«Միր»-ի հիման վրա կստեղծվի «Միր 24» լրատվական հեռուստաալիքը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Միր» միջպետական հեռուստառադիոընկերության հիման վրա կստեղծվի «Միր 24» լրատվական հեռուստաալիքը:
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ասել է «Միր»-ի  հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Մերուժան Սարգսյանը:
«24-ժամյա լրատվական հեռուստաալիքի ստեղծման նախագիծն արդեն հավանության է արժանացել ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից սեպտեմբերի 28-ին Յալթայում կայացած հանդիպման ժամանակ»,- ասել է Մերուժան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ընկերության բաժանորդ շուրջ տասը երկրների կարեւորագույն իրադարձությունները հեռուստառադիոընկերության ներկայիս ձեւաչափում հնարավոր չէր ներկայացնել 1 օրում. «Սա է այն դրդապատճառը, որ մենք ունենանք լրատվական նոր ալիք»:
2013-ի հունվարի սկզբից գործարկվող նոր հեռուստաալիքում 30 րոպե պարբերականությամբ կլինեն լրատվական թողարկումները, նաեւ հաղորդումներ, վավերագրական ֆիլմեր եւ «Հայաստանն այսօր» 26 րոպե տեւողությամբ նախագիծը: Անդրադառնալով «Միր» ռադիոյի գործունեությանը` Մերուժան Սարգսյանը նշել է. «Այն Երեւանում դեռեւս հասանելի չէ, բայց ունի «Խոսում եւ երգում է Երեւանը» հաղորդումը, որը հասանելի է բաժանորդ երկրների քաղաքացիներին»:
Բանախոսի խոսքով, «Միր»-ն այսօր ունի ավելի քան 72 մլն հեռուստադիտող, իսկ ռադիոն` 20 մլն ունկնդիր:
«Միր»-ի հիմնադրման 20-ամյակի առթիվ ռադիոյի եւ հեռուստատեսության ոլորտում ունեցած ներդրման համար ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կողմից պարգեւատրվել են հայաստանյան մասնաճյուղի երեք աշխատակիցներ, իսկ “Մոսկվա” կինոթատրոնի ճեմասրահում բացվել  է 7-օրյա լուսանկարչական ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են հեռուստաընկերության աշխատակիցների գործերը:

"Mir 24" news TV channel to be established based on "Mir" - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. "Mir 24" news TV channel will be established based on "Mir" intergovernmental TV and radio company.
Director of the Armenian branch of "Mir" Meruzhan Sargsyan said this today, Mediamax reports.
"The draft of the 24-hour news TV channel has already been approved by the prime ministers of the CIS countries during the meeting in Yalta on September 28", said Meruzhan Sargsyan.
He noted that it was impossible to cover the most important events of around 20 countries subscribed to the company in the current format within 1 day: "That was the reason why we should have a new news channel".
The new TV channel due to be launched from January 2013 will broadcast news reports every 30 minutes as well as programs, documentaries and "Armenia Today" 26-minute project.  Touching upon the activity of "Mir" radio, Meruzhan Sargsyan noted: "It's not available in Yerevan yet but it has "Yerevan Talks and Sings" program which is available to the citizens of subscriber countries.
According to him, "Mir" currently has over 72mln viewers and the radio has 20mln audience.
"On the 20th anniversary of the foundation of "Mir", three associates of the Armenian national branch were awarded by the Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan for their contribution to radio and TV sector and a 7-day photo exhibition featuring the works of the TV company opened in the lobby of "Moscow" cinema house.