Նիկոլ Փաշինյան. «Տարօրինակ է բարեկամ երկրների լռությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Արցախում հումանիտար իրավիճակը ծայրաստիճան սրվել է»:
«ՀՀ տարածքով որեւէ միջանցքի գոյություն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի նախատեսում։ Նման բան չի նախատեսում նաեւ Հայաստանի կողմից ստորագրված որեւէ փաստաթուղթ։ Անհեթեթ, նույնիսկ տգետ են այն պնդումները, թե Հայաստանը բանավոր նման խոստում է տվել որեւէ մեկին»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտումները քրոնիկ բնույթ են կրում:
«Այդ խախտումների միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը պետք է լինի մեր հավաքական աշխատանքը: Մեր դիվանագիտական ծառայությունը, բոլոր գերատեսչությունների արտաքին կապերով զբաղվող ստորաբաժանումները, խորհրդարանական դիվանագիտությունը, կառավարող ուժը, ընդդիմությունը, ՀԿ-ները, Սփյուռքի ներկայացուցիչները, արտաքին կապեր ունեցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, սոցիալական ցանցերի օգտատերը պետք է իրենց լուման ներդնեն այս գործում՝ ցույց տալու, որ Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի պայմանագրի պարբերական խախտումները, նախեւառաջ, Լեռնային Ղարաբաղին ցեղասպանության կամ հայրենազրկման նպատակն ունեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար իրագործում է ԼՂ-ն առանց հայերի քաղաքականություն, եւ «մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ քաղաքականությունն արժանանա միջազգային պատշաճ գնահատականի»:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այն երկրներին, որոնք արդեն արձագանքել են Լաչինի միջանցքը փակելու եւ ԼՂ-ում հումանիտար աղետ հարուցելու Ադրբեջանի քաղաքականությանը եւ ավելացրել.

Nikol Pashinyan: “Silence of friendly counties is at least strange” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "the humanitarian situation in Artsakh has become extremely acute.”
“The November 9 trilateral statement does not envisage any corridor through the territory of Armenia. No document signed by Armenia envisages such a thing. The claims that Armenia made such a verbal promise to someone are absurd, even ignorant,” Nikol Pashinyan said during the cabinet sitting today.
He stressed that the violations of the November 9 trilateral statement by Azerbaijan are of a chronic nature.
“It should be our collective work to receive a proper international assessment to those violations. Our diplomatic service, foreign relations departments, parliamentary diplomacy, ruling force, opposition, NGOs, Diaspora representatives, people with foreign ties, social media users should contribute to this cause to show that the regular violations of the November 9 agreement, first of all, are aimed at genocide or depatriation of Nagorno-Karabakh Armenians,” Nikol Pashinyan said.
He noted that Azerbaijan is continuously implementing the policy of Nagorno-Karabakh without Armenians, and “we must do everything to ensure that this policy receives a proper international assessment.”
Nikol Pashinyan thanked the countries that have already responded to Azerbaijan’s closing of Lachin corridor and causing a humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh and added: