Փաշինյանը Պուտինին առաջարկել է հետաքննել ռուս խաղաղապահների գործողությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 25-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումից հետո ստեղծված իրավիճակը, որը վարչապետ Փաշինյանը գնահատել է լարված։
Վերջինս հարցադրում է արել տվյալ իրավիճակում ռուս խաղաղապահների գործողությունների հետաքննության անհրաժեշտության մասին եւ ընդգծել ռուս խաղաղապահների կողմից Ադրբեջանի զինված ուժերը ելման դիրքեր վերադարձնելու պահանջի անհրաժեշտությունը։
Երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են ջանքեր գործադրել ԼՂ-ում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ»։
Մարտի 26-ի ժամը 07:20-ի դրությամբ Կրեմլի կայքում Պուտին-Փաշինյան զրույցի մասին հաղորդագրություն տեղադրված չէ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had a phone talk with the President of Russia Vladimir Putin on March 25.
The press service of the Prime Minister issued the following press release:
“The situation created after the infiltration of the Azerbaijani units into the zone of responsibility of Russian peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh was discussed, which Prime Minister Pashinyan assessed as tense.
The latter inquired about the need of investigation of the activities of the Russian peacekeepers in this situation and stressed the need of return of the Azerbaijani armed forces into starting positions by the Russian peacekeepers.
The leaders of the two countries agreed to make efforts to resolve the crisis situation in Nagorno-Karabakh”.
As of 7:20 a.m. on March 26, the Kremlin has not posted a statement about Putin-Pashinyan conversation.