Նիկոլ Փաշինյան. «Տարօրինակ է բարեկամ երկրների լռությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Արցախում հումանիտար իրավիճակը ծայրաստիճան սրվել է»:
«ՀՀ տարածքով որեւէ միջանցքի գոյություն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի նախատեսում։ Նման բան չի նախատեսում նաեւ Հայաստանի կողմից ստորագրված որեւէ փաստաթուղթ։ Անհեթեթ, նույնիսկ տգետ են այն պնդումները, թե Հայաստանը բանավոր նման խոստում է տվել որեւէ մեկին»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտումները քրոնիկ բնույթ են կրում:
«Այդ խախտումների միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը պետք է լինի մեր հավաքական աշխատանքը: Մեր դիվանագիտական ծառայությունը, բոլոր գերատեսչությունների արտաքին կապերով զբաղվող ստորաբաժանումները, խորհրդարանական դիվանագիտությունը, կառավարող ուժը, ընդդիմությունը, ՀԿ-ները, Սփյուռքի ներկայացուցիչները, արտաքին կապեր ունեցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, սոցիալական ցանցերի օգտատերը պետք է իրենց լուման ներդնեն այս գործում՝ ցույց տալու, որ Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի պայմանագրի պարբերական խախտումները, նախեւառաջ, Լեռնային Ղարաբաղին ցեղասպանության կամ հայրենազրկման նպատակն ունեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար իրագործում է ԼՂ-ն առանց հայերի քաղաքականություն, եւ «մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ քաղաքականությունն արժանանա միջազգային պատշաճ գնահատականի»:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այն երկրներին, որոնք արդեն արձագանքել են Լաչինի միջանցքը փակելու եւ ԼՂ-ում հումանիտար աղետ հարուցելու Ադրբեջանի քաղաքականությանը եւ ավելացրել.

Никол Пашинян: «Молчание дружественных стран по меньшей мере странно» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «гуманитарная ситуация в Арцахе крайне обострилась».
«Трехсторонняя декларация от 9 ноября не предусматривает какого-либо коридора через территорию Армении. Ни один документ, подписанный Арменией, не предусматривает такого. Утверждения о том, что Армения дала кому-то такое устное обещание, абсурдны и невежественны»,- сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, нарушения Азербайджаном трехсторонней декларации от 9 ноября носят хронический характер.
«Нашей совместной работой должно стать, чтобы этия нарушений удостоились надлежащей международной оценки. Наша дипломатическая служба, отделы внешних связей всех ведомств, парламентская дипломатия, правящая партия, оппозиция, общественные организации, представители диаспоры, физические и юридические лица, имеющие связи с зарубежными странами, пользователи социальных сетей должны внести свой вклад в это дело, чтобы продемонстрировать, что периодические нарушения Азербайджаном соглашения от 9 ноября, в первую очередь, ставят целью геноцид или изгнание армян из Нагорного Карабаха»,- сказал Пашинян.
Он отметил, что Азербайджан постоянно реализует политику «Нагорный Карабах - без армян», и «мы должны сделать все, чтобы эта политика получила надлежащую международную оценку».
Никол Пашинян поблагодарил страны, которые уже отреагировали на действия Азербайджана по закрытию Лачинского коридора и добавил: