Ռուբեն Վարդանյանն ազատվել է Արցախի պետնախարարի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր կառավարության նիստում հրապարակել է Ռուբեն Վարդանյանին պետական նախարարի պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագիրը։
«Այս ողջ ընթացքում ես եւ Ռուբեն Վարդանյանը եղել ենք միասին՝ ամենօրյա ռեժիմով հետեւելով ինչպես Արցախում, այնպես էլ արտաքին աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններին, զարգացումներին, մշտապես մտքեր ենք փոխանակել ստեղծված իրավիճակում լուծումների շուրջ: Ես շնորհակալ եմ պարոն Վարդանյանին այն բանի համար, որ ինչպես ընկերական, այնպես էլ գործընկերային հարաբերություններում նա մշտապես ձգտել է առավելագույն չափով ինձ հետ կիսել պատասխանատվությունը եւ ոչ թե սահմանադրական նորմերին հղում անելով՝ փորձել այն բարդել ինձ վրա: Բայց մյուս կողմից նա գիտակցումով եւ ըմբռնումով էր մոտենում նաեւ Արցախում ստեղծված վիճակի ու հետագա բոլոր խնդիրների համար իմ անձնական պատասխանատվության ծավալին ու չափին»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ պետական նախարարի պարտականությունները առաջարկել է ստանձնել Արցախի գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանին՝ հաշվի առնելով նրա մասնագիտական ու մարդկային որակները, աշխատանքում ցուցաբերած պրոֆեսիոնալիզմը, արդարամտությունը, սկզբունքայնությունն ու պետականամետությունը:
Նախագահը տեղեկացրել է, որ նոր պետական նախարարի համակարգման ոլորտում են լինելու բոլոր գործադիր մարմինները՝ բացառությամբ ուժային մարմինների եւ արտաքին գործերի նախարարության:

Ruben Vardanyan dismissed from the post of Artsakh State Minister - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh President Arayik Harutyunyan, during the cabinet meeting today, publicized the decree on the dismissal of Ruben Vardanyan from the position of State Minister.
“Ruben Vardanyan and I have been together during this whole time, following the events and developments happening both in Artsakh and in the outer world on a daily basis, we have constantly exchanged ideas about finding solutions to the current situation. I am grateful to Mr. Vardanyan for his eagerness to always share the responsibility with me to the maximum extent in both friendly and partnership relations and did not try to put it on me referring to the constitutional norms. But on the other hand, he approached with awareness and understanding to the scope and extent of my personal responsibility for the situation created in Artsakh and all future problems,” the head of the state said.
Arayik Harutyunyan noted that he proposed Prosecutor General Gurgen Nersisyan to assume the responsibilities of the State Minister, taking into account his professional and human qualities, professionalism, fairness, principled and pro-state stance.
The president informed that all executive bodies will be in the sphere of coordination of the new state minister, except for the law enforcement agencies and the Ministry of Foreign Affairs.