Օր երկրորդ. 2001թ. ապրիլի 5 - Mediamax.am
Բանակցությունների առաջին օրերին ստեղծված լավ մթնոլորտը «կարող էր որոշակի դրական արդյունքների բերել»:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Հեյդար Ալիեւը Քի Ուէսթում
Լուսանկարը` ANDY NEWMAN/AFP/Getty Images
Ռուսաստանի արտաքին գործերի առաջին փոխնախարար Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը, որը գլխավորում էր ռուսաստանյան պատվիրակությունը Քի Ուէսթի բանակցություններում, 2001թ. ապրիլի 5-ին ասաց, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան «ուս ուսի աշխատում են»`ձգտելով նպաստել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը, սակայն «հակամարտության լուծման բանալին գտնվում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ձեռքերում»:
Տրուբնիկովի խոսքերով, Ռուսաստանը չունի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ վեճի լուծման «բանալին» եւ «նրան լիովին կբավարարի այն որոշումը, որն ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար»:
Ընդգծելով բանակցությունների մասնակիցների համար կոնսենսուսի որոնման անհրաժեշտությունը, Վյաչեսլավ Տրուբնիկովը հույս էր հայտնում, որ բանակցությունների առաջին օրերին ստեղծված լավ մթնոլորտը «կարող է որոշակի դրական արդյունքների բերել»:
«Առավոտ» թերթը ապրիլի 5-ին գրում էր, որ ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում Քի Ուէսթի բանակցություններում քննարկվելու է Հայաստանի տարածքի հաշվին մի շարք տրանսպորտային միջանցքների ցանցի ստեղծման հարցը:
Ամերիկացի միջնորդ Քերի Քավանոն «օգտակար եւ խոստումնալից» էր անվանել միջնորդների հանդիպումները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Ժան Ժակ Գայարդը, իր հերթին, նշել էր, որ «բանակցությունները շատ լավ մթնոլորտում են անցնում»:

Robert Kocharyan and Heydar Aliyev in Key West
The Head of the Russian delegation at NK peace talks in Key West, Russian First Deputy Foreign Minister Vyacheslav Trubnikov said on April 5th, 2001 that Russia, USA and France "work nip and tuck" trying to facilitate Karabakh conflict settlement but the "key to conflict resolution is in the hands of Azerbaijan and Armenia."
According to Trubnikov, Russia doesn’t have a “key” to the resolution of the dispute on Nagorno Karabakh between Azerbaijan and Armenia and “will be completely satisfied by the solution acceptable for both of the sides.”
Highlighting the importance of seeking a consensus by the participants of the talks, Vyacheslav Trubnikov expressed the hope that the positive atmosphere, which appeared during Key West talks, “might lead to definite positive results.”
“Aravot” newspaper wrote on April 5th that the issue of creating an entire network of transportation corridors at the expense of Armenian territory will be discussed in Key West in the context of Karabakh conflict settlement.
The U.S. Co-chair Carey Cavanaugh described as “useful and promising” the mediators’ meetings with Armenian and Azerbaijani Presidents. The OSCE French Co-chair Jean-Jacque Gaillarde, for his part, noted that “the talks were held in a very good atmosphere.”