Մասիս Մայիլյան. Եռակողմ ձեւաչափն ապացուցել է արդյունավետությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հայտարարել է, որ բանակցային գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար անհրաժեշտ է վերադառնալ կարգավորման եռակողմ ձեւաչափին (Հայաստան, Ադրբեջան, Արցախ - խմբ.), որն արդեն ապացուցել է իր արդյունավետությունը:
«Այս մոտեցումը կարեւոր է նաեւ խաղաղության պայմանագրի իրականացման համար պատասխանատվությունը կիսելու տեսանկյունից»,- ասել է Մասիս Մայիլյանը News.am-ին տված հարցազրույցում:
Մասիս Մայիլյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի փաստացի հրաժարումը Արցախի պաշտոնական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ լիարժեք բանակցություններ անցկացնելուց նշանակում է, որ Բաքուն չունի կամք՝ հակամարտությունը լուծել խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
«Այդ մասին է վկայում նաեւ ադրբեջանական իշխանությունների դժկամությունը՝ գործնական քայլեր ձեռնարկել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման եւ հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ներդրման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման համար»,- ասել է Մասիս Մայիլյանը:

Масис Маилян: Трехсторонний формат доказал свою эффективность - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян заявил, что для обеспечения прогресса в переговорном процессе необходимо вернуться к трехстороннему формату урегулирования (Армения, Азербайджан, Арцах - ред.), уже доказавшему свою эффективность.
«Этот подход важен также с точки зрения разделения ответственности за имплементацию мирного договора»,- отметил Масис Маилян в интервью News.am.
По словам Масиса Маиляна, фактический отказ Азербайджана от проведения полноформатных переговоров с участием официальных представителей Арцаха означает отсутствие у азербайджанских властей воли решить конфликт путем мирных переговоров.
«Об этом свидетельствует также нежелание азербайджанских властей предпринять практические шаги для реализации договоренностей относительно расширения офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ и внедрения механизмов расследования нарушений режима прекращения огня»,- заявил Масис Маилян.