Փաշինյան․Փառուխի ճգնաժամը պայմանավորվածության խախտման արդյունք է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ Արցախի Փառուխ գյուղի ճգնաժամը ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում։
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում լարված իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ, եւ այս պայմանավորվածությունը պետք է երաշխավորեր Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը։
«Հայկական մի քանի դիրքեր հետ են քաշվել, խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։ Մենք ցավով ենք արձանագրում սա եւ այն, որ, չնայած ՌԴ Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը ԼՂ-ում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է։
Մենք ակնկալում ենք, որ ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի իր պատասխանատվության գոտուց ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը ապահովելու եւ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար։ Ակնկալում ենք նաեւ, որ ներխուժման ընթացքում եւ դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեցի, կամ հնարավոր անգործությունն արժանանա պատշաճ քննության»,- ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ նշված իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը տասն օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում, ԼՂ մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին եւ կրակում են բնակելի տների եւ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց, տեխնիկայի ուղղությամբ, իսկ 2021թ․ հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից՝ խաղաղապահների ներկայությամբ։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the cabinet sitting today that the crisis of Parukh village of Artsakh emerged as a result of breaching the agreement.
He noted that in order to ease the tense situation in the region an agreement had been reached to withdraw a number of positions from Parukh-Khramort section in a mirror-way and the Russian peacekeeping contingent was to ensure the implementation of this agreement.
“Some Armenian positions have been withdrawn and peacekeepers deployed there but in front of their eyes Azerbaijanis infiltrated into the area of responsibility of the peacekeepers. We note with regret that despite the clear statements of the Russian Ministry of Defense, the United States, France and the United Nations, the incursion of Azerbaijani armed forces into area of responsibility of the Russian peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh continues.
We expect the peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh to undertake concrete measures to ensure withdrawal of the Azerbaijani units from the area of their responsibility to restore the status quo registered by the November 9, 2020 trilateral statement. We also expect proper investigation into the actions of the peacekeeping troops during and after the incursion or their possible inaction,” Pashinyan said.
He reminded that before the mentioned events, for ten days the Azerbaijani armed forces fired in the direction of Khramort village, targeting a number of villages, residential houses and people carrying out agricultural work, equipment, and on October 9, 2021 a person carrying out agricultural works was killed in a tractor by an Azerbaijani sniper in Martakert in the presence of peacekeepers.