Օր երկրորդ. 2001թ. ապրիլի 5 - Mediamax.am
Բանակցությունների առաջին օրերին ստեղծված լավ մթնոլորտը «կարող էր որոշակի դրական արդյունքների բերել»:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Հեյդար Ալիեւը Քի Ուէսթում
Լուսանկարը` ANDY NEWMAN/AFP/Getty Images
Ռուսաստանի արտաքին գործերի առաջին փոխնախարար Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը, որը գլխավորում էր ռուսաստանյան պատվիրակությունը Քի Ուէսթի բանակցություններում, 2001թ. ապրիլի 5-ին ասաց, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան «ուս ուսի աշխատում են»`ձգտելով նպաստել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը, սակայն «հակամարտության լուծման բանալին գտնվում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ձեռքերում»:
Տրուբնիկովի խոսքերով, Ռուսաստանը չունի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վեճի լուծման «բանալին» եւ «նրան լիովին կբավարարի այն որոշումը, որն ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար»:
Ընդգծելով բանակցությունների մասնակիցների համար կոնսենսուսի որոնման անհրաժեշտությունը, Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը հույս էր հայտնում, որ բանակցությունների առաջին օրերին ստեղծված լավ մթնոլորտը «կարող է որոշակի դրական արդյունքների բերել»:
«Առավոտ» թերթը ապրիլի 5-ին գրում էր, որ ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում Քի Ուէսթի բանակցություններում քննարկվելու է Հայաստանի տարածքի հաշվին մի շարք տրանսպորտային միջանցքների ցանցի ստեղծման հարցը:
Ամերիկացի միջնորդ Քերի Քավանոն «օգտակար եւ խոստումնալից» էր անվանել միջնորդների հանդիպումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Ժան Ժակ Գայարդը, իր հերթին, նշել էր, որ «բանակցությունները շատ լավ մթնոլորտում են անցնում»:

Положительная атмосфера встречи в Ки Весте «могла привести к определенным позитивным результатам».
Первый заместитель министра иностранных дел России Вячеслав Трубников, возглавлявший делегацию России на переговорах по карабахскому урегулированию в Ки Весте, сказал 5 апреля 2001 года, что Россия, США и Франция «работают плечом к плечу», пытаясь содействовать урегулированию карабахской проблемы, но «ключ к решению конфликта находится в руках Азербайджана и Армении».
По словам Трубникова, Россия не имеет «ключа» к решению спора между Азербайджаном и  Арменией по Нагорному Карабаху и «будет полностью удовлетворена решением, которое будет приемлемо для обеих сторон».
Подчеркивая важность поиска консенсуса для участников переговоров, Вячеслав Трубников выражал надежду на то, что проявившаяся в первые дни переговоров положительная атмосфера встречи в  Ки Весте «может привести к определенным позитивным результатам».
Газета «Аравот» писала 5 апреля, что в контексте карабахского урегулирования на переговорах в Ки Весте будет обсуждаться вопрос создания целой сети транспортных коридоров за счет территории Армении.
Американский посредник Кери Кавано назвал «полезными и многообещающими» встречи посредников с президентами Армении и Азербайджана. Сопредседатель Минской группы от Франции Жан Жак Гаярд, в свою очередь, отметил, что «переговоры проходят в очень хорошей обстановке».