Ադրբեջանը կրակել է Մարտունու շրջանի բնակելի տների ուղղությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ այսօր ժամը 05:50-ի սահմաններում Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա եւ Թաղավարդ համայնքների հարեւանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ։
«Հաշվի առնելով բնակավայրերի եւ ադրբեջանական դիրքերի մինչեւ առկա հեռավորությունը եւ այն, որ գյուղի բնակելի հատվածը ուղիղ դիտարկվում է ադրբեջանական դիրքերից, անհերքելի է այն հետեւությունը, որ ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետեւանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
Խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելուն ուղղված նույն գործողությունների ընթացքում խոցվել է նաեւ Կարմիր շուկա համայնքի բնակչի տան պատուհանը, իսկ գնդակը ներթափանցել է տան հյուրասենյակ:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նորից փաստում է, որ Արցախի խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական զինված հենակետերը եւ դրանց միջոցով իրացվող հայատյաց ու ահաբեկչական գործողությունները ուղիղ եւ անառարկելի սպառնալիք են Արցախի բնակչության իրավունքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի համար:
Վերահաստատում եմ այն պնդումը, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունները կրում են պարբերական ու համակարգված բնույթ, որն նպատակաուղղված է վախի, հուսահատության մթնոլորտ ձեւավորելու Արցախում»,- նշել է Գեղամ Ստեփանյանը:

Азербайджан обстрелял жилые дома в Мартунинском районе Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян сообщил, что сегодня около 05:50 с азербайджанских позиций, расположенных вблизи общин Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Арцаха, были обстреляны жилые дома.
«Учитывая удаленность населенных пунктов от азербайджанских позиций и тот факт, что жилая часть села просматривается непосредственно с азербайджанских позиций, невозможно отрицать, что азербайджанская сторона вела прицельный огонь по домам мирных жителей, в результате чего были повреждены стены и крыши жилых домов.
В одном из домов в Кармир Шука повреждено окно жилого дома, пуля проникла в гостиную.
Защитник прав человека Арцаха вновь заявляет, что азербайджанские военные позиции, расположенные вблизи мирных населенных пунктов Арцаха, представляют прямую и бесспорную угрозу правам народа Арцаха, в особенности, праву на жизнь. Преступные действия, совершаемые Азербайджаном, носят регулярный и скоординированный характер и направлены на создание атмосферы страха и отчаяния в Арцахе»,- отметил Гегам Степанян.