ԱՄՆ-ն պաշտոնապես հաստատել է Թուրքիայի մասնակցությունը պատերազմին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես հաստատել են Թուրքիայի մասնակցությունը 2020 թվականի Արցախի պատերազմին:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության կողմից հրապարակված Մարդու իրավունքների ամենամյա զեկույցի Հայաստանին վերաբերող գլխի նախաբանում, մասնավորապես, ասված է.
«Նրանից հետո երբ Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ, վերականգնեց վերահսկողությունը չորս հարակից շրջանների նկատմամբ, որոնք անջատողականների կողմից վերահսկվում էին 1994 թվականից ի վեր, Ռուսաստանի միջնորդությամբ նոյեմբերի 9-ին կնքված հրադադարը ապահովեց եւս երեք շրջանների խաղաղ վերադարձը Ադրբեջանին, ինչպես նաեւ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը»:
Զեկույցում նշվում է նաեւ, որ «1995 թվականից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագությամբ ընթացող միջազգային միջնորդության առարկա»:

Yerevan /Mediamax/. The USA has officially confirmed Turkey’s involvement in the 2020Artsakh war.
In particular, the Armenia section of the U.S. Department of State’s 2020 Country Report on Human Rights Practices reads:
“After Azerbaijan, with Turkish support, re-established control over four surrounding territories controlled by separatists since 1994, a Russian-brokered ceasefire arrangement announced by Armenia and Azerbaijan on November 9 resulted in the peaceful transfer of control over three additional territories to Azerbaijan, as well as the introduction of Russian peacekeepers to the region.”
The report also notes: “Since 1995 the final status of Nagorno-Karabakh has been the subject of international mediation by the co-chairs of the Organization for Security and Cooperation in Europe’s Minsk Group.”