Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ իրավիճակը պահանջում է արտակարգ քայլեր - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ Արցախը Բաքվի հետ պատրաստ է երկխոսության, բայց ոչ թե հանձնվելու նպատակով, այլ այն պայմաններով, որոնց դեպքում հնարավոր է երկխոսություն հարեւանների միջեւ։
«Ստեփանակերտի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությունից Ադրբեջանը մշտապես հրաժարվել է, բոլոր տեսակի երկխոսությունները եղել են տեխնիկական մակարդակով, քաղաքական մակարդակում որեւէ խոսակցություն չի եղել:
Մենք պայքարում ենք մեր հողում ապրելու իրավունքի համար, եւ դա տարբերվում է Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումից։ Այս իրավիճակում կողմ ենք, որպեսզի Բաքվի հետ լինի քաղաքական, ոչ թե տեխնիկական բանակցություն»,-Երեւանի հետ տեսակամրջի ժամանակ ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական Սփյուռքն ու Հայաստանը պետք է հասկանան՝ սա իրավիճակ է, որ պահանջում է արտակարգ քայլեր։
«Նշանակություն չունի, թե ես ինչ եմ սպասում Հայաստանի իշխանությունից, նրանք իրենց դիրքորոշումը հայտարարել են՝ աջակցում են ֆինանսապես, իրավական ուղղությամբ, ասել են՝ ավելին չենք կարող անել: Շնորհակալ ենք դրա համար»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Ситуация в Арцахе требует экстренных мер, заявил Варданян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Рубен Варданян заявил сегодня, что Арцах готов к диалогу с Баку, но не с целью «сдаться», а на условиях, при которых возможен диалог между соседями.
«Азербайджан всегда отказывался от диалога между Степанакертом и Баку, все диалоги велись на техническом уровне, на политическом уровне каких-либо диалогов не было.
Мы боремся за право жить на своей земле, и в этом отличие нашей позиции от официальной позиции Армении. В этой ситуации мы выступаем за политические, а не технические переговоры с Баку», - сказал Рубен Варданян во время телемоста с Ереваном.
По его словам, армянская диаспора и Армения должны понять, что создавшаяся ситуация требует экстренных мер.
«Неважно, чего я жду от правительства Армении, они уже озвучили свою позицию: финансовая и правовая поддержка, большего они сделать не могут. Мы благодарны за это», - сказал Рубен Варданян.