Լուսանկարը` Արմեն Մխեյանի արխիվից
Արմեն Մխեյանը երկու տարի Լոռու մարզի Ուրասարի դպրոցի աշակերտներին սովորեցրել է սիրել մաթեմատիկան հայկական կրթական համակարգից տարբերվող եւ ոչ ավանդական մեթոդներով:
Արմենն առաջին կրթությամբ մաթեմատիկոս չէ. սովորել է Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում ՝ ստանալով ինժեների, այնուհետեւ ֆինանսիստի մասնագիտություն՝ Պետական կառավարման ակադեմիայում:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրին մասնակցելու եւ գյուղական դպրոցում ուսուցիչ աշխատելու որոշումն Արմենն ընդունել է հետազոտական ինստիտուտում աշխատանքից հետո, որի ընթացքում Հայաստանի հարյուրավոր բնակավայրերում էր եղել եւ սեփական աչքերով տեսել, թե ինչ վիճակում է գյուղական դպրոցներում կրթությունը: Դպրոցում դասավանդելուն զուգահեռ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի աջակցությամբ որպես մաթեմատիկայի ուսուցիչ մասնագիտացել է Շիրակի պետական մանկավարժական համալսարանում:
Արմեն Մխեյանը Արմեն Մխեյանը
«Հասկացա, որ կրթությունը՝ պետության համար հիմնարար ոլորտներից մեկը, էապես փոխելու անհրաժեշտություն կա: Մտածեցի, թե ինչ կարող եմ անել ես այդ գործում եւ իմ ներդրումն ունենալ: Իմանալով «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասին՝ դիմեցի, անցա մանկավարժության եւ մաթեմատիկայի ոլորտում վերապատրաստման փուլն ու գործուղվեցի դպրոց մաթեմատիկա դասավանդելու: Մաթեմատիկան ընտրեցի, քանի որ այն իմ մասնագիտությանն ամենամոտն էր, իսկ վերապատրաստման ընթացքում յուրացրեցի այն հմտությունները, որոնք ինձ կօգնեին մաթեմատիկան աշակերտների համար հեշտ եւ ընկալելի դարձնել»,- պատմում է Արմենը:
Ուսուցչի «զենքերը»
Մաթեմատիկան, բացի գիտությունից, նաեւ մտածողություն է: Դասավանդելու ընթացքում ես փորձել եմ ոչ միայն զարգացնել աշակերտների ակադեմիական գիտելիքներն այդ ուղղությամբ, այլեւ մտածելակերպ ձեւավորել՝ տրամաբանություն, վերլուծություն, քննադատություն:
Աշակերտների մեջ զարգացնելով մաթեմատիկական մտածելակերպը՝ նրանց հնարավորություն ես տալիս ողջ կյանքի ընթացքում կշռադատված, վերլուծական միտք ունենալ: Օրինակ՝ խոչընդոտները հաղթահարել մաթեմատիկական մոտեցմամբ՝ դրանք վերլուծելով, համառոտագրելով, հասկանալով, թե որն է առաջնային կարեւորություն ներկայացնում: Այդ մտածելակերպի զարգացման արդյունքում երեխաները շատ ավելի լավ են հասկանում եւ սովորում նաեւ մյուս առարկաները:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասնակիցների դասավանդման մեթոդներն էապես տարբերվում են, եւ շատ են օգնում հենց մաթեմատիկայի առումով: Դրանք ներառում են խաղեր, խնդիրների մոդելավորում. երբ աշակերտները լուծում են իրենց իսկ մոդելավորած խնդիրը, ստուգում են միմյանց լուծումները, առարկան ավելի լավ են հասկանում:
Պատկերացրեք՝ որքա՞ն բարդ է, երբ մտնում ես երկկոմպլեկտ դասարան ու պետք է կարողանաս մեկ դասի ընթացքում երկու տարբեր ծրագիր անցկացնել: Ինձ հաջողվեց պլան կազմել, ինչի շնորհիվ կարողացա արդյունավետ անցկացնել դասաժամը: Բայց կան նաեւ հատուկ կարիքներով աշակերտներ, որոնց անհատական մոտեցում է պետք: Թվում է՝ համայնքային փոքրիկ դպրոց է, սակայն բոլոր հիմնական խնդիրներն իր մեջ ներառում է:
Հատկապես փոքրիկների՝ մինչեւ 4-րդ դասարանների աշակերտների համար ամենալավ մեթոդը դասը խաղի ձեւով անցկացնելն է: Թիմերի ենք բաժանվում, նրանց մեջ մրցակցություն է գնում, եւ դա երեխաներին ստիպում է առավել հետաքրքրված լինել դասով, զարգացնել հմտությունները մաթեմատիկայում, ավելի լավ դրսեւորվել: Ես ինքս զգացել եմ, թե ինչպես է թիմերով աշխատանքի ընթացքում առաջացած մոտիվացիան օգնում նրանց:
Բնագիտական առարկաները, եւ մասնավորապես՝ մաթեմատիկան, մոդելավորման առումով հետաքրքիր են, քանի որ աշակերտները վիզուալ տեսնում են, կարող են, օրինակ՝ նկարել այն ճանապարհը, որի վերաբերյալ խնդիր են լուծում, գրաֆիկներ կազմել եւ այլն:
Երբ աշակերտը փորձում է մաթեմատիկան ընկալել զուտ բանաձեւից այն կողմ, տեսնել, թե ինչպես է ստացվում այդ բանաձեւը, ինչ արդյունք է ունենում, չի կարող չտարվել առարկայով: Մաթեմատիկան եւ բնագիտական առարկաները մարդու մտածողության հիմքն են:
Օգնել աշակերտին ընտրել մաթեմատիկան
Որպես ուսուցիչ կարող եմ օգնել, ուղղորդել մաթեմատիկան ընտրելու, ավելի բարձր գնահատելու հարցում: Կարող եմ այնպես անել, որ մաթեմատիկան իր համար շատ հետաքրքիր լինի, սիրով սովորի եւ հետագայում կիրառի, խորհուրդ տալ, թե որ մասնագիտություններում են մաթեմատիկական հմտություններն անհրաժեշտ, բայց մասնագիտության ընտրության առումով աշակերտն ինքը պետք է որոշի:
Ավարտական դասարաններում մաթեմատիկա դասավանդելն իր յուրահատկություններն ունի. աշակերտներն արդեն հասուն են, նրանց խաղերով հետաքրքրել չես կարող, քո խնդիրն էլ բարդանում է: Այդ դասարաններում աշակերտներին հանձնարարում էի մոդելավորել խնդիրները, գտնել լուծումը եւ ներկայացնել դրանք: Այստեղ էլ կա մրցակցություն ստեղծելու միջոցներ, եւ դա նույնպես օգնում է առավել լավ արդյունք ցույց տալու համար:
Ուսուցիչը պետք է լավ պատրաստված լինի եւ ճկուն միտք ունենա: Այսօր մեր դպրոցներում ուսուցիչներին վերապատրաստելու կարիք կա: Նրանք պետք է շեշտը դնեն թվային տեխնոլոգիաների վրա, տիրապետեն ժամանակակից մեթոդներին եւ դրանք կիրառեն դասարանում:
Ուսուցիչն առաջին դասարանից է երեխային ոգեշնչում, որպեսզի նա սիրի սովորելը: Մեր դպրոցներում պետք է դասերը աշակերտակենտրոն լինեն, ոչ թե ուսուցչակենտրոն, ինչպես հիմա են: Աշակերտները պետք է աշխույժ լինեն, ոչ թե ձանձրույթից քնեն դասի ընթացքում:
Ուսուցիչն էլ պետք է մտածի, որ աշակերտը դասի ընթացքում թեմայից բխող որեւէ գործողություն անի, դա չի թողնի աշակերտին հոգնել, նա ավելի մոտիվացված է կլինի եւ հետաքրքրված: Ուսուցիչը պետք է հասկանա յուրաքանչյուր աշակերտին եւ փորձի անհատական մոտեցում ունենալ: Ես գիտեմ, որ դա հեշտ չէ մեծ դասարաններում, բայց անհնար էլ չէ:
Մաթեմատիկան բարդ չէ, դու կարո՛ղ ես սովորել այն
Աշակերտը չպետք է վախենա հաղթահարել մաթեմատիկայի դժվարությունները: Եթե վախենա դրանցից, կյանքում հանդիպած դժվարություններից ի՞նչ կլինի:
Ուսուցիչը պետք է միեւնույն ժամանակ շատ լավ ընկեր լինի, ում հետ կարելի կլինի հաղթահարել ցանկացած խոչընդոտ: Մաթեմատիկան սովորելու համար ուսուցչի դերը շատ կարեւոր է, նա կարող աշակերտի հետ լուծել խնդիրները՝ քայլ առ քայլ, մասերի բաժանելով, բացատրելով, թե ինչու է լուծումը հենց այդպես ստացվում, ոչ թե նրան վախեցնի դրանց բարդությամբ: Կարեւոր է, որ ոչ թե ուսուցիչն աշակերտի փոխարեն լուծի խնդիրն, այլ ուղղորդի եւ դրդի, որպեսզի նա ինքնուրույն հասնի լուծմանը, ինչին նախորդում են բազմաթիվ փուլեր: Դա նրանց ոգեշնչում է, ստիպում հավատալ սեփական ուժերին: Յուրաքանչյուր դասին մեզ մոտ ժամանակ էր տրամադրվում ինքնուրույն աշխատանքի համար, որը թույլ էր տալիս նրանց յուրացրած հմտությունները կիրառելով՝ ինքնուրույն լուծել խնդիրը:
Իմ աշակերտները գիտեին, թե կոնկրետ դասի ընթացքում ինչ են սովորելու եւ ինչ գիտելիքներ կունենան դասի ավարտին: Մենք ամփոփում էինք օրվա գիտելիքներն ու արձանագրում մեր արդյունքները: Նույն սկզբունքով՝ մեծ նպատակ էինք դնում մեր առաջ ուսումնական տարվա համար եւ գնում դեպի դա:
Մաթեմատիկայի ուսուցիչներ «թրծողների» մարտահրավերը
Բուհերը անելիք ունեն. հարկավոր է փոխել ուսուցիչներ պատրաստելու մեթոդները: Պարզապես ակադեմիական գիտելիքներ տալը մասնագետին եւ ուղարկելը դպրոց, որտեղ մեկ դասարանում կան 30 տարբեր անհատականություններ, արդյունավետ չէ: Կարող ես գիտելիքների հրաշալի պաշար ունենալ, բայց եթե չես կարողանում դրանք հասցնել աշակերտին, ուրեմն մեծ խնդիր կա:
Բուհական ծրագրերը կարիք ունեն ներառելու այն մեթոդները, հմտությունները, տեխնիկան, որով ուսուցիչը կկարողանա գրավել աշակերտին, նրանց լավ ընկերը դառնա, լինի օրինակելի մարդ: Եթե անհատական մոտեցումը չլինի, ուսուցիչը մեծ ձեռքբերումներ դժվար թե ունենա:

Photo: Armen Mkheyan’s archive
For about two years, Armen Mkheyan has taught the pupils of Urasar school of Lori region to love mathematics, using non-traditional methods, which significantly differ from those of the Armenian educational system.
Armen is not a mathematician. He graduated from the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA) as an engineer and then from the Public Administration Academy as a financier.
He decided to take part in “Teach for Armenia” program and work as a teacher at a rural school after working at a research institute. During that time, he has visited hundreds of villages across Armenia and has seen the poor state of education at rural schools. Parallel to teaching at school within the framework of “Teach for Armenia” project Armen has specialized as a Math teacher at Shirak State Pedagogical University.
Armen Mkheyan Armen Mkheyan
“I realized that education, as one of the fundamental spheres of the state, required drastic changes. I thought about what I myself could possibly do and how I could contribute. After learning about “Teach for Armenia” program, I decided to apply. I attended a training in pedagogy and mathematics after which I was assigned a teaching job at one of schools. I chose math because it was the closest one to my profession and while in training I mastered the skills necessary for making math easier and more understandable for pupils,” Armen says.
Teacher’s “weapons”
Besides being a science mathematics is also a mentality. While teaching I tried to not only develop pupils’ academic knowledge but also shape their mentality – logic, analysis, criticism.
By developing mathematical thinking among pupils, you give them an opportunity to have a balanced, analytical mind throughout their lives. For example, to use a mathematical approach in overcoming obstacles by analyzing and summarizing them, trying to understand what is of utmost importance. The development of mathematical way of thinking enables children to better understand and learn other subjects as well.
Teaching methods applied by participants of “Teach for Armenia” program significantly differ from generally accepted ones and help a great deal in terms of mathematics. They include various games and problem modeling: pupils solve problems they have modeled themselves, check each other’s solutions and get a better grip of the subject.
Imagine how difficult it is to enter a classroom and teach two different programs during one class. I had drafted a plan thanks to which I managed to conduct an effective lesson. On the other hand, there were children with special needs who required individual approach. It was a small rural school but with all basic issues.
The best way to conduct a lesson especially for elementary school children (till the 4th grade) is through games. We divide into teams, stirring competition among pupils, and they are forced to get more interested in the class, develop math skills and express themselves better. I myself felt how the motivation facilitated by teamwork helps them.
Natural sciences, mathematics in particular, are very interesting in terms of modeling, since pupils have the visual and can for example draw the path that solves a problem, make graphs, etc. It’s the beauty of math when pupils see how the graph of the problem they have solved is built.
When the pupil is trying to grasp math beyond just formulas, see how the formula is built, what results it entails, he can’t but get engrossed in the subject. Mathematics and natural sciences are the foundation of people’s thinking.
Help pupils choose math
As a teacher, I can help and guide my pupils to choose and higher evaluate mathematics. I can make math much more interesting for them, make them love it and use it in the future, I can also advise which professions require mathematical skills but it is up to them to choose their profession.
In higher grades, teaching math has its specifics. At this age, pupils are already mature and games are no longer appealing to them, so your task as a teacher is much more complicated. I used to instruct pupils in higher grades to model problems, solve them and present them in class. This also motivates competition and helps reach better results.
The teacher must be well prepared and have a flexible mind. Today schoolteachers need training, and the focus should be put on digital technologies, on mastering modern techniques and applying them in class.
From the first grade teachers inspire pupils to love learning. Our classrooms must be student-centered rather than teacher-centered, like today. Pupils should be energetic and active, instead of bored to death.
The teacher has to think that pupils do something related to the subject during the class, which will help them stay focused, motivated and interested in class. The teacher should understand each one of his pupils and try to have an individual approach. I know it’s not easy given a big class, but it’s not impossible either.
Math is not complex and you can learn it
Pupils should not be afraid of overcoming difficulties in mathematics. If they are afraid of them, what are they going to do when faced with real life problems?
At the same time, the teacher should be a good friend whom you can overcome any obstacle with. The role of a teacher in learning math is tremendous. He can solve problems together with his pupils step by step dividing them into small parts, explaining why the solution is reached in this particular way rather than intimidate his pupils with their complexity. What is of utmost importance is that the teacher should not solve problems for his pupils. He must guide them to solve problems on their own. It takes many hours of hard work and inspires the pupils, makes them believe in their own strengths. At every lesson, we used to spend time on independent work, which allowed the pupils solving the problem using the skills they have mastered.
My pupils knew what they were going to learn during each class and what knowledge they would have when the class was over. By the same principle, we used to set the goal for the whole school year and went for it.
The other important thing is that pupils not be dependent on their grades. They should understand not to get depressed because of grades since they are not that vital. The knowledge is much more important; it remains with them for the rest of their lives.
Challenges “shaping” math teachers
The higher educational institutions have a lot of work to do. They have to change the methods of preparing teachers. It is ineffective to simply provide academic knowledge and send teachers to schools where they are going to face a class of 30 different individuals. You may have brilliant knowledge but if you fail to bring it to your pupils then you have a problem.
University programs need to include methods, skills and techniques, which will enable the teacher to attract pupils, become their friend and serve as an example. Without individual approach, the teachers will hardly ever achieve anything.