Լուսանկարը` John Reps
Ներկայիս Մաշտոցի պողոտայի եւ Մոսկովյան փողոցի խաչմերուկը Ներկայիս Մաշտոցի պողոտայի եւ Մոսկովյան փողոցի խաչմերուկը
Նշվում էր, որ դրանց հեղինակը ամերիկացի Ջոն Ռեպսն է (John Reps), որը 1964 թվականին այցելել էր Խորհրդային Միություն:
Պատմաբան-ուրբանիստը եղել էլ Մոսկվայում, Լենինգրադում, Երեւանում եւ Բաքվում: Նրան հետաքրքրում էր նոր բնակելի թաղամասեր կառուցելու եւ քաղաքային միջավայրը նախագծելու խորհրդային փորձը:
Երիտասարդ Ջոն Ռեպսը՝ տիկնոջ հետ (ձախում եւ մեջտեղում) Երիտասարդ Ջոն Ռեպսը՝ տիկնոջ հետ (ձախում եւ մեջտեղում)
Համացանցում մի փոքր փնտրելուց հետո հայտնաբերեցի, որ Ջոն Ռեպսը ողջ է: Նա 98 տարեկան է եւ հանդիսանում է Քորնելի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսորը:
Ջոն Ռեպսը Ջոն Ռեպսը
Լուսանկարը` William Staffeld/Cornell University
Համալսարանի կայքում նշված էր նրա էլեկտրոնային հասցեն, ուստի որոշեցի մի նամակ գրել Ջոն Ռեպսին՝ խնդրելով պատմել 55 տարի առաջ տեղի ունեցած այցի մասին: Հոգուս խորքում կասկածում էի. արդյո՞ք 98 տարեկան մարդը օգտվում է էլեկտրոնային փոստից:
Կասկածներս անհիմն էին՝ ժամեր անց ստացա պրոֆեսոր Ռեպսի պատասխանը:
«Խորհրդային Միություն այցելել էի ՄԱԿ-ի՝ Նոր քաղաքների խմբի պատվիրակների եւ դիտորդների պատվիրակության կազմում: Ես դիտորդներից մեկն էի: Մենք մի քանի օր անցկացրեցինք Մոսկվայում, այնուհետեւ գնացքով մեկնեցինք Պետերբուրգ եւ, վերջապես, եղանք Երեւանում եւ Բաքվում:
Ներկայիս Մաշտոցի պողոտայի եւ Ամիրյան փողոցի խաչմերուկը Ներկայիս Մաշտոցի պողոտայի եւ Ամիրյան փողոցի խաչմերուկը
Երեւանը գեղեցիկ էր: Ինձ հատկապես տպավորել էին տուֆից շենքերը կենտրոնում:
Շուկայի շենքը («Փակ շուկայի»-Մեդիամաքս) ապշեցնող էր:
«Փակ շուկայի» ներսում «Փակ շուկայի» ներսում
Այցի ամենատպավորիչ կետերից մեկն այցելությունն էր Հայաստանի պատմության թանգարան: Այդ ամենը շատ վաղուց էր, ես հիմա 98 տարեկան եմ, բայց մինչեւ հիմա հիշում եմ կենտրոնական հրապարակի գեղեցիկ շենքը», - գրել է Ջոն Ռեպսը:
98-ամյա պրոֆեսորը, բարեբախտաբար, չգիտի, որ շուկայի «ապշեցնող շենքից» մնացել են միայն արտաքին պատերը, իսկ ներսում եռահարկ անդեմ հանրախանութ է...

Currently the junction between Mashtots Ave and Amiryan St
I came across these photos of Yerevan by accident, while looking for something completely unrelated.
Currently the junction between Mashtots Ave and Moskovyan St Currently the junction between Mashtots Ave and Moskovyan St
Photo: John Reps
The blog where I saw the pictures noted they were made by an American John Reps, who visited the Soviet Union in 1964.
Historian, urbanist John Reps wanted to study the Soviet experience in construction of new residential areas and planning of urban environment. His visit to the USSR stretched across Moscow, Leningrad (now St. Petersburg), Yerevan, and Baku.
Young John Reps with his wife (on the left and in the middle) Young John Reps with his wife (on the left and in the middle)
After a little more research online I found out that Mr Reps is a Professor Emeritus at Cornell University. He is 98 years old now.
John Reps John Reps
Photo: William Staffeld/Cornell University
Prof. Reps’ email address was indicated on the university’s website, so I decided to contact him and ask about the visit to USSR, which took place 55 years ago. I had certain reservations, doubting that a 98-year-old man would use email, but these doubts were dispersed.
I received the answer from Prof. Reps a few hours after sending the letter.
“I made that trip as part of a large group of delegates and observers at a UN meeting on New Towns. I was one of the several observers.  We met for several days in Moscow, then traveled by train to Petersburg, and finally to Yerevan and Baku.
Currently the junction between Mashtots Ave and Amiryan St Currently the junction between Mashtots Ave and Amiryan St
Yerevan was beautiful, I was attracted to the tuff stones of the buildings in the centre, and I thought the market building was stunning.
Inside the market building Inside the market building
One of the high points of the visit for me was the Armenian historical museum. This was all very long ago, I am now 98, but I can still recall the handsome building around the central square,” Prof. Reps told in the letter.
Fortunately, the 98-year-old professor does not know that only the facade remains from the stunning market building, and the rest of it is now a faceless three-storey trade center…