«ԼՂ խնդրին կրոնական երանգ հաղորդելու փորձերը ձախողված են» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու բոլոր փորձերը դատապարտելի են եւ ձախողված»:
Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել Իրանի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում: Նա որպես երկու մեծ կրոնների երկխոսության լավագույն օրինակ վկայակոչել է հայ-իրանական հարաբերությունները:
ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է նաեւ տնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը:
«Թե՛ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը եւ թե՛ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման լրացուցիչ հնարավորություն են»,- ասել է նա:

Giving religious undertone to NK issue is condemned to failure - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. In a meeting with Ambassador of Iran to Armenia Seyyed Kazem Sajjadi, Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov said that “all attempts of giving a religious undertone to NK issue are condemned to failure.”
Eduard Sharmazanov positively estimated the balanced stance of Iran in the settlement of NK issue. He mentioned Armenian-Iranian relations as an exemplary dialogue between the two religions.
Vice President of Armenian Parliament stressed the necessity for deepening economic ties.
“Armenia’s membership in EAEU and signing of EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) will provide new opportunities for the development of bilateral relations,” he said.