Փաշինյան․Փառուխի ճգնաժամը պայմանավորվածության խախտման արդյունք է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ Արցախի Փառուխ գյուղի ճգնաժամը ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում։
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում լարված իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ, եւ այս պայմանավորվածությունը պետք է երաշխավորեր Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը։
«Հայկական մի քանի դիրքեր հետ են քաշվել, խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։ Մենք ցավով ենք արձանագրում սա եւ այն, որ, չնայած ՌԴ Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը ԼՂ-ում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է։
Մենք ակնկալում ենք, որ ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի իր պատասխանատվության գոտուց ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը ապահովելու եւ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար։ Ակնկալում ենք նաեւ, որ ներխուժման ընթացքում եւ դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեցի, կամ հնարավոր անգործությունն արժանանա պատշաճ քննության»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ նշված իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը տասն օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում, ԼՂ մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին եւ կրակում են բնակելի տների եւ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց, տեխնիկայի ուղղությամբ, իսկ 2021թ․ հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից՝ խաղաղապահների ներկայությամբ։

Пашинян: Кризис в Парухе стал результатом нарушения договоренностей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что кризис в селе Парух в Арцахе возник в результате нарушения договоренностей.
Он отметил, что для разрядки напряженной обстановки в регионе была достигнута договоренность о зеркальном отводе ряда позиций с участка Парух-Храморт, и она должна была быть гарантирована российским миротворческим контингентом.
«Несколько армянских позиций были отведены, в указанном районе были дислоцированы миротворцы, но на их глазах азербайджанцы вторглись в зону ответственности миротворцев. С сожалением отмечаем, что, несмотря на четкие заявления минобороны России, США, Франции и ООН, вторжение азербайджанских вооруженных сил в в зону ответственности российских миротворческих в Нагорном Карабахе по-прежнему продолжается.
Ожидаем, что миротворческий контингент в Нагорном Карабахе предпримет конкретные шаги для обеспечения вывода азербайджанских подразделений из зоны своей ответственности и восстановит статус-кво, зафиксированный в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. Мы также ожидаем, что действия миротворческих сил во время и после вторжения или их возможное бездействие будут должным образом расследованы», -  сказал премьер.
Никол Пашинян напомнил, что до упомянутых событий азербайджанские вооруженные силы в течение десяти дней обстреливали минометным огнем село Храмот, в ряде сел Нагорного Карабаха вели обстрел артиллерийским оружием в направлении жилых домов и людей, ведущих сельскохозяйственные работы, а 9 октября 2021 года в Мартакерте, в присутствии миротворцев, азербайджанским снайпером был убит тракторист.