Արցախի նախագահ. Բաքվի նպատակը ռուս խաղաղապահներին վարկաբեկելն էր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այսօր անցկացրած Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է, որ «Քարագլխի հիմնական բարձունքը, ամենաբարձր կետը գտնվում է մեր վերահսկողության տակ, սակայն որոշ կարեւոր բարձունքներ այսօր գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ»:
«Մենք հասկանում ենք, որ նրանց նպատակը ամբողջ Քարագլուխը գրավելն է եղել: Մեր նպատակն է, որ ադրբեջանցիները հետ գնան ելման դիրքեր: Մեր պահանջն ու խնդրանքը խաղաղապահ ուժերին այն է եղել, որ ստատուս-քվոն, որը բխում է եռակողմ հայտարարությունից, պետք է վերականգնվի: Այս պահանջը մենք երբեւէ չենք փոխելու»,- ասել է նա:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հրահրված այդ սադրանքի նպատակը եղել է առաջին հերթին ռուսական խաղաղապահ ուժերի վարկաբեկելը:
«Մենք համարում ենք, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերը շարունակում են իրականացնել իրենց առաքելությունը, չհաշված այդ դրվագը։ Պետք է զգոնությունը պահել բարձր մակարդակի վրա մինչեւ պարզ լինի, որ Ադրբեջանը նման սադրանքների էլ չի գնալու: Դրա համար հետագայում մենք մեր ինքնապաշտպանության առումով շատ ավելի արմատական եւ վճռական քայլեր ենք իրականացնելու»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Yerevan /Mediamax/. President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan stated today at the Security Council session that "the main hill of Karaglukh – the highest point – is under our control, but some important hills are under the control of the Azerbaijani armed forces today.”
“We understand that their goal was to invade the whole Karaglukh. Our purpose is for the Azerbaijanis to return to their starting positions. Our demand and request to the peacekeeping forces was the restoration of the status quo based on the trilateral statement. We will never change this demand,” he said.
Arayik Harutyunyan noted that the purpose of the Azerbaijan’s provocation was first of all to discredit the Russian peacekeeping forces.
“We consider that the Russian peacekeeping forces continue to carry out their mission, not counting that episode. We must be very vigilant until it is clear that Azerbaijan will not resort to such provocations. That is why in the future we will take much more radical and decisive steps in terms of our self-defense,” Arayik Harutyunyan said.