Վարդանյան. «Սա քաղաքական շրջափակում է, միայն ճանապարհի արգելափակում չէ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ «սա քաղաքական շրջափակում է, միայն ճանապարհի արգելափակում չէ»:
«Ադրբեջանի նպատակն Արցախի սուբյեկտայնությունը ոչնչացնելն է: Պայքարը գնում է սուբյեկտայնության համար»,- խորհրդակցության ժամանակ ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ չնայած ադրբեջանական կողմն ամեն կերպ փորձում է աշխարհին ցույց տալ, թե շրջափակում չկա, սակայն ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ տեղափոխվող երեխաների հետ կապված միջադեպն ապացուցում է հակառակը:
«Կատարվել է անընդունելի դեպք. ադրբեջանցիներն իրենց թույլ են տվել մտնել երեխաներին տեղափոխող մեքենա, նկարահանում կատարել. սա ակնհայտ ոտնձգություն է, որը մեծ սթրես է եղել երեխաների համար»,- ասել է Արցախի պետնախարարը:
«Մեր նպատակն է ունենալ անկախ Արցախ, որը պետք է լինի անվտանգ եւ զարգացած: Դա շատ կարեւոր նպատակ է, որին հասնելը շատ դժվար է։ Հաջողության հասնելու միակ ճանապարհն այն է, որ մենք միասնական լինենք: Հիմա այնպիսի կետում ենք, որ ձախողվելու իրավունք չունենք», - շեշտել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Vardanyan: “This is a political blockade” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh State Minister Ruben Vardanyan said today that "this is a political blockade, not just a blockade of a road.”
“Azerbaijan’s goal is to destroy the subjectivity of Artsakh. The fight is for subjectivity,” Ruben Vardanyan said during the consultation.
He said although the Azerbaijani side is trying to show the world in every possible way that there is no blockade, the incident with the children transported from Goris to Stepanakert, accompanied by Russian peacekeeping troops, proves the opposite.
“An unacceptable incident took place: the Azerbaijanis allowed themselves to get on the car transporting the children, take videos: this is an obvious encroachment that was a great stress for the children,” Artsakh state minister said.
“Our goal is to have an independent Artsakh, which should be safe and developed. It is a very important goal, which is very difficult to achieve. The only way to succeed is for us to be united. Now we are at such a point that we have no right to fail,” Ruben Vardanyan stressed.