Արցախի ՊԲ-ն հայտնում է, որ հակառակորդը գիշերը 5 զոհ է ունեցել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանական ստորաբաժանումները գիշերը կրակ են բացել Արցախի Պաշպանության բանակի ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ եւ հարվածային ԱԹՍ:
«Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։ Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ»,- ասված է ՊԲ հաղորդագրությունում:
Դրանում նաեւ նշվում է.
«Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները ներխուժել են Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արեւելյան սահմանագոտում: Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի եւ Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տեւած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, եւ հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր»:

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani units opened fire at the units of the Artsakh Defense Army using firearms of different calibers and combat UAVs.
“As a result of the skirmish, adversary’s at least 5 servicemen were killed. There is one wounded from the Armenian side. As of 09:00, the situation is relatively stable. We expect the Russian peacekeepers to take measures to return the Azerbaijani units to their starting positions,” the Defense Army said in a statement.
The statement also says:
“On March 24 the units of the Azerbaijani armed forces infiltrated into the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission, taking under control Parukh village of Askeran region and the nearby positions, then tried to ensure advance in the eastern border zone of the Republic of Artsakh. The hours-long negotiations with the Russian peacekeeping troops and relevant bodies of Artsakh did not give essential results, and the adversary did not return to the starting positions.”