Փաշինյան․ ԼՂ կարգավորման ոչ մի նախագիծ կամ սեւագիր այս պահին սեղանին չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում մանրամասներ է ներկայացել ապրիլի 19-20-ը Ռուսաստան կատարած այցից՝ շեշտելով դրա արդյունավետ լինելը:
Նա նշել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը կարեւոր պայմանավորվածություն են ձեռք բերվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման սկզբունքների հարցում՝ արձանագրելով ՀՀ եւ ՌԴ մոտեցումների նույնականացումը:
«Տվյալ հարցում կարող ենք արձանագրել գործնականում մեր բոլոր միջազգային գործընկերների դիրքորոշումների ընդհանրությունը: Այս ֆոնին կրկին ուզում եմ վերահաստատել ՀՀ պատրաստակամությունը՝ օր առաջ մեկնարկել Արեւելքը Արեւմուտքին կապող երկաթգծի եւ ավտոճանապարհների շինարարությունը՝ ՀՀ տարածքով: Հույս ունեմ՝ այս հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խումբն առաջիկայում կկարողանա պրոցեսը մեկնարկելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր մշակել եւ համաձայնեցնել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների հաջորդ արդյունքը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի կարեւորության ընդգծումն էր.
«Եթե արձանագրենք, որ մոսկովյան այցի նախորդող օրերին ՀՀ էին այցելել ԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի, ֆրանսիացի եւ ամերիկացի համանախագահողները, կարող ենք ասել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության լուծարման մասին գնահատականները հիմնավորված չեն: Մենք հստակ տեսնում ենք, որ համանախագահող բոլոր երկրները ԼՂ հարցի կարգավորման իրենց մանդատին հավատարիմ են մնում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունները համանախագահողների համատեղ գործունեության համար դժվարություններ են ստեղծել: Բայց առավել եւս այն, որ նույնիսկ այս պայմաններում համանախագահները գործում են, այցելություններ են իրականացնում տարածաշրջան եւ քաղաքական մակարդակով արձանագրում են իրենց հանձնառությունն աջակցել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ լավատեսության շոշափելի հիմքեր են տալիս»:
Այս ֆոնին նա կարեւորել է ԼՂ անվտանգության ապահովումը, որի առանցքային բաղադրիչն է Լաչինի միջանցքի անխափան եւ անարգել գործունեությունը. «Այս առումով ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներդրումն անուրանալի է, մյուս կողմից՝ մի շարք դրվագներում մենք տեսնում ենք խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն»:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ից հետո օտարերկրյա իր ամեն այցից առաջ լուրեր են տարածվել, թե ինքը պատրաստվում է ԼՂ կարգավորման վերաբերյալ ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրել, որով Արցախը պետք է հանձնվի Ադրբեջանին. «Այս ընթացքում չի եղել եւ չկա ԼՂ կարգավորման ոչ մի նախագիծ կամ սեւագիր, որը սեղանի վրա լինի կամ շրջանառության մեջ դրված լինի։ Բացառում եմ, որ գոյություն ունենա նման մի փաստաթուղթ, որը ստորագրվի առանց լայն հանրային քննարկման, այդ թվում՝ Արցախի հանրության բոլոր շերտերի հետ, սա երկաթյա երաշխիք է, որ Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել ժողովրդի թիկունքում։
Այս առումով հոռետեսները բերում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության օրինակը, որը ստորագրվեց առանց լայն հանրային քննարկման։ Սա տարօրինակ համեմատություն է, որովհետեւ պատերազմի պայմաններում ժամերի, երբեմն րոպեների ընթացքում պետք է որոշում կայացվեր հազարավոր արցախցիների, 25 հազար զինվորի կյանքը եւ Արցախը հայաթափումից փրկելու համար: Մեր ողջ քաղաքականությունն ու քայլերը նրան է ուղղված, որ ստիպված չլինենք նմանատիպ պայմաններում որոշում կայացնել»։
Նա նշել է, որ այս պահին հայ-ադրբեջանական բանակցությունների առարկա հանդիսացող բոլոր թղթերի բովանդակությանը հանրությունը ծանոթ է, դա Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին փոխանցված 5 կետն է եւ դրա վերաբերյալ ՀՀ արձագանքը։

Пашинян: Никакого проекта или черновика по Карабаху на данный момент на столе нет - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства представил подробности своего визита в Россию 19-20 апреля, подчеркнув его эффективность.
Он отметил, что в ходе встречи с президентом РФ Владимиром Путиным была достигнута важная договоренность о принципах открытия региональных коммуникаций, отметив идентичность подходов Армении и России.
«Мы можем зафиксировать общие позиции практически со всеми нашими международными партнерами по этому вопросу. На этом фоне хотел бы еще раз подтвердить готовность Армении начать строительство железных и автомобильных дорог, соединяющих Восток и Запад по территории Армении. Надеюсь, что трехсторонняя рабочая группа по этому вопросу в ближайшее время сможет разработать и согласовать необходимые документы для запуска процесса»,- сказал Пашинян.
По его словам, следующим итогом переговоров стал акцент на важность международного мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ в контексте урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Если зафиксировать, что российский, французский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетили Армению накануне визита в Москву, то можно сказать, что оценки о роспуске сопредседательства Минской группы ОБСЕ необоснованны. Мы ясно видим, что все страны-сопредседатели остаются приверженными своему мандату по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, несмотря на то, что события на Украине создали трудности для совместной работы сопредседателей. Однако тот факт, что даже в этих условиях сопредседатели действуют, посещают регион и фиксируют свою приверженность поддержке урегулирования нагорно-карабахского конфликта на политическом уровне, дает ощутимую основу для оптимизма»,- сказал Пашинян.
На этом фоне он подчеркнул вопрос обеспечения безопасности Нагорного Карабаха, ключевой составляющей которой является бесперебойная и беспрепятственная работа Лачинского коридора. «В этой связи вклад российских миротворческих сил неоспорим. С другой стороны, в ряде случаев мы видим необходимость повышения эффективности миротворческой миссии».
Никол Пашинян заявил, что после 9 ноября 2020 года перед каждым его визитом за границу ходят слухи, что он собирается подписать документ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, по которому Арцах должен быть передан Азербайджану. «За этот период не было и нет ни одного проекта или черновика карабахского урегулирования, который находился бы на столе или был введен в обращение. Я исключаю существование подобного документа, который будет подписан без широкого общественного обсуждения, в том числе со всеми слоями арцахского общества - это железная гарантия того, что судьба Арцаха не может решаться за спиной народа.
В этой связи пессимисты приводят в пример трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, которое было подписано без широкого общественного обсуждения. Это странное сравнение, ведь в условиях войны решение о спасении жизни тысяч арцахцев, 25 тысяч солдат приходилось принимать в течении часов, а иногда и минут. Вся наша политика и шаги направлены на то, чтобы нам не пришлось принимать решения в таких условиях».
Он отметил, что на данный момент общественности известно содержание всех бумаг, являющихся предметом армяно-азербайджанских переговоров - это 5 пунктов, переданных Азербайджаном Армении, и реакция Армении на них.