Փաշինյան․ ԼՂ կարգավորման ոչ մի նախագիծ կամ սեւագիր այս պահին սեղանին չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում մանրամասներ է ներկայացել ապրիլի 19-20-ը Ռուսաստան կատարած այցից՝ շեշտելով դրա արդյունավետ լինելը:
Նա նշել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը կարեւոր պայմանավորվածություն են ձեռք բերվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման սկզբունքների հարցում՝ արձանագրելով ՀՀ եւ ՌԴ մոտեցումների նույնականացումը:
«Տվյալ հարցում կարող ենք արձանագրել գործնականում մեր բոլոր միջազգային գործընկերների դիրքորոշումների ընդհանրությունը: Այս ֆոնին կրկին ուզում եմ վերահաստատել ՀՀ պատրաստակամությունը՝ օր առաջ մեկնարկել Արեւելքը Արեւմուտքին կապող երկաթգծի եւ ավտոճանապարհների շինարարությունը՝ ՀՀ տարածքով: Հույս ունեմ՝ այս հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբն առաջիկայում կկարողանա պրոցեսը մեկնարկելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր մշակել եւ համաձայնեցնել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների հաջորդ արդյունքը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի կարեւորության ընդգծումն էր.
«Եթե արձանագրենք, որ մոսկովյան այցի նախորդող օրերին ՀՀ էին այցելել ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի, ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահողները, կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն: Մենք հստակ տեսնում ենք, որ համանախագահող բոլոր երկրները ԼՂ հարցի կարգավորման իրենց մանդատին հավատարիմ են մնում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները համանախագահողների համատեղ գործունեության համար դժվարություններ են ստեղծել: Բայց առավել եւս այն, որ նույնիսկ այս պայմաններում համանախագահները գործում են, այցելություններ են իրականացնում տարածաշրջան եւ քաղաքական մակարդակով արձանագրում են իրենց հանձնառությունն աջակցել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ լավատեսության շոշափելի հիմքեր են տալիս»:
Այս ֆոնին նա կարեւորել է ԼՂ անվտանգության ապահովումը, որի առանցքային բաղադրիչն է Լաչինի միջանցքի անխափան եւ անարգել գործունեությունը. «Այս առումով ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներդրումն անուրանալի է, մյուս կողմից՝ մի շարք դրվագներում մենք տեսնում ենք խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն»:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ից հետո օտարերկրյա իր ամեն այցից առաջ լուրեր են տարածվել, թե ինքը պատրաստվում է ԼՂ կարգավորման վերաբերյալ ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրել, որով Արցախը պետք է հանձնվի Ադրբեջանին. «Այս ընթացքում չի եղել եւ չկա ԼՂ կարգավորման ոչ մի նախագիծ կամ սեւագիր, որը սեղանի վրա լինի կամ շրջանառության մեջ դրված լինի։ Բացառում եմ, որ գոյություն ունենա նման մի փաստաթուղթ, որը ստորագրվի առանց լայն հանրային քննարկման, այդ թվում՝ Արցախի հանրության բոլոր շերտերի հետ, սա երկաթյա երաշխիք է, որ Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել ժողովրդի թիկունքում։
Այս առումով հոռետեսները բերում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության օրինակը, որը ստորագրվեց առանց լայն հանրային քննարկման։ Սա տարօրինակ համեմատություն է, որովհետեւ պատերազմի պայմաններում ժամերի, երբեմն րոպեների ընթացքում պետք է որոշում կայացվեր հազարավոր արցախցիների, 25 հազար զինվորի կյանքը եւ Արցախը հայաթափումից փրկելու համար: Մեր ողջ քաղաքականությունն ու քայլերը նրան է ուղղված, որ ստիպված չլինենք նմանատիպ պայմաններում որոշում կայացնել»։
Նա նշել է, որ այս պահին հայ-ադրբեջանական բանակցությունների առարկա հանդիսացող բոլոր թղթերի բովանդակությանը հանրությունը ծանոթ է, դա Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին փոխանցված 5 կետն է եւ դրա վերաբերյալ ՀՀ արձագանքը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan presented at the cabinet sitting today details about his official visit to Russia April 19-20, describing it as effective.
He noted that during the meeting with Russian President Vladimir Putin they reached an important agreement on the principles of opening regional communications, stressing that the approaches of Armenia and Russia are identical.
“We can register the common positions of practically all our international partners on this issue. Against this background, I would like to reaffirm Armenia’s readiness to start the construction of railway and highways connecting the East and the West through the territory of the Republic of Armenia. I hope that the trilateral working group dealing with this issue will soon be able to develop and agree upon the necessary documents to start the process,” Pashinyan said.
He noted that the other result of the talks was the emphasis on the importance of the international mandate of the OSCE Minsk Group co-chairmanship in the context of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“If we register that before my visit to Moscow, the Russian, French and US co-chairs of the OSCE Minsk Group visited Armenia, we can say that the assessments about the dissolution of the OSCE Minsk Group co-chairmanship are unfounded. We clearly see that all the co-chairing countries remain committed to their mandate of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, despite the fact that the events in Ukraine have created difficulties for joint activity of the co-chairs. But the fact that even in these conditions the co-chairs are working, visiting the region and recording at the political level their commitment to support the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict provides a tangible basis for optimism.”
Against this background, Pashinyan attached importance to ensuring the security of Nagorno-Karabakh, the key component of which, he said, is the uninterrupted and unhindered operation of the Lachin corridor. “The contribution of the Russian peacekeeping force in this regard is undeniable. On the other hand, in a number of episodes we see the need to increase the effectiveness of peacekeeping activity.”
Nikol Pashinyan said that since November 9, 2020 before his each visit to foreign countries rumors are being circulated that he is going to sign a document on the settlement of the conflict handing over Artsakh to Azerbaijan.
“During this period there was and there is no Nagorno-Karabakh conflict settlement project or draft on the table or in circulation. I rule out the existence of such a document that will be signed without wide public discussion, including with all segments of the Artsakh society. This is an iron-clad guarantee that the fate of Artsakh cannot be decided behind the backs of the people.”
In this regard, the pessimists cite as an example the trilateral statement of November 9, 2020 signed without wide public discussion. This is a strange comparison, because in war conditions a decision to save the lives of thousands of people of Artsakh, 25,000 soldiers and Artsakh from the eviction of Armenians was to be made within hours, sometimes minutes. Our whole policy and steps are aimed at not being forced to make a decision in such conditions.”
He noted that at the moment the public is aware of the content of all the papers that are the subject of the Armenian-Azerbaijani talks – these are the 5 points conveyed to Armenia by Azerbaijan and Armenia’s response to them.