в состав других региональных систем ПВО, координирует главнокомандующий военно-космическими силами ВС РФ. Это касается только взаимодействия объединенной системы ПВО с другими системами ПВО. Войска ПВО ВС Армении самостоятельно могут сотрудничать с другими системами ПВО, и полностью свободны в своем выборе.
В случае, если для российской стороны возникла угроза агрессии или армянская сторона не в силах сама справиться с опасностью, общее управление осуществляет командующий войсками Южного военного округа РФ.
5. Действует ли соглашение на территории Нагорно-Карабахской Республики?
Понятие «отдельного района коллективной безопасности» в соглашении определяется как участок региона, равный территории Республики Армения и пределам ее воздушного пространства. Поэтому на территории Нагорно-Карабахской Республики соглашение не действует, следовательно, никак не отражается на сотрудничестве министерств обороны Армении и НКР.
6. Чем занимается система в мирный период?
Объединенная региональная система противовоздушной обороны задумана для применения в Кавказском регионе коллективной безопасности только во время непосредственной угрозы или войны.
В мирное время система призвана организовывать и проводить боевое дежурство противовоздушной безопасности в Кавказском регионе коллективной безопасности, а также обеспечивать постоянную готовность вооружений и военной техники и т. д. к использованию.
7. На какой срок рассчитано соглашение?
Соглашение подписано на пять лет. Через каждые пять лет срок его действия будет автоматически продлеваться, если одна из сторон по дипломатическим каналам не оповестит другую о желании прекратить ее действие. Данное оповещение необходимо передать, по крайней мере, за шесть месяцев до истечения очередного пятилетнего срока.