Ադրբեջանը «տարածքներ է բռնակցել», ասել է Իսրայելի նախկին ԱԳ նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի նախկին արտգործնախարար Շլոմո Բեն-Ամին ասել է, որ վերջին պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանը «էական տարածքներ է բռնակցել»:
Տոլեդոյի Խաղաղության միջազգային կենտրոնի փոխնախագահ Շլոմո Բեն-Ամին այդ մասին գրում է «Լիբերալ ժողովրդավարության վերջը» հոդվածում:
«Լեռնային Ղարաբաղի անկլավի համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տասնամյակներ տեւող հակամարտության վերջին բռնկումն ավարտվեց Ռուսաստանի միջնորդությանբ կնքված համաձայնությամբ, որը լեգիտիմացրեց Ադրբեւանի կողմից էական տարածքների բռնակցումը: Ռուսական խաղաղապահ զորքերն ուղարկվեցին համաձայնության իրագործումը ապահովելու համար, իսկ ՄԱԿ-ը որեւէ ներգրավվում չունեցավ», - գրում է Բեն-Ամին:

Экс-глава МИД Израиля заявил, что Азербайджан «аннексировал территории» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр иностранных дел Израиля Шломо Бен-Ами заявил, что по итогам недавней войны Азербайджан «аннексировал значительные территории».
Шломо Бен-Ами, который является вице-президентом Международного центра мира в Толедо, пишет об этом в статье «Конец либеральной демократии».
«Недавняя вспышка длящегося десятилетия конфликта Армении и Азербайджана за анклав в Нагорном Карабахе завершилась заключенной при посредничестве России договоренностью, которая легитимизировала аннексацию Азербайджаном значительных  территорий. Российские миротворческие войска были направлены для обеспечения реализации сделки, а ООН не имела какого-либо вовлечения», - пишет Бен-Ами.