Սիրիացի զինյալ. «Այնքան մարդ ենք կորցրել, որ հաշվելն անհնար է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արաբական Միացյալ Էմիրություններում (ԱՄԷ) լույս տեսնող The National պարբերականը նոր վկայություններ է ներկացրել Ադրբեջանի կազմում կռվող սիրիացի զինյալների մասին:
«Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող Թուրքիայի սիրիացի զինյալները հարցնում են. ինչո՞ւ ենք այստեղ» վերնագրված հոդվածում պարբերականը զրուցել է զինյալներից մեկի հետ, որը «սարսափած ձայնով» էր խոսում:
Նա, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք այնքան մարդ ենք կորցրել, որ չեմ կարող նույնիսկ հաշվել»:
«Չգիտեմ, թե այստեղ ինչ ենք անում»:
«Թուրքերը մեզ այնպիսի իրավիճակի մեջ են դրել, որ չենք կարող այստեղից փախչել»:
Երեք երեխաների հայր Իբրահիմը The National-ին պատմել է, որ ադրբեջանական զորքերը իրենցից մի քանի կիլոմետր ետ մնում եւ իրենց աջակցում են միայն թուրքական ԱԹՍ-ները:
«Սուլթան Մուրադի բրիգադ» խմբավորման անդամ Իբրահիմն ասել է, որ իրենք տեղակայված են Իրանի սահմանին մոտ: Նրա հաշվարկով, մոտ 3 000 սիրիացի զինյալ է կռվում Ղարաբաղում:

Ереван /Медиамакс/. Издающаяся в Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ) газета The National представила новые свидетельства о действиях сирийских боевиков в войне против Арцаха.
В статье под заголовком «Почему мы здесь? » - спрашивают привлеченные Турцией сирийские боевики в Нагорном Карабахе» газета беседует с одним из боевиков, который, в частности, сказал:
«Мы потеряли так много людей, что я даже не могу сосчитать».
«Я не знаю, что мы здесь делаем».
«Турки поставили нас в ситуацию, из которой нам не спастись».
Член «Бригады султана Мурада» Ибрагим, отец троих детей, рассказал The National, что азербайджанские войска находятся в нескольких километрах за ними, и боевикам помогают только турецкие БПЛА.
Ибрагим сообщил, что они дислоцированы рядом с иранской границей. В Карабахе, по его оценкам, воюют около 3 тысяч сирийских боевиков.