Արցախի նախագահը միջազգային հանրությանը կոչ է արել խոսքից գործի անցնել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դիմել է միջազգային հանրությանը՝ կոչ անելով պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ:
«Մենք ողջունում ենք բազմաթիվ երկրների, միջազգային կազմակերպությունների հստակ կոչերն Ադրբեջանին՝ անհապաղ ու անվերապահ կերպով վերացնելու շրջափակումը: Այդ պահանջներն ու դիրքորոշումները, սակայն, քիչ ազդեցություն են ունենում Ադրբեջանի մոլեռանդ ու ատելությամբ լեցուն անզիջողականության պայմաններում: Ահա թե ինչու միջազգային հանրությունը պետք է խոսքից անցնի գործի, ինչպես նա վարվում է այլ տարածաշրջաններում՝ ցեղասպանության վաղ ահազանգող նշանների առկայության դեպքում»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ իրենք առաջնահերթ դիմում են Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին եւ Ֆրանսիային, որոնք համանախագահում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ինչպես նաեւ՝ միջազգային հանրության բոլոր անդամներին՝ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի կյանքի ճանապարհի բացման եւ նորանոր հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ:
«Մենք հորդորում ենք պատժամիջոցներ սահմանել Արցախի ժողովրդի դեմ կատարվող հանցագործությունների բոլոր հեղինակների ու աջակիցների եւ Ադրբեջանի պետության դեմ՝ ի թիվս այլ պատժամիջոցների՝ արգելելով նրանց մուտքը սեփական տարածքներ եւ սառեցնելով իրենց երկրներում գտնվող շարժական եւ անշարժ գույքը»,- գրել է Արցախի նախագահը:

Президент Арцаха призвал международное сообщество «перейти от слов к делу» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян обратился к международному сообществу с призывом ввести санкции против Азербайджана.
«Мы приветствуем четкие обращения к Азербайджану исполнительной и законодательной властей многих стран, а также международных организаций по немедленному и безоговорочному снятию блокады. Однако эти требования и позиции малоэффективны в условиях фанатичной и полной ненависти неуступчивости Азербайджана. Вот почему международное сообщество должно перейти от слов к делу, как это обычно происходит в других регионах, где появляются первые тревожные признаки геноцида», - написал Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что обращается в первую очередь к России, США и Франции - сопредседателям Минской группы ОБСЕ, а также ко всем членам международного сообщества совместно или по отдельности принять действенные меры для открытия «дороги жизни» Арцаха и предотвращения новых преступлений.
«Мы призываем их ввести санкции против государства Азербайджан и всех авторов и соучастников преступления против народа Арцаха. И наряду с другими санкциями запретить им въезд на свои территории и заморозить их движимое и недвижимое имущество в своих странах» - написал президент Арцаха.