«Միր»-ի հիման վրա կստեղծվի «Միր 24» լրատվական հեռուստաալիքը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Միր» միջպետական հեռուստառադիոընկերության հիման վրա կստեղծվի «Միր 24» լրատվական հեռուստաալիքը:
Ինչպես հայտնում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ասել է «Միր»-ի  հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Մերուժան Սարգսյանը:
«24-ժամյա լրատվական հեռուստաալիքի ստեղծման նախագիծն արդեն հավանության է արժանացել ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից սեպտեմբերի 28-ին Յալթայում կայացած հանդիպման ժամանակ»,- ասել է Մերուժան Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ընկերության բաժանորդ շուրջ տասը երկրների կարեւորագույն իրադարձությունները հեռուստառադիոընկերության ներկայիս ձեւաչափում հնարավոր չէր ներկայացնել 1 օրում. «Սա է այն դրդապատճառը, որ մենք ունենանք լրատվական նոր ալիք»:
2013-ի հունվարի սկզբից գործարկվող նոր հեռուստաալիքում 30 րոպե պարբերականությամբ կլինեն լրատվական թողարկումները, նաեւ հաղորդումներ, վավերագրական ֆիլմեր եւ «Հայաստանն այսօր» 26 րոպե տեւողությամբ նախագիծը: Անդրադառնալով «Միր» ռադիոյի գործունեությանը` Մերուժան Սարգսյանը նշել է. «Այն Երեւանում դեռեւս հասանելի չէ, բայց ունի «Խոսում եւ երգում է Երեւանը» հաղորդումը, որը հասանելի է բաժանորդ երկրների քաղաքացիներին»:
Բանախոսի խոսքով, «Միր»-ն այսօր ունի ավելի քան 72 մլն հեռուստադիտող, իսկ ռադիոն` 20 մլն ունկնդիր:
«Միր»-ի հիմնադրման 20-ամյակի առթիվ ռադիոյի եւ հեռուստատեսության ոլորտում ունեցած ներդրման համար ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կողմից պարգեւատրվել են հայաստանյան մասնաճյուղի երեք աշխատակիցներ, իսկ “Մոսկվա” կինոթատրոնի ճեմասրահում բացվել  է 7-օրյա լուսանկարչական ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են հեռուստաընկերության աշխատակիցների գործերը:

На основе ТВ “Мир” будет создан информационный телеканал “Мир 24” - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На основе межгосударственной телерадиокомпании "Мир” будет создан информационный канал "Мир 24”.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня директор армянского филиала “Мир” Меружан Саргсян.
“Проект по созданию круглосуточного информационного телеканала удостоился одобрения со стороны глав правительств стран СНГ в ходе встречи, состоявшейся 28 сентября в Ялте”,- сказал Меружан Саргсян.
Он отметил, что по действующем формате невозможно было представлять важнейшие события 10 стран-акционеров телерадиокомпании. “Именно это стало причиной для создания нового информационного телеканала”,- отметил Саргсян.
По новому телеканалу, который будет транслироваться с начала января 2013 года, с частотой в 30 минут в эфир будут выходить информационные выпуски, а также программы, документальные фильмы и проект “Армения сегодня” длительностью в 26 минут.
Комментируя деятельность радио “Мир”, Меружан Саргсян отметил, что в Ереване оно пока еще недоступно, однако действует программа “Говорит и поет Ереван”, которая транслируется в других странах СНГ.
По словам спикера, у ТВ “Мир” на сегодняшний день более 72 млн. зрителей, а у радио – 20 млн. слушателей.
В связи с 20-летием основания телерадиокомпании “Мир” три сотрудника армянского филиала были награждены со стороны премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна, а в фойе кинотеатра “Москва” сегодня открылась фотовыставка, на которой представлены работы сотрудников телекомпании.