Լեռնային Ղարաբաղը պետք է որոշիչ ձայն ունենա, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը «պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում»:
«Հակամարտությունը հակադրության մեջ է դրել արդեն ավելի քան 25 տարի իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղին եւ Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների հետ երկխոսությունը մերժող Ադրբեջանին», - ասել է վարչապետը՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի բացման իր ելույթում:
«Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է որոշիչ ձայն ունենա խաղաղ բանակցային գործընթացում, եւ իր կարգավիճակը պետք է որոշվի՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման իրավունքը։
Միեւնույն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի համար առանցքային նշանակություն ունի անվտանգության հարցը։ Վերջինս այնքան հաճախ է դարձել իր իրավունքների ոտնահարման, խտրականությունների եւ վայրագությունների զոհ, որ երկխոսության եւ ուժի կիրառման կրկնվող փորձերը լուրջ վտանգի տակ են դնում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ֆիզիկական գոյությունն իսկ։
Մենք հավատում ենք, որ խաղաղությանը միտված մթնոլորտի ստեղծումն առանցքային է կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար, եւ մեր ողջ ջանքներն ուղղված են փոխվստահության միջոցների շուրջ արագ եւ համապարփակ համաձայնությունների ձեռքբերման խրախուսմանը, որոնք կենսական նշանակություն ունեն հակամարտության բոլոր կողմերի բնակչություններին խաղաղությանը պատրաստելու համար», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Голос Нагорного Карабаха должен быть «решающим», сказал Пашинян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «голос Нагорного Карабаха должен быть решающим в переговорном процессе».
«Конфликт поставил в противоречие Нагорный Карабах, который уже более чем 25 лет осуществляет свое право на независимость, и Азербайджан, который игнорирует диалог с избранными представителями Нагорного Карабаха», - сказал премьер-министр, выступая на открытии Саммита международной организации Франкофонии.
«Мы уверены, что у Нагорного Карабаха должен быть решающий голос в мирном переговорном процессе, и его статус должен определяться с учетом имеющего юридическую силу волеизъявления народа Нагорного Карабаха.
Вместе с тем, для Нагорного Карабаха ключевое значение имеет вопрос безопасности. Карабах так часто становился жертвой дискриминаций, варварства и нарушения своих прав, что повторяющиеся попытки применения силы представляют серьезную угрозу физическому существованию населения Нагорного Карабаха.
Мы верим, что формирование атмосферы, способствующей миру, существенно для продвижения процесса урегулирования. Все наши усилия направлены на достижение быстрых и всеобъемлющих соглашений вокруг средств взаимного доверия, которые имеют жизненно важное значение для подготовки населения всех сторон конфликта к миру» - сказал Никол Пашинян.