Վարդանյան. «Սա քաղաքական շրջափակում է, միայն ճանապարհի արգելափակում չէ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ «սա քաղաքական շրջափակում է, միայն ճանապարհի արգելափակում չէ»:
«Ադրբեջանի նպատակն Արցախի սուբյեկտայնությունը ոչնչացնելն է: Պայքարը գնում է սուբյեկտայնության համար»,- խորհրդակցության ժամանակ ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ չնայած ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձում է աշխարհին ցույց տալ, թե շրջափակում չկա, սակայն ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ տեղափոխվող երեխաների հետ կապված միջադեպն ապացուցում է հակառակը:
«Կատարվել է անընդունելի դեպք. ադրբեջանցիներն իրենց թույլ են տվել մտնել երեխաներին տեղափոխող մեքենա, նկարահանում կատարել. սա ակնհայտ ոտնձգություն է, որը մեծ սթրես է եղել երեխաների համար»,- ասել է Արցախի պետնախարարը:
«Մեր նպատակն է ունենալ անկախ Արցախ, որը պետք է լինի անվտանգ եւ զարգացած: Դա շատ կարեւոր նպատակ է, որին հասնելը շատ դժվար է։ Հաջողության հասնելու միակ ճանապարհն այն է, որ մենք միասնական լինենք: Հիմա այնպիսի կետում ենք, որ ձախողվելու իրավունք չունենք», - շեշտել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Рубен Варданян: «Это - политическая блокада» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Рубен Варданян заявил сегодня, что «это политическая блокада, а не просто блокировка дороги».
«Цель Азербайджана - разрушить субъектность Арцаха. Идет борьба за субъектность», - сказал Рубен Варданян на расширенном совещании в Степанакерте.
По его словам, несмотря на то, что азербайджанская сторона всячески пытается показать миру, что никакой блокады нет, инцидент, связанный с вывозом детей из Гориса в Степанакерт в сопровождении российских миротворцев, доказывает обратное.
«Произошел недопустимый инцидент: азербайджанцы позволили себе проникнуть в машину, перевозящую детей, и вести там съёмки , что стало большим стрессом для детей», - сказал госминистр Арцаха.
«Наша цель – иметь независимый Арцах, который должен быть безопасным и развитым. Это очень важная цель, которой очень трудно достичь. Единственный путь к успеху - это наше единство. Сейчас мы находимся в точке, когда не имеем права на неудачу», - подчеркнул Рубен Варданян.