Արցախի նախագահ. Բաքվի նպատակը ռուս խաղաղապահներին վարկաբեկելն էր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այսօր անցկացրած Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է, որ «Քարագլխի հիմնական բարձունքը, ամենաբարձր կետը գտնվում է մեր վերահսկողության տակ, սակայն որոշ կարեւոր բարձունքներ այսօր գտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ»:
«Մենք հասկանում ենք, որ նրանց նպատակը ամբողջ Քարագլուխը գրավելն է եղել: Մեր նպատակն է, որ ադրբեջանցիները հետ գնան ելման դիրքեր: Մեր պահանջն ու խնդրանքը խաղաղապահ ուժերին այն է եղել, որ ստատուս-քվոն, որը բխում է եռակողմ հայտարարությունից, պետք է վերականգնվի: Այս պահանջը մենք երբեւէ չենք փոխելու»,- ասել է նա:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից հրահրված այդ սադրանքի նպատակը եղել է առաջին հերթին ռուսական խաղաղապահ ուժերի վարկաբեկելը:
«Մենք համարում ենք, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերը շարունակում են իրականացնել իրենց առաքելությունը, չհաշված այդ դրվագը։ Պետք է զգոնությունը պահել բարձր մակարդակի վրա մինչեւ պարզ լինի, որ Ադրբեջանը նման սադրանքների էլ չի գնալու: Դրա համար հետագայում մենք մեր ինքնապաշտպանության առումով շատ ավելի արմատական եւ վճռական քայլեր ենք իրականացնելու»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Президент Арцаха: Целью Баку было дискредитировать российских миротворцев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил на сегодняшнем заседании Совета безопасности, что «основная высота Караглуха, его самая высокая точка, находится под нашим контролем, но некоторые важные высоты сегодня находятся под контролем Вооруженных сил Азербайджана».
«Мы понимаем, что их целью было захватить весь Караглух. Наша цель – вернуть азербайджанцев на исходные позиции. Наше требование и просьба к миротворческим силам заключались в том, чтобы восстановить статус-кво, истекающий из трехстороннего заявления [9 ноября 2020 года]. Мы никогда не откажемся от этого требования»,- сказал он.
Араик Арутюнян отметил, что целью азербайджанской провокации была, прежде всего, дискредитация российских миротворческих сил.
«Мы считаем, что, не считая этого эпизода, российские миротворческие силы продолжают выполнять свою миссию. Мы должны проявлять максимальную бдительность, пока не будем уверены, что Азербайджан больше не пойдет на подобные провокации. Именно поэтому в будущем мы предпримем гораздо более радикальные и решительные шаги в плане нашей самообороны»,- сказал Араик Арутюнян.