Ռուբեն Վարդանյան. Պարտավոր ենք Արցախը փոխանցել հայության հաջորդ սերունդներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր կառավարության անդամներին ու պետնախարարի աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի փորձը, հնարավորությունները, արժեքավոր կապերն ամբողջ աշխարհի հետ այս փուլում անհրաժեշտ են Արցախին, հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից:
«Ամենակարեւորը՝ նա հավատում է Արցախի ապագային: Նա համոզված է, որ Արցախում այժմ որոշվում է ողջ հայ ժողովրդի ապագան, եւ իր քայլով հաստատեց, որ իր համար ավելի կարեւոր բան չկա, քան Արցախ գալն ու այստեղ մեզ հետ գտնվելը, մեր ճակատագիրը մեզ հետ կիսելը: Նա մեզ հետ է, եւ այդպիսի  մարդկանց պետք է առավելագույնս աջակցել՝ Հայրենիքին ծառայելու հարցում»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Նա նոր պետնախարարին վստահեցրել է, որ ունենալու է իր, կառավարության,  խորհրդարանի եւ Արցախի ժողովրդի  աջակցությունը:
Ռուբեն Վարդանյանն իր հերթին ընդգծել է, որ  իր համար մեծ պատիվ ու շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է այս պահին ստանձնել Արցախի պետական նախարարի պաշտոնը:
«Այդ որոշումը կայացրել եմ՝ գիտակցելով ստեղծված իրավիճակի ողջ լրջությունը: Մենք պետք է հասկանանք, որ հիմա մեզ համար հայրենական պատերազմ է, ճգնաժամային իրավիճակ, որը բոլորիցս պահանջելու է ուժերի, ջանքերի ներդրում, որպեսզի Արցախն ունենա իր անվտանգությունը, սուբյեկտայնությունն ու զարգացումը: Եթե մենք դա չգիտակցենք եւ չանենք ամեն ինչ այս նպատակին հասնելու համար, կնշանակի, որ մեր պարտքը չենք կատարում մեր ժողովրդի առջեւ: Մենք Արցախը ստացել ենք մեր նախնիներից եւ պարտավոր ենք այն փոխանցել հայության հաջորդ սերունդներին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Рубен Варданян: Мы обязаны передать Арцах следующим поколениям армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян представил сегодня новоназначенного государственного министра Рубена Варданяна членам правительства и аппарату государственного министра.
Араик Арутюнян заявил, что на данном этапе Арцаху необходимы опыт, возможности и ценные связи Рубена Варданяна со всем миром, сообщает пресс-служба аппарата президента Арцаха.
«Самое главное - он верит в будущее Арцаха. Он убежден, что в Арцахе решается будущее всего армянского народа, и своим шагом подтвердил, что для него нет ничего важнее, чем приехать в Арцах и быть здесь, разделяя нашу судьбу. Он с нами, и таких людей нужно максимально поддерживать в деле их служения Родине», - сказал Араик Арутюнян.
Он заверил нового госминистра, что тот будет иметь поддержку с его стороны, а также со стороны правительства, парламента и народа Арцаха.
Рубен Варданян, в свою очередь, подчеркнул, что для него большая честь и еще большая ответственность занять пост государственного министра Арцаха в этот период.
«Я принял это решение, осознавая всю серьезность ситуации. Мы должны понимать, что это для нас отечественная война, кризисная ситуация, которая потребует от всех нас вложения сил и усилий, чтобы Арцах обрел свою безопасность, субъектность и развитие. Если мы этого не осознаем и не сделаем все для достижения этой цели, это будет означать, что мы не выполняем свой долг перед своим народом. Мы получили Арцах от наших предков и обязаны передать его следующим поколениям армян»,- сказал Рубен Варданян.