«ԼՂ խնդրին կրոնական երանգ հաղորդելու փորձերը ձախողված են» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու բոլոր փորձերը դատապարտելի են եւ ձախողված»:
Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել Իրանի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում: Նա որպես երկու մեծ կրոնների երկխոսության լավագույն օրինակ վկայակոչել է հայ-իրանական հարաբերությունները:
ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է նաեւ տնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը:
«Թե՛ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը եւ թե՛ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման լրացուցիչ հնարավորություն են»,- ասել է նա:

«Попытки придать карабахскому конфликту религиозный характер провальны» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На встрече с чрезвычайным и полномочным послом Ирана в Армении Сейедом Каземом Саджади вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов заявил, что «все попытки придать карабахскому конфликту религиозный характер обречены на провал».
Эдуард Шармазанов положительно оценил сбалансированную позицию властей Ирана по вопросу урегулирования карабахского конфликта, назвав армяно-иранские отношения  лучшим примером диалога двух религий.
Вице-спикер НС подчеркнул также необходимость углубить экономические связи.
«Как членство Армении в ЕАЭС, так и подписание между Арменией и ЕС Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве создают дополнительные возможности для развития двусторонних отношений»,- заявил Эдуард Шармазанов.