Արցախի ԱԳՆ. Ադրբեջանի պահվածքը մարդասիրական ահաբեկչություն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի պահվածքը մարդասիրական ահաբեկչություն է»:
Գազի մատակարարման դադարեցման կապակցությամբ Արցախի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Մարտի 21-ի երեկոյան Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին խափանել են Արցախի գազամատակարարումը՝ խիստ ցուրտ եղանակային պայմաններում Արցախի բնակչությանը զրկելով ջեռուցման կարեւոր ռեսուրսից։
Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է միջազգային մարդասիրական եւ միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, որեւէ ձեւով չի տեղավորվում բարոյականության շրջանակներում։ Այդ ստոր արարքը ատելության եւ ազգայնամոլության հերթական դրսեւորում է։
Արցախի ԱԳՆ-ը խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի քաղաքականությունը եւ դիմում միջազգային հանրությանը՝ համարժեք գնահատականի ակնկալիքով։
Ադրբեջանի մարդատյաց քայլերը չեն կարող ազդել Արցախի ժողովրդի կամքի եւ հաստատակամության վրա։ Մենք շարունակելու ենք ապրել եւ արարել մեր պատմական հայրենիքում, զարգացնել եւ զորացնել մեր անկախ պետականությունը»:

МИД Арцаха: «Поведение Азербайджана - это гуманитарный терроризм» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Арцаха заявило, что «поведение Азербайджана является гуманитарным терроризмом».
В заявлении МИД Арцаха в связи со срывом газоснабжения говорится:
«21 марта вечером власти Азербайджана вновь сорвали газоснабжение Арцаха, в очень холодных погодных условиях лишив население важного ресурса отопления.
Поведение Азербайджана – не что иное, как гуманитарный терроризм. Оно грубо нарушает все нормы и принципы международного публичного и гуманитарного права, никак не укладывается в рамки нравственности. Этот вопиющий поступок является очередным проявлением ненависти и национализма.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает политику Азербайджана и обращается к международному сообществу с настоятельной просьбой дать адекватную оценку.
Человеконенавистнические шаги Азербайджана не могут повлиять на волю и решимость народа Арцаха. Мы продолжим жить и созидать на нашей исторической Родине, развивать и укреплять нашу независимую государственность».